İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SEZAİ KARAKOÇ HİTABET YARIŞMASI FİNALİ AVCILAR DOĞA KOLEJİ KAMPÜSÜ'NDE GERÇEKLEŞTİ

Avcılar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve İlim Yayma Cemiyeti Avcılar Şubesi iş birliğiyle düzenlenen "Sezai Karakoç" temalı Liseler Arası Ödüllü Hitabet Yarışması Finali, Talim ve Terbiye Kurulu Üyesi Sayın Mehmet Baki Öztürk, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Mücahit Yentür, Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı ve Bakan Danışmanımız Sayın Mahmut Bıyıklı, protokol üyeleri, öğretmen ve öğrencilerimizin katılımıyla Doğa Koleji Avcılar Kampüsü'nde gerçekleştirildi.
SEZAİ KARAKOÇ HİTABET YARIŞMASI FİNALİ AVCILAR DOĞA KOLEJİ KAMPÜSÜ'NDE GERÇEKLEŞTİ

Etkinlikte konuşan Talim ve Terbiye Kurulu Üyelerinden Mehmet Baki Öztürk etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür etti. Öztürk, "Zihin ve gönül dünyalarını süslemek suretiyle okumalar yapan ve bunları bir hatip gibi bizlere aktaran öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Talim ve Terbiye Kurulu olarak öğrencilerin zihin ve fikir dünyasını zenginleştiren bu tür etkinlikleri çok önemsediğimizi belirtmek istiyorum.  Sezai Karakoç, hayatı ve eserleriyle diriliş neslinin yetişmesi için çabalayan bir fikir ve gönül adamıydı. Onun müsamaha göstermediği şeylerden biri de mücadeleden geri durmak ve pasif kalmaktı. O bizlere diriliş muştusunu müjdelerken, bunun için ne kadar çalışmamamız gerektiğini de yaşantısı ve geride bıraktığı eserleriyle gösterdi" dedi.

Etkinlikte konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, "Paydaşlarımızla beraber şehrimizin farklı ilçelerinde gönül ve fikir dünyamızı besleyen isimlerin adıyla yürütülen hitabet yarışmalarını çok değerli buluyoruz. Hitabet, kendini ifade etmenin yanında fikir sahibi olabilmek için araştırma, öğrenme ve analiz edip yorumlama yeteneği de gerektiren bir alandır. Öğrencilerimizin ülkemizin mayasını oluşturan fikir adamlarının eserlerini okuyarak, gelecek tasavvurlarını içselleştirmesi ve aktarması bu etkinlikleri daha da anlamlandıran bir diğer kazanımdır." şeklinde konuştu.

"Sezai Karakoç,  ruhlardaki anlam arayışını dirilterek tarih huzurunda yüzü ak durmayı başaran bir gönül işçisidir" 

Yentür konuşmasının devamında şunları aktardı:

"Sezai Karakoç,  ruhlardaki anlam arayışını dirilterek tarih huzurunda yüzü ak durmayı başaran bir gönül işçisidir. Sezai Karakoç; fikri, edebi, insani eksende ortaya koyduğu eserleri ve düşünceleri ile anlam dünyamızı zenginleştiren bir edip, bir sanatkâr ve bir aksiyon adamıdır. Onun şahsiyetini, yaşantısını ve ortaya koyduğu eserleri anlamlandırabilmek bizler ve siz değerli öğrencilerimiz için çok önemli ışık kaynağı olacaktır."

Etkinlikte konuşan Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul Şube Başkanı ve Bakan Danışmanımız Mahmut Bıyıklı ise şunları aktardı:

"Büyük nehirlerin kıyısından, büyük şehirlerin ortasına bir tayf' gibi inen, şehirlerin kapalı ve kirlenmiş havasına taze dağ havası getiren diriliş öncüsüydü Sezai Karakoç. Ömrünü medeniyetimizin yeniden dirilişi davasına vakfeden bu müstesna şahsiyet Rabbimizin milletimize adeta bir armağanıydı. Yaradılış gayesine uygun bir hayat sürerek içinden çıktığı topluma yol göstericilik vazifesini hakkıyla yerine getirdi. Yazdıklarıyla da yaşadıklarıyla da her daim örnek oldu öncü oldu."

"Diriliş külliyatı milletimizin olduğu kadar insanlığın da kurtuluş külliyatıdır"

Karakoç'un ortaya koyduğu eserlerin bir kurtuluş kılavuzu olduğuna dikkat çeken Bıyıklı, "Diriliş külliyatı milletimizin olduğu kadar insanlığın da kurtuluş külliyatıdır. Toplumları düze çıkaracak yol haritalarıdır. Necip Fazıl'ın "Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır." dediği gibi dersek, Sezai Karakoç'u anlamak her şeyi anlamak olacaktır. Çünkü o tek bir alanda değil her alanda fikir yürütmüş çağın sorunlarına çözüm üretmiştir. Gençlerimiz Sezai Karakoç'un kitaplarını mutlaka okumalıdır. Çünkü Sezai Karakoç okumak dünü bugünü yarını okumak demektir" dedi.

Yarışmada Avcılar Mehmet Baydar Anadolu Lisesi öğrencimiz Amina Hüseyin, başarı göstererek birincilik ödülünü kazandı. Öğrencilerin ve öğretmenlerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlik, hitabet sanatının genç nesiller arasında teşvik edilmesine önemli katkı sağladı.

Yarışmaya katılan tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

 

16-05-202416-05-202416-05-202416-05-202416-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.