İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÖK TERCİH SİHİRBAZI

YÖK’TEN ÜNİVERSİTE TERCİHİNDE ADAYLARA BÜYÜK KOLAYLIK
YÖK TERCİH SİHİRBAZI

“YÖK Tercih Sihirbazı”

 

2016 ÖSYS’de 24 tercih kullanma hakkı bulunan adaylar ön lisans seviyesinde 11.212, lisans seviyesinde 11.266 toplamda 22.478 farklı program içinden kendilerine en uygun olanları arayıp bulacaklar. YÖK Tercih Sihirbazı adayların bu işlemi kolaylıkla yapmasına olanak vermektedir.

Üniversiteleri türleri (devlet, vakıf, KKTC, ve yabancı) ve bulundukları şehirlere göre süzen sistemde, yükseköğretim programlarını “puan türü, öğretim türü (açıköğretim, ikinci, gündüz), bursluluk durumu, program ismine” göre de süzebilmek mümkündür.

 

“Puan türü değişen, en düşük başarı sırası şartı bulunan, akredite olmuş, YÖK BURSU kazandıran programlar” hakkında adayları uyaran sistem, programların özel koşullarına da tek tık ile ulaşma olanağı sunmaktadır.

 

YÖK Tercih Sihirbazı bu özellikleri ile adayların kılavuzdaki şartları ve fırsatları fark etmemeleri nedeniyle yaşanabilecek tercih kazalarını da önlemeyi amaçlamaktadır.

 

Lisans programlarının geriye dönük son üç yılın (2013 – 2014 – 2015) “kontenjan, taban başarı sıraları ve taban puanlarını” kıyaslamalı olarak sunan YÖK Tercih Sihirbazı, bu sayede yıllar içinde programlarda görülen değişiklikleri de adayların dikkatine sunmaktadır.

 

 

“YÖK Mezun Başarı Atlası”

 

Yıllardır üniversite adaylarımız yükseköğretim sisteminin salt girdi göstergelerini (Örneğin: Programların 2015 taban puan ve başarı sıralarını) dikkate alarak tercih yapmaktadır. Bu durum, ilerleyen yıllarda adayların mutlu olmayacakları programlara girme durumunu ortaya çıkarmaktadır. 

 

YÖK Mezun Başarı Atlası, lisans programlarından mezun olanların merkezi sınavlarda aldıkları puanları dikkate alarak üniversite ve bölümleri sıralamaktadır. Örneğin, mezunları Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda (TUS) en başarılı olan üniversiteleri birkaç tık ile süzmek mümkündür. Benzer şekilde KPSS, DUS, AB-AYP sınavlarındaki mezun başarısına göre en başarılı üniversite ve fakülteler görülebilmektedir.

 

YÖK Mezun Başarı Atlası sayesinde adaylar tercihlerini yaparken, mezun başarısı açısından üniversitelerimiz arasında karşılaştırma yapabilecek ve daha sağlıklı karar verebilecektir.

 

“YÖK Tercih Sihirbazı” ve “YÖK Mezun Başarı Atlası” programlarına

https://yokatlas.yok.gov.tr adresinden girilebilecektir.

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.