İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul Temalı Hikâye Yarışması

İstanbul'u Okuyorum Projemiz kapsamında İstanbul temalı ödüllü hikâye yarışmasının sonuçları belli oldu.
İstanbul Temalı Hikâye Yarışması

Hikâye üzerine onlarca tanım yapılmıştır. Bunlar arasında "her insan bir hikâyedir."  tanımı dikkat çeker. Zira insan ne yapmak istediğini sanatla, edebiyatla öğrenir. İnsan yüreğinin özünü ise bambaşka hikâyeler ortaya çıkarır. Aslına bakılırsa hikâyeler, öğrenmemiz gerekenleri dikte etmeden, kendimize sorular sormamızı sağlayan birer öğretmendir. Bir duvarın arkasındaki yolları sezdiren küçük ama büyük anlatılardır. 

Çok Yönlü Çalışmalar

İstanbul'u Okuyorum Projemizin kültürel çalışmalara katkı sunmak amacıyla düzenlediği İstanbul temalı hikâye yarışmasının sonuçları belli oldu. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde vurgulanan "öğrencilerimizin nitelikli okuryazarlık becerisini ön plana çıkarmak ve geliştirmek" amacıyla düzenlenen yarışma İl Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonunu tarafından belirlenen ölçütlere göre değerlendirildi. 

Öğrencilerimizin yaşadıkları şehri kendi evleri olarak görmelerini sağlamak, İstanbul'u okuyan kültürünü bilir, kültürünün insanı olur şuurunu yerleştirmek, İstanbul'da yaşamanın kültürel bir ayrıcalık olduğu konusunda farkındalık oluşturmak amaçlarıyla hareket eden İstanbul'u Okuyorum Projemiz salgın döneminde de faaliyetlerine devam etti. Okur-yazar buluşmaları, çevrim içi kitap tahlilleri, İstanbul konuşmaları gibi faaliyetlerle kültür dünyamızın gelişmesine katkı sunan projemiz, öğrencilerimizin yaratıcılığını ön plana çıkarmak amacıyla yarışmalar düzenlemeye devam ediyor. 

Şehir Kültürü

Öğrencilerimiz İstanbul temalı ödüllü hikâye yarışması sayesinde duyguların inceliklerini, Türkçenin ve İstanbul'un güzelliklerini hikâyeyle keşfettiler. Yarışmaya emek veren herkese teşekkür eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "İstanbul'u öğrenen ve birbirine ilham veren,  şehir kültürünü artıran yarışmaları çoğaltmalıyız. Bu yüzden salgın günlerinde de şehrimizi çok boyutlu olarak okumaya devam ettik. Çocuklarımız için daha iyisini yapma heyecanıyla çalışıyoruz.  Mademki kadim şehrimizdeyiz o hâlde bu şehre olan bağlılığımızı çoğaltmak için çalışmak gerekir değil mi? 

Yarışmamız, öğrencilerimizin birbirinden güzel hikâyeleri ile şehrin ne kadar zengin deneyimlere kapı açtığını bir kere daha hatırlattı. Edebiyatın güzelliğinin onların ruhuna sindiğini, yüreklerine işlediğini fark ettik." şeklinde konuştu.

Dereceye Giren Öğrencilerimiz

İl Eser İnceleme ve Değerlendirme Komisyonun belirlediği ölçütlere göre dereceye giren öğrencilerimizin isimleri, öğrenim gördüğü okullar şöyle sıralandı.

1)    Kerem Özsoy- Bahçelievler Anadolu Lisesi

2)    Beren Türk- Üsküdar Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi

3)    Şeyma Büyükaydın- Maltepe Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

Yarışma sonucunda dereceye giren öğrencilerimiz kitap seti ile ödüllendirilecek. Yarışmanın ödül töreni salgın şartları dikkate alınarak sonraki günlerde gerçekleştirilecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.