İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yemekte Denge

25-01-2018
PROJE GEÇMİŞİ

2011-2012 Eğitim ve Öğretim yılından itibaren uygulanan proje, sağlıklı beslenme tabağını referans alarak çocuklara; “Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin, tek yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını bilmek” mesajının verilmesini amaçlıyor.

Yemekte Denge Eğitimi Projesinin işleyişinde eğitimci eğitimi modeli esas alınıyor. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tanju Besler ve Sabri Ülker Vakfı yöneticileri tarafından MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nce belirlenen il koordinatörleri genel beslenme bilimi ve 32 hafta süren eğitim programı hakkında eğitim alıyor.

Eğitim alan il koordinatörleri,  her pilot ilde seçilmiş okul sorumlusu müdür yardımcısı ve rehber öğretmenin eğitimini üstleniyor. Rehber öğretmenler daha sonra öğrencilere eğitimi aktarıyor.

Bugün itibariyle bu model üzerinden Yemekte Denge Eğitimi Projesinin tüm materyalleri ve eğitim uygulama rehberi üzerine eğitim almış 7.500 öğretmen projede görev almakta olup, İstanbul ilimizde 50 pilot okulumuz proje kapsamında bulunmaktadır.

Proje dâhilinde her yıl projenin uygulanmakta olduğu okullarımız arasında öğretmenlere yönelik “iyi uygulamalar yarışması” ve öğrencilere yönelik “dengeli besleniyorum resim yarışması” düzenlenmekte ve dereceye giren öğrenci ve öğretmenlerimiz İl Millî Eğitim Müdürümüzün de katıldığı törende ödüllendirilmektedir.

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

Sabri ÜLKER Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

5-10 yaş grubundaki okul öncesi ve ilkokul çağı çocukları, ebeveynler, okul yöneticileri, öğretmenler ve okullardaki diğer çalışanlar da projenin hedef kitlesini oluşturmaktadır.

PROJENİN AMACI

Yemekte Denge, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü, Sabri Ülker Gıda Araştırmaları Enstitüsü Vakfı  iş birliği ile yürütülen, ilkokullarda öğrenim gören çocuklarda sağlıklı beslenme alışkanlığı geliştirmeyi esas alan bir eğitim projesidir. Yemekte Denge Eğitimi Projesinin amacı; temel eğitim çağındaki çocukların kaliteli ve uzun bir yaşam sürdürmeleri için yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmelerine katkı sağlamaktır. Sağlıklı Beslenme Eğitim Programı Yemekte Denge Eğitimi Projesi ile 5-10 yaş grubundaki çocuklar için geliştirilmiştir. 5 mesajdan oluşan bu program çocuklara Sağlıklı Beslenme Tabağını esas alarak sağlıklı beslenmeyi öğrenmelerine yardımcı olacaktır. 

Yemekte Denge Eğitim Projesi’ni aslında KOCAMAN bir cümle ile özetleyecek olursak:
“Dengeli bir şekilde her şeyi yiyebilirsin. Tek yapman gereken dengeyi nasıl kuracağını öğrenmek.”

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.