İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ZEYTİNBURNU TELSİZ BİLGİEVİ'NİN AÇILIŞI BAKANIMIZ TEKİN'İN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Millî Eğitim Bakanımız Yusuf Tekin, İstanbul'da Zeytinburnu Telsiz Bilgievi'nin açılışına katıldı.   
ZEYTİNBURNU TELSİZ BİLGİEVİ'NİN AÇILIŞI BAKANIMIZ TEKİN'İN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Bakanımız Yusuf Tekin, Zeytinburnu Telsiz Bilgievi'nin açılışı dolayısıyla düzenlenen törende yaptığı konuşmada 18 yaşını doldurmuş, zorunlu eğitim çağındaki bir çocuğun yaklaşık ömrünün 150-160 bin saat civarında olduğunu söyledi.

Zorunlu eğitim çağında çocukların yaklaşık 12 bin saatlerini okulda geçirdiklerini belirten Tekin, "Ortalama olarak bakarsak yüzde 10'unu bile bizimle geçirmiyor. Şöyle düşünün: 24 saatin yaklaşık 2,5 saatini 18 yaşına gelinceye kadar okulda geçiriyor. 2,5 saatin dışındaki zamanını başka yerde geçiriyor. Ailesiyle geçiriyor, sokakta geçiriyor, sivil toplum örgütleriyle geçiriyor. Bizim dışımızda." diye konuştu.

Tekin, "Toplum bizden şunu istiyor: Diyor ki 'Çocuk gününün yaklaşık yüzde 10'unu sizinle geçirsin ama siz onu her şekilde eğitin.' Zorunlu eğitim çağında biz çocuklarımızı yaklaşık 12 bin saat okulda tutuyoruz ama dünya ortalamalarının da çok üstünde bir yerdeyiz. Dünyada ortalama 7-8 bin saatlerde. 10 bin saat bandında olan ülkeler var ama 12 bin saatte biz bu anlamda dünyada farklı bir yerdeyiz. Yani çocuklarımızı daha çok okulda tutuyoruz." ifadelerini kullandı.

"Hindistan'da, Çin'de, Taylan'da ebeveynlerin haftalık kitap okuma saati 10 saat"

Bakanımız Tekin, okulların ve öğretmenlerin çocukların akademik başarıları üzerindeki etkisinin tahmin edildiğinden düşük olduğunu belirterek, "En iyi akademik çalışmalar yüzde 40, yüzde 50 oranında etki ettiğini gösteriyor. Bu çocukların yüzde 100 başarılı olmasını istiyorsak eğer kimden destek almamız lazım? İşte adres buralar. Sivil toplum örgütlerinin, belediyelerin, toplumun, esnafın, herkesin bu sürecin içinde, bu süreçte mutlaka bir katkısı olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Yapılan araştırmalara dikkati çeken Tekin, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Dünyada bütün akademik çalışmalar çocukların akademik başarıları üzerinde en çok etkisi olan şeyin aile olduğunu gösteriyor. Yani örnek olsun diye söylüyorum. Çocuklarımızın dijital bağımlılıklarının önemli bir sebebi anne, baba ve aile ortamında yaşadıkları, gördükleri... Yani çocuğumuza 'Evladım cep telefonunu bırak.', Televizyonu kapat.' diyeceğimiz yere, kendimizi sorgulayalım. Dijital bağımlılık, televizyon ve benzeri hastalıklarımız, bağımlılıklarımız ne düzeyde? Çocuklarımızın yanındayken bu bağımlılıklarımızı sınırlandırabiliyor muyuz?"

Tekin, ailelerin çocuklarına sürekli okuma tavsiyesinde bulunduğunu belirterek, "Peki siz günde, kaç günde, kaç saat okuyorsunuz? Bakın bir tane rakam vereyim size. "Hindistan'da, Çin'de, Taylan'da ebeveynlerin haftalık kitap okuma saati 10 saat. Bizde kaç saat? 5 saate yakın." dedi.

Törende, çocuklardan oluşan koro konser verirken, halk oyunları ekibi de gösteri sundu. Ardından Bakan Tekin ve beraberindekiler açılışı yapılan bilgievini gezdi.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.