İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sağlıklı Adımlar

25-01-2018PROJE GEÇMİŞİ

Sağlıklı Adımlar Projesi, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile Nestlé Türkiye Gıda Sanayi A. Ş. iş birliğinde yürütülmektedir.   Proje, 3. sınıf öğretmen, öğrenci ve velilerine yönelik olarak uygulanan, yeni nesillerin yeterli ve dengeli beslenme bilincine sahip olması ve fiziksel olarak daha aktif olmalarına destek olmak amacıyla geliştirilen bir kurumsal sosyal sorumluluk projesidir. 2012-2013 Eğitim  Öğretim yılında “Beslenebilirim” adıyla pilot olarak belirlenen 5 okulumuzda uygulamaya konulan proje bugün “Sağlıklı Adımlar” adıyla çeşitli etkinlik ve faaliyetler ile devam etmektedir. Sağlıklı Adımlar, Nestlé’nin dünyada 70’e yakın ülkede yürüttüğü ve 6 milyona yakın çocuğa ulaştığı Nestlé Healthy Kids (Nestlé Sağlıklı Çocuklar) programının bir parçasıdır.

Proje, Hayat Bilgisi dersinin “Okul Heyecanım” teması ve Beden Eğitimi dersinin “Etkin Katılım ve Sağlıklı Yaşam” öğrenme alanındaki “Düzenli Fiziksel Etkinlik” alt öğrenme alanının ilgili kazanımlarıyla örtüşecek şekilde bu ders saatlerinde uygulanmak üzere programlanmıştır.

PROJE PAYDAŞLARI

Nestlé Türkiye Gıda Sanayi A. Ş.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

İlkokul 3. sınıf öğrenci, öğretmen ve velileri.

PROJENİN AMACI

Öğrencilere yakın çevrelerinde yeterli ve dengeli beslenmeye ilişkin eksik ve yanlış bilgileri fark ettirmek, özellikle ebeveynlerinin ya da kendileri için rol model olabilecek kişilerin davranışlarını gözlemleyerek onları yönlendirmelerini sağlamak.

Çocukların, ailelerini olumlu yönde etkilemelerini sağlamak amacıyla geliştirilen proje araçları sayesinde, yetişkinlerin de bu konuda farkındalık kazanmasına katkıda bulunmak.

Ailelerin, çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmesi için yeme-içme alışkanlıklarını takip etme konusunda girişimci olmaları gerektiğiyle ilgili farkındalıklarını arttırmak.

Öğretmenlerin kendi kurumlarındaki diğer öğretmenlerle bilgi paylaşımında bulunarak yeterli ve dengeli beslenme konusunda okul çapında bir farkındalık oluşturulması.

Öğretmenlerin, öğrencilerine yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı kazandırmak için ihtiyaç duyabilecekleri kaynak bilgiyi, destek öğretim materyalleriyle temin etmek.

Zincirleme bir davranış ve tutum değişikliği yaratabilmek için öğretmenlerin öğrencilerini, öğrencilerin de ebeveynlerini etkilemesi için araç ve yöntemler sunmak.

Çocukların okul dışında bulundukları zamanlarda da yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıklarını korumalarının öneminden hareketle, velilere yeterli ve dengeli beslenme alışkanlığı ve bilinci kazandırarak veli ve öğrencilerin birlikte gelişimini teşvik etmek.

Fiziksel aktivite ile sağlıklı yaşam arasındaki ilişkiyi aktaracak materyaller sunmak ve çocukların günlük fiziksel aktivitede bulunmalarını teşvik etmek.

Web sitesi aracılığıyla, proje kapsamındaki tüm öğretmen, öğrenci ve velilerin, Sağlıklı Adımlar  araç ve yöntemlerine kolay erişimini sağlamak.

Yeterli ve dengeli beslenmenin gerekliliğini ve önemini sürekli gündemde tutmak, böylece gündelik yaşamın bir parçası haline gelmesine katkıda bulunmak.

PROJENİN YARARLARI

Gelişimin erken döneminde kazandırılacak yeterli ve dengeli beslenme bilinci, sağlıklı nesillerin yetişmesine ve çeşitli hastalıklardan korunmaya katkıda bulunacaktır.

Sağlıklı Adımlar’ın Millî Eğitim Bakanlığı ve Nestlé Türkiye iş birliği ile hayata geçiriliyor olması, projenin hedeflerine yaygın ve sürdürülebilir bir şekilde ulaşmasını sağlamaktadır.

Tüm hedef gruplar için özel olarak hazırlanan proje materyalleri, eğitimin ilgili tüm hedef grupları kapsayan bir yaklaşımla yürütülmesini sağlayacaktır.

Ölçme-değerlendirme araçları, Veli Bilgilendirme Mektubu, Veli Bilgilendirme Sunumu, Sağlıklı Adımlar Çarkları gibi materyaller, eğitimin bütünsel ve ilgili tüm hedef grupları kapsayan bir yaklaşımla yürütülmesini sağlayacaktır.

Öğrenci, veli ve öğretmen etkileşiminin, öğrencinin yeterli ve dengeli beslenmesi konusunda da işlemesi sağlanacaktır.

Projeyle öğrenciler, yakın çevrelerinde yeterli ve dengeli beslenmeye ilişkin eksik ve yanlış bilgileri fark edecek, özellikle ebeveynlerinin ya da kendileri için rol model olabilecek kişilerin davranışlarını gözlemleyerek onları yönlendirebileceklerdir.

Çocukların ailelerini olumlu yönde etkilemelerini sağlamak amacıyla geliştirilen proje araçları sayesinde, yetişkinlerin de bu konuda farkındalık kazanmasına katkıda bulunulacaktır.

Ailelerin, çocuklarının yeterli ve dengeli beslenmesi için yeme-içme alışkanlıklarını takip etme konusunda girişimci olmaları gerektiğiyle ilgili farkındalıkları artacaktır.

Çocukların yeterli ve dengeli beslenme konusunda farkındalıklarını artırmayı hedefleyen etkinliğe Bakırköy Kartaltepe İlkokulu öğrencilerinin büyük ilgi gösterdi. Şef Ethem Aydemir ile öğrenciler bir araya gelerek sağlıklı yiyecekler hazırladılar. Etkinlik bitiminde minik aşçılara evde de hünerlerini sergileyebilecekleri sağlıklı tarifleri içeren menü kitapçıkları, aşçı kepleri, önlükler, yine sağlıklı yiyeceklerin 7 rengi temalı eğlenceli posterler ve çıkartmalar dağıtıldı. Sağlıklı Adımlar Projesi İstanbul ilimizde 5 ilçemizde 5 okulumuzda uygulanmaktadır.

 

İLÇE

OKUL ADI

BAKIRKÖY

KARTALTEPE İO

KADIKÖY

NİHAT IŞIK İO

ÜMRANİYE

ŞEHİT ASKERİ ÇOBAN İO

ÜSKÜDAR

İBRAHİM HAKKI KONYALI İO

ZEYTİNBURNU

HALUK ÜNDEĞER İO

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.