İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"EĞİTİM İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ" İMZALANDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Yeni Türkiye Eğitim Vakfı (YETEV) arasında Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.


'Eğitim ve İş Birliği Protokolü' çerçevesinde Beyoğlu Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi'nde öğrenim gören öğrencilere aylık başarı bursu ve ihtiyaç desteği sunulacak.

Düzenlenen protokol törenine; İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, YETEV Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Necmeddin Bilal Erdoğan, ve Beyoğlu Belediye Başkanı Sayın Haydar Ali Yıldız, YETEV Genel Sekreteri Sayın Mahir Kaya, YETEV Okulları Genel Müdürü Sayın Hayati Oktay, YETEV Mütevelli Heyet Üyeleri katıldı.

İstanbul Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı Sayın Necmeddin Bilal Erdoğan tarafından "Eğitim İş Birliği Protokolü" imzaladı.

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, öğrenme yaşantılarının öğrenciler üzerindeki kalıcı etkisini hatırlatarak güzel sanatlar liselerinde nitelikli öğrencilerin yetişmesi için gerekli işbirlikleri sağlanması noktasında çalışmalara devam edildiğini dile getirdi.

Yazıcı, "Öncelikle çocuklarımızı sanat ve müzik duyarlılığı içerisinde yetiştirirken onların çok yön gelişimine katkı sağlayabileceğimiz bu işbirliğinin hayırlı olmasını diliyorum. Okulun kurulma aşamasın da bu işbirliğimizi farklı açılardan da geliştirebileceğimizi düşünmüştük. Bu noktada fiziksel mekanın kullanımı, okulun bulunduğu ortama katkıda bulunmak çok değerliydi. Protokolümüz de buna yön verdi." dedi.

"Millî değerlere bağlı nitelikli bireyler yetiştirmeyi hedefliyoruz"

Okulun kuruluş aşamasında Milli Eğitim Bakanlığımızın ve Beyoğlu Belediye Başkanlığının  kaynaklarını seferber ettiğini aktaran Yazıcı, "Bugün de bu okulun çok daha uzun yıllar nitelikli bir gelişim göstermesini sağlayacak bir  işbirliği içindeyiz. Öğrencilerimizin akademik başarılarının ve ihtiyaçlarının destekleneceği bu işbirliğiyle Türk musikisinde geleceğin sanatçılarını yetiştirmeyi ve güzel sanatlar alanında millî değerlere bağlı nitelikli bireyler yetiştirmeyi ve öğrencilerimizin özgüvenlerinin arttırılmasını amaçlıyoruz. Bunu da Başkanımız Sayın N. Bilal Erdoğan'ın çok değerli katkılarıyla hayata geçirmiş olacağız." ifadelerini kullandı.

YETEV Mütevelli Heyeti Başkanı Bilal Erdoğan'a ve destek veren herkese teşekkür eden Yazıcı, "Okul müdürümüz ve öğretmenlerimizin çocuklarımızın geleceğe hazırlanmasında büyük bir emek vereceklerine sonuna kadar inanıyorum. Bugüne kadar verdikleri çabalar, emekleri için de kendilerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum." dedi.

Çocukluğunun bir döneminin okulun da içinde bulunduğu mahallede geçtiğini belirten Erdoğan ise, "Özellikle Roman vatandaşlarımızın yoğun olduğu, müzik yeteneğinin yüksek olduğu bir bölge." dedi.

YETEV bünyesinde müzik ilkokulu bulunduğuna değinen Erdoğan, müzik eğitimine destek vermeye çalıştıklarını dile getirdi.

Mustafa Kandıralı Güzel Sanatlar Lisesi'ndeki öğrencilerin yetenek sınavı ile okula alındığını anlatan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türk müziğine hizmet edecek gençler buradan yetişecek."

"Bu tür çalışmalar hem güzel sanatlar liselerinde hem güzel sanatlar fakültelerimizde Türk müziğine dair eğitimlerin de standardında, kalitesinde ve çocuklarımızın teveccühünde bir artışa vesile olur. YETEV olarak kendi okullarımızda uygulamaya çalıştığımız özgün metotların yaygınlaşmasını, güzel sanatlar liselerimizde de belki örnek olmasını ümit ediyoruz. Biz de İTÜ Devlet Türk Müziği Konservatuvarı ile yakın çalışıyoruz. Çünkü gerçekten bir ihmal edilmişlik dönemi yaşandı kendi müziğimize, kendi kültürümüze sahip çıkmayla ilgili ama şimdi güçlü bir irade var, hamdolsun hem sivil toplum tarafında hem milli eğitimimizde. Zaten vatandaşların da görmek istediği şey kendi değerlerimizin, kendi kültürümüzün yaşatılması. Bu anlamda bu işbirliğinin öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Nice başarılara imza atacaklar. Kendi tahminlerinin çok ötesinde inanıyorum ki Türk müziğine hizmet edecek buradan gençler yetişecek."

Konuşmaların ardından okul öğrencilerinin oluşturduğu koro, katılımcılara müzik dinletisi sundu.

 21-09-202221-09-202221-09-202221-09-202221-09-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.