İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Beslenme Dostu Okul Programı

25-01-2018
PROJE GEÇMİŞİ

29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı’nın Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okullar Programı”  ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın artırılması, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ve okul sağlığının daha iyi düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Avrupa bölgesindeki 17 ülkenin dâhil olduğu Dünya Sağlık Örgütü’nün “Nutrition Friendly Schools Initiatives (NFSI)-Beslenme Dostu Okullar Girişimi” T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 21.01.2010 tarihinde imzalanan protokol ile ülkemizde başlatılmıştır.  

Beslenme Dostu Okullar Programı’nın sürdürülmesi T.C. Millî Eğitim Bakanlığı ile T.C. Sağlık Bakanlığı arasında 17.05.2016 tarihinde imzalanan “Okul Sağlığı Hizmetleri İş Birliği Protokolü” kapsamında gerçekleştirilir.  

PROJE PAYDAŞLARI

Millî Eğitim Bakanlığı

Sağlık Bakanlığı

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Müdürlüğümüze bağlı tüm resmî/özel okul/kurumlar projenin hedef kitlesidir.  

PROJENİN AMACI

Ülke genelinde resmî/özel kurumlarımızın sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında teşvik edilmesi, bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul ortamı ve öğrenci sağlığının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.  

Proje kapsamında 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı çalışmaları içerisinde Beslenme Dostu Okul olmak için başvuru yapan 306 okulumuz bulunmaktadır. Denetim ekiplerinin incelemeleri sonucunda İlimiz genelinde bugüne kadar Beslenme Dostu Okul sayımız 739 olarak görülmektedir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.