İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EĞİTİM ve ÖĞRETİMDE YENİLİKÇİ PROJELER ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı tarafından 3.sü düzenlenen İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme bölümü tarafından icra edilen ‘’Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreni’’ 27 EKİM Salı günü Ataşehir Zübeyde Hanım Öğretmenevi ve Hizmet İçi Eğitim Enstitüsünde gerçekleştirildi.
EĞİTİM ve ÖĞRETİMDE YENİLİKÇİ PROJELER ÖDÜLLERİNİ ALDI.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi  Ödül Törenine Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkan Vekili Orhan ERGÜN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ, Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Fuat ARI, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Ertuğrul BİLİCAN, Çekmeköy İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet AKTAŞ, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat ADALI, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Özel Eğitim ve Rehberlik Şube Müdürü Nesrin KAKİRMAN, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Uzmanı Ceyla AYGÜN, Bakırköy İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Metin AKÇAY, Yenilikçilik ödülü almaya hak kazanan projeleri hazırlayan okulların okul müdürleri, öğretmenleri, öğrencileri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi üyeleri ve basın mensupları katıldı.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri, yenilikçi uygulamaların eğitim sistemine kazandırmayı, öğrenci ve öğretmenlerimize daha iyi eğitim ve öğretim imkan sunmayı ve 2023 Türkiye vizyonunun gerektirdiği hedefleri yakalamayı amaçlamaktadır. Yöneticilerimiz ile öğretmen ve öğrencilerimiz yenilikçi uygulamaları hayata geçirme bağlamında teşvik edilirken eğitim ortamlarımızın da kalitesi artırılmış olacaktır. Bu doğrultuda yapılmakta olan Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinin 3.sü gerçekleştirildi.

1- Öğretim yöntem ve teknikleri: Yenilikçi eğitim ve öğrenme program, yöntemlerin uygulanması, teknoloji ile desteklenmesi ve bilişim ürünlerinin kullanımı suretiyle eğitimde kalite ve başarı seviyesinin yükseltilmesi,

2- Sanatsal, kültürel, sportif ve çevreci faaliyetler: Öğrencilerin sanat, spor, kültürel ve çevreci faaliyetlere katılımın artırılması, yarışmalar düzenlenmesi, okul bahçeleri, kütüphaneler, spor salonları, bilgisayar sınıflarının halka açılması; milli, manevi ve kültürel değerlerin korunup ge1iştiriImesi ve gelecek kuşaklara aktarılması; ağaçlandırma çalışmaları, geri dönüşüm faaliyetleri ve enerji verimliliği uygulamaları,

3- Okul idaresinin geliştirilmesi: Kalite, verimlilik ve etkinliğin artırılması, eğitim kaynaklarının çeşitlendirilmesi, öğrenci, öğretmen ve velilerle ilgili bürokratik işlem ve süreçlerin basitleştirilerek istenecek belgelerin asgariye indirilmesi ve hizmetlerin en kısa sürede sonuçlandırılması,

4- Eğitim öğretime erişim ve yönlendirme:Dezavantajlı öğrenci gruplarının eğitime erişim imkânlarının ve fırsatların artırılması(az gelişmiş bölgelerdeki kız öğrenciler, engelli bireyler, maddi yetersizliği olan öğrenciler vb.), öğrenci devamsızlıklarının azaltılması, eğitim-istihdam ilişkisinin güçlendirilmesi bakımından mesleki eğitimi yaygınlaştıracak stratejilerin uygulanması ve mesleki eğitime yöneltme faaliyetleri, rehberlik ve psikolojik danışmanlık faaliyetleri.

5- Serbest kategori: Diğer dört kategorinin kapsamı dışında kalan faaliyetleri kapsayan ve Eğitim ve Öğretimde Yenilikçiliği amaçlayan projeler 5 kategoride başvuru yaptı.

 

2015 yılında eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla 2015/10 sayılı Genelge doğrultusunda gerçekleştirilen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne ülke genelinde 5 kategoride 1047 başvuru yapılmıştır. Elektronik ortamda yapılan değerlendirmeler sonucu 123 çalışmaya saha ziyaretleri yapılmış ve saha ziyaretleri sonucunda 89 çalışma Bölgesel Birincilik Ödülü almaya hak kazanmıştır. İstanbul Bölgemizde ödül almaya hak kazanan 12 projemizin tanıtımı ve ödül töreni gerçekleştirildi. Yenilikçi uygulamaların eğitim sistemine kazandırılması, öğrenci ve öğretmenlere daha iyi eğitim ve öğretim imkânlarının sunulması amacıyla  yürütülen başarılı çalışmalara verilen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinin çalışmaların yerinde görülmesi açısından saha ziyaretleri gerçekleştirilerek saha ziyareti puanı ile ilk değerlendirme puanının aritmetik ortalaması alınarak ödüle esas puan belirlenmesi sonucunda 11 İlçemizde 12 proje sahibi kurumumuz ödüle layık görüldü..

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ;

‘’Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından 3.sü düzenlenen, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz Strateji Geliştirme bölümü tarafından icra edilen Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreninde sahneye ve geleceğine ışıl ışıl gözlerle bakan misafirlerimizle, öğretmenlerimizle, öğrencilerimizde bir arada yer almaktan son derece mutluyum. Milli Eğitim Bakanlığımızın gerçekleştirdiği tüm projelerde, yarışmalarda, programlarda İstanbul olarak sadece nicelik değil nitelik olarak, samimi bir şekilde destek vermeye ve lokomotif görevi yapmaya devam ediyoruz. Elbette bunu öğrencilerimizle, öğretmenlerimizle ve tüm eğitim gönüllüsü idarecilerimizle beraber başarıyoruz. Ortada bir başarı varsa bu başarı hepimizin başarısı ve hepimizi mutlu ediyor diye düşünüyorum.

Yenilikçi uygulamaları eğitim sistemine kazandırmayı, öğrenci ve öğretmenlerimize daha iyi eğitim ve öğretim imkan sunmayı ve 2023 Türkiye vizyonunun gerektirdiği hedefleri yakalamayı amaçlayan böylesine önemli ve değerli bir organizasyonda başarılı okullarımızın, yenilikte öncü öğretmenlerimizin, kurumlarımızın, öğrencilerimizin olduğunu görmek geleceğimiz ve ülkemiz adına beni son derece mutlu ediyor.

Türkiye genelinde 5 kategoride başvuru yapılan, iki aşamalı olarak değerlendirilerek ödül almaya hak kazanan 89 projeden 12’sinin İstanbul ilimizden olması İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü olarak beni son derece mutlu etti ve gururlandırdı. Ayrıca ödül alan projelerimizin listesini incelediğimde hemen hemen her okul türümüzün ödüle layık görülmesi de İstanbul’umuzun bu projeyi özümsediğini, bu proje için, eğitimimiz için, ülkemizin daha güzel bir geleceğe ulaşması için gayret ettiğini gösteriyor diye düşünüyorum. Bazı projelerimizin birçok değerli proje paydaşını yan yana getiren projeler olduğunu görmek eğitim söz konusu olunca bu ülkede insanlarımızın ne kadar özverili ve hassas olduğunu bir kez daha görmemizi sağladı.

 Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri yarışmasının geçmişinden güç alarak geleceğine emin adımlarla yürüyen ülkemize, çocuklarımıza, öğretmenlerimize ve kurumlarımıza çok büyük değerler kazandıracağını düşünüyorum.

Aslında proje stantlarını gezerken incelediğimiz projeler Bakanlığımızın bu organizasyonunun ve İstanbul’umuzun başarısının bir kanıtı.

Bu güzel ve değerli organizasyonda bizleri yalnız bırakmayarak Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Törenine teşrif eden Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkan Vekili Orhan ERGÜN beye ve onun nezdinde Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı çalışanlarına, Bakırköy Cumhuriyet Savcımız Fuat ARI beye, Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreninin icrasında çok büyük emekleri olan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Şube Müdürü Murat ADALI’ya ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi çalışanlarına, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN’a, Zübeyde Hanım Öğretmenevi ve Hizmet İçi  Eğitim Enstitüsü Müdiresi Nilgün ULUSOY ve onun nezdinde tüm çalışanlarına, öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin başarısını kutlamak ve paylaşmak üzere buraya teşrif eden İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerimizin değerli müdürlerine, şube müdürlerine, okul müdürlerimize, bu güzel projeleri el birliğiyle üreterek alkışı ve övgüyü hak eden tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum. Projede emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum ’’ dedi.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreninde konuşan Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkan Vekili Orhan ERGÜN;

‘’ Yenilikçi uygulamaların eğitim sistemine kazandırılması, öğrenci ve öğretmenlere daha iyi eğitim ve öğretim imkânlarının sunulması amacıyla  yürütülen başarılı çalışmalara verilen “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödüllerinin üçüncüsünü gerçekleştirmek üzere burada toplanmış bulunuyoruz.

İl Milli Eğitim Müdürümüzün biraz önce konuşmasında belirttiği gibi2 015 yılında eğitim ve öğretim alanında özgün ve modern uygulamaların ödüllendirilerek teşvik edilmesi ve paylaşımının sağlanması amacıyla gerçekleştirdiğimiz “Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri” ne ülke genelinde 5 kategoride 1047 başvuru yapılmıştır. Elektronik ortamda yapılan değerlendirmeler sonucu 123 çalışmaya saha ziyaretleri yapılmış ve saha ziyaretleri sonucunda 89 çalışma Bölgesel Birincilik Ödülü almaya hak kazanmıştır. Bu projelerden ödül almaya hak kazanmış 12 projemizi, eğitim öğretimde diğer okullarımıza kurumlarımıza öncülük edecek, rehberlik edecek, eğitime yeni ve yenilikçi değerler kazandıracak 12 projemizi ödüllendireceğiz.

  Ödül alan kurumlarda projelere katkıda bulunan tüm projeleri ve proje üyelerinin isimlerini açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Daire Başkan Vekili Orhan ERGÜN sözlerine şöyle devam etti;

Stantları ziyaretimiz esnasında dinlediğimiz sunumlar projelerin her birinin ayrı bir değer, ayrı bir yenilik ile Milli Eğitim Bakanlığımızın proje sonucunda gerçekleştirmek istediğimiz hedeflere ulaştığımızı bizlere gösterdi. Yeri geldi birçok eğitim gönüllüsü kurumun işbirliğine, yeri geldi minicik yüreklerin kendi elleri yürekleriyle başarı ve eğitim yolunda yaptıkları yürek birlikteliğine, yeri geldi okulunda aldığı eğitimle teknolojinin insan için nasıl yararlı bir projeye dönüştürebileceğine, yeri geldi Özel eğitim alanında eğitim gören çocuklarımızın el emeği göz nuru üretimlerine rastladık.

Sevgili çocuklar, değerli öğretmenlerimiz, eğitim yöneticisi meslektaşlarım bizlere yıllarca icat çıkarmayın, icat çıkarmayın denildi. Şimdi ben sizlerden şahsım ve ülkemiz adına bir şey rica ediyorum. İcat çıkarın lütfen icat çıkarın. Çünkü bizler icat edersek geleceğe emin adımlarla ilerleyen güzel ülkemize yeni değerler kazandırmış olacağız. Tıpkı bugün bunu yaparak ödül almaya hak kazanmış 12 projede emeği geçen herkes gibi.

Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesinde ödül almaya hak kazanmış projelerde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Bizleri burada ağırlayan ve bu güzel törenin icrasını gerçekleştiren İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer YILDIZ’a, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü Murat ADALI’ya, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge Birimi çalışanlarına, Ataşehir İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Ertuğrul BİLİCAN’a, Zübeyde Hanım Öğretmenevi ve Hizmet İçi  Eğitim Enstitüsü Müdiresi Nilgün ULUSOY ve onun nezdinde tüm çalışanlarına, proje sahibi öğrenci ve öğretmenlerimizin sevincine, heyecanına ortak olmak için buraya gelmiş eğitim yöneticilerimize, eğitimde öğretimde yeni çığırlar açmak için gayret gösteren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, başarılarının devamını diliyorum’’ dedi.

Konuşmaların ardından 2015 Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesinde ödül almaya hak kazanan 12 projenin tanıtım slaytları, plaket ve berat takdimi ile tören sona erdi.

2015 Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri İstanbul Bölgesi Ödül Töreninde Ödüllendirilen Okullarımız ve Projeleri

Proje Sahibi Okul

Proje Adı

Bahçelievler Orgeneral Eşref BİTLİS Ortaokulu

Gündüz Geceye Ben Sana Muhtaç

Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi

Akvaryumdan Okyanusa Yolculuk

Esenler Atışalanı İsmetpaşa İlkokulu

Okul Akvaryum Projesi

Bakırköy Adalet Anaokulu

Cezaevinde Anaokulu

Büyükçekmece Güzelce Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Öğrenciden Al Haberi

Beşiktaş İSOV-Dinçkök Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Endüstri Laboratuvarları Beceri Odaklı Eğitim

Güngören Rehberlik ve Araştırma Merkezi

Siber Mağdurum Ama Zorba Değil

Çekmeköy Sema BOZKIR Anaokulu

Montessoriyle Değerler Eğitimi

Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

Pantas Eğitim Seti

Sarıyer Anafartalar İlkokulu

Oyuncaklı Kitap

Kadıköy İstanbul Atatürk Fen Lisesi

Akülü Sandalye İçin Konser

Tuzla Vala Gedik Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi

Benim Mesleğim

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak projeleriyle ödül alan tüm okullarımızı, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi, proje paydaşlarını tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.