İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"GELECEĞİN YAZARLARI PROJESİ KİTAP FUARI VE İMZA GÜNÜ" YEDİKULE HİSARI'NDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen "Geleceğin Yazarları Projesi Kitap Fuarı ve İmza Günü" Millî Eğitim Bakanımız Sayın Yusuf Tekin'in teşrifleri, İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, protokol üyeleri, il/ilçe yöneticileri, öğretmen, öğrenci ve velilerimizin katılımıyla Yedikule Hisarı'nda gerçekleştirildi.


"Geleceğin Yazarları Projesi Kitap Fuarı ve İmza Günü"nde konuşan Bakanımız Yusuf Tekin, çocukların akademik başarıları ve toplumsal mutlulukları için kendilerini istedikleri gibi ifade etmeye ihtiyaçları olduğunu belirtti.

Bunun için ilkokullarda ve ortaokullarda Türkçeyle ilgili, ortaöğretim kurumlarında ise Türk dili ve edebiyatı dersiyle ilgili bir dizi kararlar aldıklarını dile getiren Bakanımız Tekin, "Dedik ki çocuklarımız bu derslerde daha iyi yetişsinler çünkü bu derslerde daha iyi yetişirlerse kendilerini daha iyi ifade edebilirler, daha başarılı olabilirler. Türkçeyle ilgili projeler başlattık. 'Sözlük Özgürlüktür' gibi projeler bunlardan bazıları. Bir de artık Türkçe ve yabancı dil de dâhil olmak üzere, dil derslerini çocuklarımızın ihtiyaç duydukları dört temel beceri üzerinden ölçelim, dedik. Okuma, yazma, konuşma ve anlama üzerinden ölçmek üzere bir mekanizma geliştirdik." ifadelerinde bulundu.

"Çocuklarımızın ilk eserlerini yazarak sergiledikleri unutulmaz anların heyecanına ortak oluyoruz"

"Geleceğin Yazarları Projesi Kitap Fuarı ve İmza Günü"nde konuşan İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, kültürümüzün ve toplumumuzun geleceği için okumanın ve yazmanın önemine değindi. Yentür, "Sevgili çocuklarımızın ilk eserlerini yazarak sergiledikleri unutulmaz anların heyecanına ortak oluyoruz. Bir çocuğun hayatına dokunmak, onunla her gün göz göze gelmek, umut dolu çocuk dünyasının rehberi ve kahramanı olmak, ona okumayı ve yazmayı öğretmek, biz eğitimcilerin en büyük sevincidir." dedi

Geleceğimizin müjdecisi çocuklarımızın iyi bir eğitim almaları, en iyi şekilde yetişmeleri ve mutlu olmalarının hepimizin ortak hedefi olduğuna dikkat çeken Müdür Yentür,  çocuklarımızın çok yönlü gelişimi ve mutluluğu için hayata geçirilen "Geleceğin Yazarları" projesinin, Ekim ayından itibaren İstanbul'umuzun 39 ilçesinde başlattıklarını ifade etti.

"560 okulumuzdan gelen öğrencilerimizin yazdığı 625 farklı kitap sergileniyor ve toplamda 56.500 matbu kitap okurlarla buluşuyor"

Geleceğin Yazarları projesi kapsamında tüm ilçelerimizde birbirinden güzel kitap festivalleri gerçekleştirildiğini dile getiren Yentür, "Sizler buradaki varlığınızla çocuklarımızın geleceğine sadece kendi şahsi desteğinizi değil aynı zamanda tüm eğitim camiamızın destek ve muhabbetini de ortaya koyuyorsunuz. Bugün, yaklaşık 5.000 öğrencimiz ve 700 öğretmenimizle birlikte bu harika serüveni büyük bir kitap fuarıyla taçlandırıyoruz. Fuarımızda, 560 okulumuzdan gelen öğrencilerimizin yazdığı 625 farklı kitap sergileniyor ve toplamda 56.500 matbu kitap okurlarla buluşuyor." şeklinde konuştu.

'İnsanlığın Kalbi Filistin' kitabı

39 ilçemizi temsil eden özel stantlar haricinde Hastane Sınıflarında okuyan çocuklarımız tarafından hazırlanan eserlerin de sergilendiğini belirten Yentür, "Bu kapsamlı fuarda, çocuklarımızın Gazze'deki derin acılara ve soykırıma dikkat çekmek amacıyla yazdıkları "İnsanlığın Kalbi Filistin" adlı kitabımız da fuarımızın öne çıkan parçalarından biri olarak yer alıyor. Bu eserde, bölgedeki insanlık dramına sesini yükselten evlatlarımızın kalpten yazdıkları metinler yer almaktadır." dedi.

Fuar kapsamında birbirinden renkli etkinlikler ve gösteriler düzenlendi

Pendik, Fatih Belediyeleri ve Rami Kütüphanesi'nin de paydaşı olduğu Fuar, birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu.

Rami Kütüphanesi iş birliğiyle düzenlenen Minyatür Kitap ve Yapay Zekâ ile Kitap Oluşturma atölyelerimizde çocuklarımız, hayal gücünün sınırlarını zorladı. Ayrıca Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzce hazırlanan Drone Futbolu ile teknoloji sporla buluşturuldu.

Gaziosmanpaşa İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen "Geleneksel Çocuk Oyunları" etkinliğinde çocuklarımız, kültürel mirasımızı canlandıran oyunlarla keyifli zamanlar geçirirken, Pendik İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen  'Doğa Bizim Tuvalimiz' etkinliğinde mentör öğretmenlerimiz eşliğinde miniklerimiz doğayı sanata dönüştürdü.

Eyüpsultan İlçe Millî Eğitim Müdürlüğümüzce düzenlenen zekâ oyunları etkinliğinde strateji, problem çözme ve analitik düşünme yeteneklerini oyunlar aracılığıyla pekiştiren öğrencilerimiz, bilgi ve becerilerini sınarken, "Tebeşir Öğretmenler Tiyatrosu" ile sahneye taşınan eğitici ve eğlendirici oyunlar festivalimize renk kattı.

Öğrencilerimiz için interaktif etkinlik alanları, gösteriler ve ikramların da olduğu  "Geleceğin Yazarları İstanbul Çocuk Yazarlar Kitap Fuarı" çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu.

25-05-2024

25-05-202425-05-202425-05-202425-05-202425-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.