İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Kapsayıcı Mesleki ve Teknik Eğitim

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesi hakkında bilgi verdi.
Kapsayıcı Mesleki ve Teknik Eğitim

Millî Eğitim Bakanlığımız, Türk ve Suriyeli öğrencilere yönelik Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesini başlattı.  Mesleki ve Teknik Eğitim Yoluyla Sosyal ve Ekonomik Uyum Projesinin genel amacı, Suriyeli mültecilerin ve Türk ev sahibi toplulukların istihdam edilebilirliklerini ve niteliklerini geliştirerek ekonomik ve sosyal bütünleşme sağlamak.  Projenin özel amacı ise, geçici koruma altındaki Suriyeli gençlerin ve Türk gençlerinin kapsayıcı ve kaliteli mesleki ve teknik eğitim-öğretime erişimlerini artırmak.

Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Sayın Kemal Varın Numanoğlu, geçici koruma altındaki Suriyeli öğrencilerin, mesleki ve teknik eğitime kazandırılmasını amaçladıklarını belirtti. Ayrıca Suriyelilerin Türkiye´de bulundukları süre içerisinde kendi yaşantılarını idame ettirebilmelerini, nitelikli iş gücü ihtiyacına katkı sağlamalarını ve ülkelerine döndüklerinde ihtiyaç duyabilecek alanlarda meslek sahibi olmalarını arzu ettiklerini söyledi. 

Sekiz Pilot İlde Çalışmalar Başladı

Numanoğlu, geçici koruma altındaki Suriyelilerin yoğun yaşadığı bölgelerde, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okulların açıldığını, AB desteğiyle yürütülecek yeni proje ile mültecilerin yoğun olduğu Adana, Bursa, Gaziantep, Hatay, İstanbul, Kilis, Mersin ve Şanlıurfa’dan oluşan sekiz pilot ilde çalışmalara başladıklarını açıkladı. 

Okulları güçlendirmek, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayarak eğitimlerine odaklanmalarını sağlamak, geçici koruma altındaki Suriyeliler başta olmak üzere tüm toplumda mesleki eğitimin algısını değiştirmek ve hak ettiği konuma getirilmesine katkıda bulunmak istediklerini dile getiren Numanoğlu, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:

“Mesleki ve teknik eğitim veren 50 okulumuzda gerçekleştireceğimiz bu çalışmayla, iş piyasasının ihtiyaçları göz önüne alınarak atölyelerimiz en son teknoloji ürünü ekipmanlarla donatılacak, altyapıları yenilenerek örnek eğitim ortamları hâline getirilecek. Bu eğitim ortamına kazandırdığımız geçici koruma altındaki Suriyelilerin yanı sıra Türk öğrencilere ulaşım, eğitim materyali, öğle yemeği için destek ve temrinlik sağlanacak.”

İnsanlığın Ortak Vicdanın Yansıması

Numanoğlu, Türkiye´nin dünyada insani yardım yapan birinci ülke konumunda olduğuna işaret ederek, “2018 yılında tüm dünyada insani yardımların toplamı 24,3 milyar dolarlık miktara ulaşmışken, sadece Türkiye, bu rakamın üçte bir oranını tek başına gerçekleştirdi. Mülteci krizine yönelik küresel tutum, insanlığın ortak vicdanın yansıması olacaktır. Yaşanmakta olan bu insanlık dramına ancak dayanışma, iş birliği ve ortak irade ile yanıt verilebilir.” değerlendirmesini yaptı. 

Avrupa Birliği tarafından 50 milyon Euro ile desteklenen proje, Millî Eğitim Bakanlığımızca uygulanacak.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.