İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Kankam Olur musun:)?” Projesi Açılış Töreni

“Kankam Olur musun:)?” Projesi Açılış Töreni

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Destek Programı kapsamında Pertevniyal Lisesi’nin düzenlediği “Kankam Olur musun:)?” projesi açılış töreni Pertevniyal Lisesi Cemil Meriç Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen bir programla yapıldı.

Açılış törenine; İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, Gençlik ve Spor Bakanlığı Müşaviri Ömer Faruk Terzi, Prevelniyal Lisesi Müdürü Zekeriya Arslantürk, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Pertevniyal Lisesi Coğrafya öğretmeni Süreyya Benli´nin üretici-danışmanlığını yaptığı, “Kankam Olur musun:)?” Projesi kapsamında 5 okulun öğrencileri ‘vatan için birlikte hareket edebilme’ düşüncesiyle bir araya geliyor. Bu okullar; proje koordinatörü olan Pertevniyal Lisesi, Kadırga Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mimar Sinan İşitme Engelliler Okulu, Çapa Fen Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi. Proje kapsamında okullar, Söğüt, Bursa, Edirne, İstanbul yani Osmanlı’ya başkentlik yapmış yerlere gezi düzenleyecek.

Bu projenin eğitim sisteminde güzel çığırlar açması dileğiyle hayırlı olmasını Cenabı Allah’tan niyaz ettiğini dile getirerek sözlerine başlayan İstanbul Millî Eğitim Müdürü Ömer Faruk Yelkenci, sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle güzel bir projeyi düşünen ve uygulamaya koyan Okul Müdürümüz başta olmak üzere, Proje Koordinatörümüz Süreyya Hocamız’ı tebrik ediyorum ve Hocamız’a teşekkür ediyorum. Birçok projede beraber çalıştığımız Kültür ve Turizm Bakanlığı gibi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gibi Gençlik ve Spor Bakanlığımız’a da Sayın Müşavirimiz Ömer Faruk Terzi’nin şahsında teşekkürlerimi iletiyorum.  Sevgili gençler, hem çıkış noktası itibariyle hem de az önce yukarıda öğrencimiz Rabia’nın bana anlattığı şekliyle hakikaten takdire şayan bir çıkış noktası ve takdire şayan bir proje.”

Kardeşliğimizin iki temel hususunu merkeze koyan bir proje olduğunu vurgulayan Millî Eğitim Müdürü Yelkenci, “ Bu hususlardan bir tanesi kardeşlik,  bir tanesi de estetik. Neden estetik olduğunu birazdan anlatacağım. Ben o şekilde algıladım Rabia’nın anlattıklarından aslında ihsan. İki temel kavram var: Uhuvvet ve ihsan kavramları.  Biraz anlatacağım kalanını da siz merak edip bakarsınız. Şimdi kardeşliğimizi geliştirmek için ya da kardeşliğimizin farkına varmak için elbette ki 15 Temmuz gibi meşum hadiselere ihtiyacımız yok.” dedi.

Yüzyıllardır demeyelim artık hakikaten bin yıldır bu topraklar üzerinde yaşadığımızı belirten Yelkenci,  bu topraklar üzerinde hatta kaldı ki bugün görü coğrafyamız olarak nitelendirdiğimiz Osmanlı’nın daha önce gittiği, adaleti götürdüğü, nizamı yani düzeni götürdüğü yerleri de düşündüğümüzde buralarda  kardeşin ne demek olduğunu tarih boyunca zaten gösterdiğimizi kaydetti.

Kardeşliği anlamamız için 15 Temmuz gibi hadiselere ihtiyacımız olmadığını hatırlatan Yelkenci, “Biz kardeşliği bütün hücrelerine kadar, bütün zerrelerine kadar yaşayan bir milletiz. Ama çıkış noktası burasıysa, bu bize bunu hatırlatıyorsa15 Temmuz’la ilgili bazı şeyleri söylemek gerekir. Bakınız o günlerde 15 Temmuz’u yaşarken bir millet olarak; kardeşlik ve beraberlikle, milli birlik ve beraberliğimizle  İstiklal Harbimizi ve Çanakkale’yi hatırladık. Beraber bu Türkiye’yi işgale hazır hale getirme çabasını bertaraf ettik, püskürttük.” dedi.

Yine o günlerde özellikle belirttiklerini, bunun sadece başlangıç olduğunu ifaden Yelkenci, şöyle konuştu:

“Bakınız Sevgili gençler bu çok önemli, siz hepiniz yaş itibariyle belli bir olgunluğa erişmiş ve özellikle de kendini ispatlamış öğrenciler olarak şunu biliniz; çok net bir şekilde işin merkezine, tarihsel perspektifinizin merkezine oturtunuz 15 Temmuz’a kadar Türkiye’ye karşı yönelenler bunu gizli kapaklı yapıyorlardı. Bize dost görünüp bizimle berabermiş gibi hareket edip, aslında bildiklerini gizlice sürdürüyorlardı. Ama 15 Temmuz’dan itibaren şunu gördük ki; artık alenen Türkiye’yi hedef tahtasına koymuşlar ve Türkiye’yi işgale hazır hale getirmenin senaryolarını yazmışlar. 15 Temmuz bunlardan bir tanesiydi. 15 Temmuz’da başarısız oldukları müddetçe form değiştirerek devam edeceğini gördük. 1990’larda bir seri olarak Terminatör filmleri vardı. Hiç izleyeniniz oldu mu bilmiyorum orada uzaydan gelen yaratıklar mağlup edildikçe sürekli başka bir formada tekrar saldırmaya başlardı. İşte aynı şekilde 15 Temmuz’dan sonra form değiştirerek hep karşımıza çıkacaklarını unutmayalım. Bugün Amerika’da ortaya konan komedi de bu senaryonun başka bir formda karşımıza çıkmış halidir. Dolaysıyla tarihsel bakış açımızın merkezine bunu koymalıyız ki milli birlik ve beraberliğimize ne kadar ihtiyacımız olduğunun şuuruna varabilelim.”

Kardeşliğin çok önemli olduğunu ve Uhuvvet’in kardeşlik demek olduğunu belirten Yelkenci, sözlerini şöyle tamamladı:

“Kardeşlik bizim için önemli. Bu kardeşliğimizi dağıtmak ve bizi bölmek isteyenlere fırsat vermemek adına bu proje çok önemli bir proje. Rabia’nın söylemiyle ‘Yaptığı her işi en güzel şekilde yapmak.’ Bir, milli birlik ve beraberlik; iki, yaptığı her işi en güzel şekilde yapmak. Evet, bu bizim şiarımız olmalı. Biz bir orman gibi, hakikaten kardeşcesine, ama gür ve güçlü bir şekilde olmayız. Ülkemizi kalkındırmak, milletimizi yarınlara daha güçlü taşımak için de yaptığımız her işi en güzel şekilde yapmalıyız. Buna da ihsan diyoruz. İhsan kavramını biraz araştırın. Bunu ben size bir öğretmeniniz olarak ödev vermiş olayım buradan. Çok derin bir kavram. Bir tanesi de bu yaptığı işi en güzel şekilde yapmak. Bu temizlik yapıyorsanız da böyle, Başbakanlık yapıyorsanız da böyle, Bakanlık yapıyorsanız da bu böyle. Bu şuurla hareket ettiğiniz zaman bütün bir millet olarak yarına en güçlü şekilde varlığımızı taşıyabiliriz. Bu anlamda projenin belirdiği gezi güzergâhı da Söğüt’ten başlayarak Bursa, Edirne, İstanbul yani Osmanlı’ya başkentlik yapmış yerler. Yani bizim ortak değerlerimiz. Buralar coğrafi olarak ortak değer olmasının dışında oralarda tarihte ürettiğimiz ortak değerleri gördüğümüzde ne kadar büyük, ne kadar bir, ne kadar diri olduğumuzu aslında görmüş olacağız. Dolayısıyla bu proje; çıkış noktası itibariyle, seyr-ü seferi itibariyle yani süreçleri itibariyle ve inşallah da varacağı nokta itibariyle eğitim sistemimize çok güzel sonuçlar doğuracaktır diye inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle başta Okul Müdürümüz olmak üzere, Proje Koordinatörümüz Süreyya Hocamız’ı ve projede görev alan bütün öğrencilerimizi diğer paydaş olan Okul Müdürlerimiz’i kutluyorum, tebrik ediyorum, onlara teşekkür ediyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımıza da tekrar teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun.”

Açılışta konuşan Okul Müdürü Zekeriya Arslantürk, “Bu projede katkısı olan Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Ömer Bey’e, Süreyya Hanım’a ve değerli öğrencilerime katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu sene bu projeyle beraber diğer okulların katılımıyla güzel bir birlikteliği gerçekleştireceğiz. Bu projeye katkısı olan arkadaşlara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

08-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201708-12-201710-12-201710-12-2017

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.