İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN LEVENT YAZICI'NIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.
İL MÜDÜRÜMÜZ SAYIN LEVENT YAZICI'NIN 23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI MESAJI

Milletimizin tarih yolculuğunda bir dönüm noktası ve yeniden dirilişin ifadesi olan Gazi Meclisimizin açılışının 103'üncü yıl dönümünde; millî iradenin hâkim kılındığı gündeki aynı ruh ve heyecanla aydınlık geleceğimizin teminatı sevgili çocuklarımızın, milletimizin ve tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı en içten dileklerimle kutluyorum.

Zor şartlar altında Kurtuluş Savaşı'nı başlatan, vatan işgal altındayken kendi meclisini kurma iradesini gösteren, kurtuluş mücadelemizin başkahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Meclisimizin kuruluşunda ve açılışında görev yapmış tüm devlet adamlarımızın aziz hatırasını hayırla yâd ediyorum.

Millî iradenin hayat bulduğu, çocuklarımıza armağan edilen bu kutlu gün, içinde birçok anlam barındırıyor. Meclisimiz kurulurken olduğu gibi bugün de çocuklarımız, geleceğe yönelik hayallerimizi gerçeğe dönüştürmemizdeki en büyük güvencemiz ve ümit kaynağımızdır.

Millî egemenlik ilkesi, kaynağını milletimizin bağımsız karakterinden almıştır. Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşundaki temel ruh da budur. Bu ruh, "Yeni Türkiye Cumhuriyeti'nin yapısının ruhu millî egemenliktir; milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir. Bir milletin, egemenliğini anlayabilmesi ve onu güvenle koruyabilmesi, birtakım hususî vasıflara ve üstün terbiyeye sahip olmasına bağlıdır." diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün sözlerinde en güzel ve en anlamlı ifadesini bulmuştur.

Bağımsızlığını dünyaya İstiklal Harbiyle bir kez daha kanıtlayan aziz milletimize ve onun temsilcisi Türkiye Büyük Millet Meclisine, bugünkü nesiller olarak bizlerin derin şükran borcu vardır. 23 Nisan 1920 ruhu, temsil ettiği bütün değerleri ve ifade ettiği anlamlarıyla çocuklarımızın vasıtasıyla çok değerli bir miras olarak nesilden nesile aktarılacaktır.

Çocuklarımızın, bu bayram vesilesiyle içselleştirdikleri bağımsızlık ruhuna ve millî iradeye hayatları boyunca sahip çıkacaklarına; milletimizi ve devletimizi çok daha iyi yerlere taşımak için birer vatansever olarak çaba göstereceklerine yürekten inanıyorum.

Bugün çocuklarımıza 103 yıl önce millet egemenliğimizi, bir bayram coşkusuyla armağan ettiğimiz gündür. Bu sabaha çocuklarımız, Ramazan Bayramı'nı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı birlikte yaşamanın heyecanıyla gülüşlerle, sevinçle uyandı.

İki bayram sevincini yaşadığımız kutlu günün haftasında kalbimizin bir yarısı da deprem bölgesindeki çocuklarımızla birlikte... Deprem bölgesindeki çocuklarımıza da mutlu anlar hediye etmeyi amaçlayan etkinliklerimizde hep beraber bu bayram "Sen Gülünce Bayram Olur!" diyoruz.

Bizler çocuklarımızı ilgilendiren bütün alanlarda ortak kültürümüz doğrultusunda sağlıklı ve mutlu yarınlara ulaşmak için çalışmaya ve üretmeye gayret ediyoruz. Bakanlığımızın hayata geçirdiği erken çocukluk dönemindeki okullaşma oranlarının %99'un üstüne çıkarılması ve kapsayıcı proje ve yeniliklerle eğitimde fırsat eşitliğini arttırılması ve her kademedeki eğitime erişim imkânlarını iyileştirmek amacıyla yürütülen çalışmalar çok yönlü olarak devam ediyor.

Geleceğe yürüyüşümüzün çok daha güçlü olmasının bu imkânları iyileştirmekten geçtiğini biliyoruz. Bu yüzden dünü, bugünü ve yarını iç içe alacak şekilde eğitim kurumlarımızın kapasitesini artırmayı sürdürüyoruz.

Sevgi, özveri ve inançla çıktığımız bu yolda çocuklarımız için harcanacak her türlü emek, atılacak her adım sanıldığından çok daha değer taşımaktadır. Dolayısıyla biz öğretmenler olarak kendini her an güncelleyen bir anlayışla eğitim ortamlarında elimizden gelenin en iyisini yapmak için özen gösteriyoruz.

Bu duygular içerisinde çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı canı gönülden kutluyor, Meclisimizin ilk başkanı, İstiklal Harbimizin Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını hürmetle ve rahmetle yâd ediyorum.

Çocuklarına bayram hediye etmiş bir milletin ferdi olmanın gururuyla, başta çocuklarımız olmak üzere 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı hepimize kutlu olsun.

 

                                                                                                                                   İstanbul İl Millî Eğitim Müdürü

                                                                                                                                               Levent Yazıcı

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.