İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

5. Bilim ve Fikir Festivali

24-01-2018

PROJE GEÇMİŞİ

2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılında beşincisi düzenlenecek olan Bilim ve Fikir Festivali, ortaöğretim öğrencilerinin özgün ve yeni fikirlerle, üretken düşünce becerilerini geliştirmelerine yönelik olarak Sosyal Bilimler, Fen ve Teknoloji ile Sağlık Bilimleri olmak üzere üç kategoride gerçekleşecek.

2016-2017 yılında düzenlenen 4.Bilim ve Fikir Festivali’nde sağlık, fen ve teknoloji bilimleri ile sosyal bilimler olmak üzere iki kategoride toplam 199 proje yarıştı.

Törende her iki kategoride ilk üçe giren projelerin ödülleri takdim edilerek her iki kategoride birinciye 6 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye ise 2 bin lira para ödülü ve 22 projeye de mansiyon ödülü verildi.

2 Ocak – 9 Mart 2017 tarihleri arasında Anadolu Yakasında 164; Avrupa yakasında 248 olmak üzere 412 okul ziyareti yapıldı. Ziyaretlerde tanıtım kitleri ile birlikte Bilim ve Fikir Festivali afiş ve kitapçıkları okullara bırakıldı.

Okullar proje başvurularını www.bilimvefikirfestivali.com adresinden online olarak yaptılar. Girişler sırasında problem yaşayanlara maille ve telefonla destek verildi. 10 Mart 2017 tarihinde proje başvuruları sonlandırıldı.

13 Nisan 2017 tarihinde yapılan festivale 665, 14 Nisan 2017 tarihindeki ödül törenine 518 olmak üzere 2 gün boyunca toplam 1183 kişi katılım sağladı.

İstanbul genelinde 130 okuldan 360 proje başvuru yaptı. Bu okulların 62 tanesi Anadolu Yakası, 68 tanesi Avrupa yakasındadır. Başvuran okulların 98 tanesi devlet, 32 tanesi özel okuldur. Okul türlerine göre başvuran okulların dağılımları aşağıdaki tablodan takip edilebilir.

 

OKUL TÜRÜ

SAYISI

Anadolu İmam Hatip Lisesi

19

Anadolu Lisesi

47

Çok Programlı Lise

2

Endüstri Meslek Lisesi

5

Fen Lisesi

2

İmam Hatip Lisesi

1

Meslekî Teknik ve Anadolu Lisesi

18

Özel Fen Lisesi

1

Özel Lise

26

Sosyal Bilimler Lisesi

1

Temel Lise

5

Bilim Merkezi

2

 

Başvuruları alınan projeler Üsküdar Üniversitesi öğretim üyeleri ve Müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen branş öğretmenlerinden oluşan jüriler tarafından panel usulü çerçevesinde değerlendirildi.

24 Mart tarihinde bir Demo Panel gerçekleştirilerek panellerde görev alacak kişiler bilgilendirildi.

29-30-31 Mart tarihlerinde 13 panel gerçekleştirildi. Paneller sonrasında panelistlerin verdiği puanlar doğrultusunda başvuruda bulunan 360 projenin 199’u ön değerlendirmeyi geçmeyi başardı. Puanlama özgünlük- yöntem ve yapılabilirlik-yaygın etki kriterlerinde 10 puan,  genel toplamda 30 puan üzerinden değerlendirildi.

Puanlama sonrasında genel puanı 15 ve üzerinde olan projeler ön değerlendirmeyi geçti, 15 ve altında kalan projeler elendi. Ön değerlendirmeyi geçen 199 projeden özgünlük puanı 7 ve üstünde olan 82 proje Sözlü Sunuma; özgünlük puanı 7 ve altında kalan 112 proje Poster Sunuma çağrıldı.

Ön değerlendirmeyi geçen projeler 4 Nisan 2017 tarihinde www.bilimvefikirfestivali.com sitesinden ilan edildi. Aynı zamanda başvuran öğretmen ve öğrencilere de bilgi elektronik postaları atıldı.

Ön değerlendirmeyi geçen projelerin afişleri 50x70 boyutlarında Üsküdar Üniversitesi tarafından basıldı. Danışman öğretmenler afiş çalışmalarını e-posta yoluyla iletti.

PROJE PAYDAŞLARIMIZ

Üsküdar Üniversitesi

PROJENİN HEDEF KİTLESİ

Müdürlüğümüze bağlı resmî ve özel tüm eğitim kurumlarındaki 9.,10.,11. ve 12. sınıf öğrencileri katılabilirler.

PROJE AMACI

Bilim ve Fikir Festivalinin genel amacı zihinsel sorgulama yapan, fikir üreten, proje kültürüne önem veren gençler yetiştirilmesine katkı sağlamaktır. Uzun vadede ise geleceğin sahibi olarak gençlerin yaşam farkındalığının üretken bir yapı içinde ülke ve toplumun geleceğine fayda sağlayıcı niteliğe ulaştırarak, kaynak yönetiminde becerikli, toplumun ilerleme dinamikleri olan birlikte düşünme, paylaşma ve ortak hedef oluşturma gibi iş yapma becerilerine dair duyarlılıklarının artırılması amaçlanmaktadır.

Geçen yıl “İcat Çıkartma Vakti” sloganıyla hayata geçirilen projenin bu yılki mottosu “Büyük İnsanlardan Büyük İcat Çıkar, Şimdi Sıra Sende" olarak belirlendi.

28 Kasım 2017, Salı günü Avrupa Yakasında 5. Bilim ve Fikir Festivali Tanıtım Kahvaltısı Taksim The Marmara Otel’de; 15 Aralık 2017, Cuma günü Anadolu Yakası tanıtım kahvaltısı Ataşehir Sheraton Otel’de düzenlendi. Programa İlçe Millî Eğitim Müdürleri, ilgili okul müdürleri ve rehber öğretmenleri davet edildi.  Böylelikle Üsküdar Üniversitesi tarafından hazırlanan proje dokümanlarının Avrupa Yakası ve Anadolu Yakasında bulunan Müdürlüğümüze bağlı resmî ve özel tüm eğitim kurumlarına ulaştırılması sağlandı.

 

-          Festivalde 1.olan projeye 6.000 TL

-          Festivalde 2.olan projeye 4.000 TL

-          Festivalde 3.olan projeye 2.000 TL

-          Festivalde 4-14 arası dereceye giren projelere Başarılı Proje Ödülü 500 TL

Festivalde dereceye giren projelerin danışman öğretmenlerine dereceye giren projenin ödülünün yarısı değerinde ödül verilecektir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.