İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Erasmus Günleri; Proje Pazarı

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, proje tabanlı çalışmalarla okulun birlikte öğrenen, birlikte gelişen bir organizasyona dönüştüğünü belirtti.
Erasmus Günleri; Proje Pazarı

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müz tarafından düzenlenen 2019 Erasmus Günleri Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı'nda yapıldı. İstanbul'da yürütülen AB Projelerinin görünürlüklerinin arttırılması, kurumlar arası bilgi ve deneyim paylaşımının sağlanması, iyi örneklerin aktarılması ve eTwinning projeleri kapsamında ilimizdeki başarılı projeler yürüten okul ve öğretmenlerimize ödüllerinin verilmesi amacıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirildi. 

Etkinlik kapsamındaki açılış törenine Bağcılar Kaymakamı Sayın Mustafa Eldivan, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Şirin, Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Yılmaz, İl Millî Eğitim Strateji Şube Geliştirme Şube Müdürümüz Sayın Timur Tuğral, İstanbul Valiliği AB Koordinatörü Sayın Ahu Şimşek, Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürlerimiz Hacı Korkmaz ile Hasan Uğur Tatlı, eğitim yöneticilerimiz, öğretmen, öğrenci ve velilerimiz katıldı. Açılış, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'mızın okunmasının ardından Beylikdüzü Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerimiz klasik müzik resitali sundular. 

 Proje Kültürü ve İlham Veren Uygulamalar

Erasmus hakkında farkındalık yaratmayı ve Erasmus projelerinin sonuçlarının paylaşılmasını amaçlayan programın açılışında konuşan İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı böylesi güzel bir günde hep birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti. 

Çok güzel çalışmaların sosyal içerme bakımından da insanlarımıza katkı sunduğunu kaydeden Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak proje tabanlı çalışmaları önemsediklerinin altını çizdi. Yazıcı, "Proje tabanlı çalışmalar hepimizin rutin bir şekilde yürüttüğü çalışmalara renk katıyor. Aynı zamanda öğrenim sürecinde farklı çalışmaların başlatılmasına zemin hazırlıyor. Bizler de bu tür ortamlardan ilham alıyoruz. Çok farklı yönlerinden yararlanıyoruz. Birbirimizden öğreneceğimiz bir fırsat sunuyor sergimiz bize." değerlendirmesinde bulundu.

Bugünün ve Geleceğin Becerileriyle Donanmak

Proje pazarında 120 kurumumuzun farklı projelerin bulunduğunu belirten İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  serginin yeni öğrenmeler için büyük bir imkân sunduğunu ifade etti. Proje kültürünün altını çizen Yazıcı, "Proje tabanlı çalışmalara katılan öğretmen arkadaşlarımız çok iyi bilirler ki, bizler öğretmenler olarak çok daha iyi işler yapabiliriz.  Bu süreçte elde edilen sonuçlar doğrudan okullarımıza ve çocuklarımıza etki edecek. iş bulmalarından onların yarınlara hazırlanmalarına kadar çok yönlü katkısı var projelerin. Uluslararası boyutu bulunan çalışmalar da dâhil olmak üzere yenilikçi tüm çalışmalar çocuklarımızın hem bugünün hem de geleceğin becerileriyle donanmasını sağlayacaktır. Onları 21. yüzyıl becerileriyle donatacaktır. Aslında bu yönüyle yapılan çalışmalar görünenin ötesinde bir anlam ifade ediyor. Çocuklarımızın özgüven kazanmasını sağlıyor. Proje tabanlı etkinliklerle okul, birlikte öğrenen birlikte gelişen bir organizasyona dönüşüyor. Bu çalışmalara yol açan tüm okul yöneticilerimize ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Şirin ise çocuklarımız ve gençlerimiz için çaba sarf etmenin değerli olduğunu belirtti. Gençlere ve çocuklara eğitim noktasında ne yapılması gerekiyorsa her zaman buna hazır olduklarını ifade etti. Bağcılar İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Mustafa Yılmaz da projelerin öğrencilerimiz açısından çok önemli olduğunu kaydetti.  

Açılış konuşmalarından sonra eTwinning ödülleri kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda en çok ödül alan beş öğretmenimize ödülleri verildi. Bağcılar Engelliler Sarayı Görme Engelliler Halkoyunları gösterisinin ardından sergi alanı gezildi. İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı,  ilimizden Erasmus+ 2018 teklif çağrısı döneminde projeleri kabul edilmiş olan kurumlarımızın projelerinin sergilendiği stantları gezdi, proje yürütücüsü ve yararlanıcısı okulların öğretmen ve öğrencilerinden projeleri ile ilgili bilgi aldı.

Atölyeler ve Ödüller

Programda eş zamanlı olarak tecrübe paylaşımına da imkân tanıyanatölyeler de yer aldı. İlk atölyede "Erasmus+ İyi Proje Örnekleri" konusunu İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosu'ndan Ahu Şimşek sundu. "Web 2.0 Araçları ve Artırılmış Gerçeklik Uygulamalarıyla, Techno Kids Projesi"ni ise Bahçelievler İstanbul Ticaret Odası BİLSEM'den Sakine Rüzgâr anlattı. 

İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün AB Projeler Biriminden Figen Sekin "Kabul alan Erasmus+ Projesi Yönetme Süreci"ni, Beylikdüzü Sevim Çuhadaroğlu Ortaokulu'ndan Sedat Ölmez ise "SPACE Uygulaması eTwinning Projesi"ni sundu. İstanbul Valiliği Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Bürosundan A. Murat Uğur "Avrupa Birliği Programları ve Erasmus+ Projeleri" başlıklı bilgilendirme sunumunu yaptı.

ProjelerinYerelde Paylaşımı

İlki 2017 yılında düzenlenen ve ülkemizde de 2018 yılı içerisinde 200'ü aşkın farklı etkinlikle kutlanan Erasmus Günleri Avrupa festivalinin üçüncüsü 10-12 Ekim 2019 tarihleri arasında Avrupa çapında eş zamanlı etkinliklerle gerçekleşiyor.Erasmus Günleri etkinliğinde katılımcılar, Erasmus'u yakından tanıma ve Erasmus ile değişen hayatlara şahit olma fırsatına sahip oluyor.

Erasmus Günleri etkinlikleri ile Erasmus program ve projelerinin, yararlanıcı hikâyelerinin daha görünür hâle gelmesi, her kesimden Erasmus yararlanıcısının projelerinin sonuçlarını ve hikâyelerini yerelde paylaşması bekleniyor.

Erasmus programının potansiyel yararlanıcısı tüm hedef gruplarla birlikte deneyim paylaşımının yapıldığı faaliyetleri içeren proje pazarında İstanbul geneli okul/kurumlarımızdan Erasmus + Ana Eylem 1(KA1), Ana Eylem 2 (KA2) ve eTwinning projeleri sergilendi. Müdürlüğümüze bağlı kurumların yürüttükleri Erasmus projeleri tanıtıldı. Projelerin yaygınlaştırılmasını sağlamak amaçlı etkinliğe yoğun bir katılım oldu. 

Sergi alanının gezilmesinin ardındaneTwinning projeleri kapsamında 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı'nda başvurusu kabul edilen 263 öğretmenimizden 88'i Avrupa Kalite Etiketi Ödülü, 175'i Ulusal Kalite Etiketi ödülü; 103 okulumuzdan 54 okulumuz Avrupa Kalite Etiketi Ödülü Levhası, 49 okulumuz Ulusal Kalite Etiketi Ödülü Levhası ve 27 okulumuz eTwinning Okulu unvanı ile ödüllendirildi. Ödülleri hak eden öğretmenlerimize ve okul müdürlerine ödülleri İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ve protokolün diğer üyeleri tarafından takdim edildi. Tüm Erasmus paydaşlarını bir araya getiren etkinlik günün anısına fotoğraf çekimi ile sona erdi.

https://drive.google.com/open?id=1a4Y7pQ5MDwJOg55xJ2O_6tMS6SfZu9kL

12-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-201912-10-2019

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.