İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği

24-01-2018


24-01-2018



PROJE GEÇMİŞİ 

Enerji verimliliği ve doğal kaynakların korunması konusunda çocukları bilinçlendirmek üzere 2012 yılının Nisan ayından bu yana ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesini Panasonic Eco Solutions Türkiye, Müdürlüğümüz ile birlikte yürütmektedir.

İlk olarak 2012 Nisan ayında Panasonic Eco Solutions Türkiye(VİKO) ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün imzaladığı protokol ile hayata geçirilen proje kapsamında bugüne kadar İstanbul’daki ilk ve ortaokullarda görev yapan 1.450 eğitimci için enerji yöneticisi eğitimleri verildi. Bu okullardaki öğrenciler için de enerji verimliliği kulüpleri kuruldu.Gerçekleştirilen proje uygulamalarının pekişmesi için farkındalık afişleri ve tüm elektrik anahtarlarına ‘Gereksizse Kapat, Geleceği Aydınlat’ uyarı yazısı asıldı. Öğrencilerin projeye etkin katılımlarını sağlamak amacı ile oluşturulan Enerji Verimliliği Kulüpleri’nde görev alan öğrenciler, öğretmenleri ile birlikte enerji verimliliği konularında birçok çalışma gerçekleştirdi. Öğrencilerin projeye aktif katılımlarını ve eğlenirken öğrenmelerini sağlamak amacı ile oluşturulan Çocuk Tiyatrosu’nun sunduğu enerji verimliliği konulu oyunu 530.000 ilkokul öğrencisi izledi. 5 yıldan bu yana sürdürülen  ‘Aydınlık Bir Gelecek İçin Okullarda Enerji Verimliliği’ projesi ile bugüne dek 850 okulda %20 enerji tasarrufu sağlanmıştır. 

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

Panasonic Eco Solutions Elektrik San. ve Tic. A.Ş.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Müdürlüğümüze bağlı ilkokul ve ortaokullar. 

PROJE AMACI

Müdürlüğümüze bağlı İlk ve ortaokullarda enerjinin etkin kullanılması, ilköğretim öğrencileri ve eğitimcilerde konu ile ilgili bilinç kazandırmak, farkındalık oluşturmak, enerji israfının önlenmesi, enerji maliyetlerinin Millî Eğitim Bakanlığı bütçesi üzerindeki yükünün azaltılması ve çevrenin korunması için enerji kullanımında verimliliğin artırılmasına yönelik gerçekleştirilecek eğitim, proje, yarışma ve diğer faaliyetleri yürütmek amacıyla Müdürlüğümüz ve Panasonic Eco Solutions Elektrik San. ve Tic. A.Ş arasında işbirliği protokolü imzalanmıştır.

Her yıl okullarda uygulanarak enerji verimliliği konusundaki sorumluluğun yerleşik bir bilinç haline gelmesini amaçlayan proje, önümüzdeki süreçte İstanbul’daki ilk ve ortaokulların enerji tüketiminde ölçülebilir düzeyde bir azalma gerçekleşmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Her öğretim yılı sonunda ise projeye katılan okullar arasında düzenlenecek yarışma ile projedeki örnek okulların ödüllendirilmesi ve diğer okulların da özendirilmesi hedeflenmektedir.Büyük hedef ise 2020 yılına kadar 1 milyon öğrenciye ulaşmaktır.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.