İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beyaz Bayrak Projesi

25-01-2018
PROJE GEÇMİŞİ

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında 03.08.2006 tarihinde imzalanan protokol kapsamında hayata geçirilen bir projedir.

Ülke genelinde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın beden ve ruh sağlığını korumak, geliştirmek, yaşam kalitesini yükseltmek, temizlik ve hijyen konusunda yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirmek, öğrencilerimizin hijyenik bir ortamda eğitim-öğretimini sürdürmek amacıyla milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı örgün ve yaygın eğitim kurumlarının temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması amacıyla Millî Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan  “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 08.06.2015 tarihinden itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe konulmuştur. 

Söz konusu protokol kapsamında 08.06.2015 tarihi itibarıyla 4512 okul beyaz bayrak almaya hak kazanmış olup,  eğitim kurumlarımızın temiz ve sağlıklı bir çevreye kavuşturulması sağlanmış, okullar arasında temizlik, hijyen, okul kantini vb. konularda olumlu yönde bir rekabet ortamı oluşturulmuştur.

Protokol kapsamında yapılacak çalışmalar ve denetimlerle ülke genelindeki okulların tamamının beyaz bayrak alması suretiyle çocuklarımızın sağlıklı ve hijyenik şartlarda eğitim alması hedeflenmektedir. 

PROJE PAYDAŞLARI

Millî Eğitim Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı 

PROJENİN HEDEF KİTLESİ 

Müdürlüğümüze bağlı tüm resmî/özel okul/kurumlar projenin hedef kitlesidir.         

PROJENİN AMACI

Proje ile eğitim kurumlarının, temizlik ve sağlığa uygunluk konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesi amaçlanmaktadır.

2016-2017 Eğitim Öğretim yılı çalışmaları içerisinde Beyaz Bayrak Projesi kapsamında 703 okulumuz Beyaz Bayraklı Okul olmak için başvurmuş olup; Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okul sayımız 386 olmuştur. Beyaz Bayrak geçerlilik süresi 3 yıl olması sebebiyle İlimiz genelinde toplam 2675 okul/kurumumuz hâlihazırda Beyaz Bayraklı okul olarak eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedirler. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.