İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Can Dostları Hareketi

25-01-2018

 

25-01-2018

PROJE GEÇMİŞİ

2010 yılında başlayıp bugün itibariyle 7. yılına giren projeyle bugüne kadar yaklaşık 6 bin öğretmen, 184 bin öğrenci ve 368 bin veli ve 9 bin 300 servis şoförüne trafik güvenliği konulu eğitim ve mesajlarla ulaşıldı. Bu yıl düzenlenen eğitim seminerine 15 ilden 75 temsilci öğretmen ve 15 İl Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticisi katıldı. 2017-2018 eğitim öğretim döneminin sonuna kadar toplam 530 öğretmen, 16 bin öğrenci ve 32 bin veliye ulaşılması hedefleniyor.

İlimizde pilot olarak belirlenen 5 okulumuzda yürütülen proje, okullarda trafik güvenliği ve bireysel sorumluluklar konusunda farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda, öncelikle ilkokulların 4. sınıf öğretmenleri trafik güvenliği konulu eğitim seminerine katılıyor. Seminere katılan öğretmenler, kendi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine eğitim programını aktarıyor. Projeye özgü destekleyici materyaller ve kaynaklardan faydalanan öğretmenler, öğrencilere ve velilere trafik güvenliği eğitimi verirken, servis şoförlerine yönelik iletişim çalışmaları da gerçekleştiriyor.

 

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

TÜVTÜRK Kuzey Taşıt İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

 İlkokul 4. sınıf öğrenci ve öğretmenleri

PROJENİN AMACI

 Trafikte can güvenliği konusunda ilkokul 4. sınıf öğretmenleri, öğrencileri ve velilerin farkındalığını arttırmak ve trafikte sorumluluk bilincini geliştirmek

Proje kapsamında belirlenen ilkokullardan seçilmiş birer dördüncü sınıf öğretmeninin (Temsilci Öğretmen) eğitimi, Temsilci öğretmenlerin aldıkları bilgiyi okullarındaki diğer 4. sınıf öğretmenlerine aktarmaları, sınıf öğretmenlerinin pekiştirici etkinlikler ve yaygınlaştırma çalışmaları ile öğrenci ve velilere ulaşmaları projenin uygulama basamaklarını oluşturmaktadır.

Proje Uygulama Rehberi ve Trafik Günlüğü, projenin tüm okullarda aynı standartta yürütülebilmesi için gereken araçları içerecek şekilde yapılandırılmıştır.

 

PROJE KAPSAMINDAKİ ETKİNLİKLER

 

Sınıf İçi Uygulamalar: Öğretmenler, Trafik Güvenliği dersinde, Can Dostları Hareketi Projesi kapsamında geliştirilen Trafik Günlüğü’nü kullanarak, öğrencilerinin trafik güvenliği konusundaki kazanımlarını pekiştirmektedir. Ayrıca, İyi Uygulamalar Paylaşımı gibi teşvik edici uygulamalar da, öğretmenlerin sınıf içi eğitimlerde yaratıcılıklarını konuşturmalarına vesile olmaktadır.

                            

 

Temsilci Öğretmen Eğitim Seminerleri:   Temsilci öğretmenler, projenin seçilen okullardaki diğer dördüncü sınıf öğretmenlerine aktarılmasından ve proje uygulamalarını takipten sorumlu 4. sınıf öğretmenleridir. Temsilci öğretmenler, üç günlük kapsamlı bir eğitim seminerine katılarak, trafik güvenliği konusundaki bilgilerini güncelleme ve proje uygulamaları hakkında bilgi edinme fırsatı bulmaktadır. Bugüne kadar düzenlenen eğitim seminerlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler aşağıdaki çizelgede sunulmaktadır.

Gezici İstasyon Ziyaretleri: Can Dostları Hareketi Projesi çerçevesinde, öğrencilerde araç sahibi olmanın sorumluluklarından biri olan araç muayenesi konusunda farkındalığı geliştirmek, amacını ve önemini vurgulamak amacıyla, gezici istasyonlar, programlarının uygunluğu doğrultusunda proje okullarını ziyaret etmektedir. 

CAN DOSTLARI HAREKETİ PROJESİ PİLOT OKULLARI

İLÇE

OKUL ADI

ARNAVUTKÖY

CEMAL REŞİT REY İLKOKULU

BAĞCILAR

VALİ CAHİT BAYAR İLKOKULU

ESENYURT

ESENKENT ATATÜRK İLKOKULU

SANCAKTEPE

OSMANGAZİ İLKOKULU

ŞİŞLİ

KUVAYİ MİLLİYE İLKOKULU

               

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.