İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yapay Zekâ Uygulamaları

Millî Eğitim Bakanlığı, gelecek yıl “yapay zekâ uygulamaları” temasıyla uluslararası robot yarışması düzenleyecek.
Yapay Zekâ Uygulamaları

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından,10-12 Nisan 2019’da Samsun’da, 13. düzenlenecek Uluslararası MEB Robot Yarışmasının teması “yapay zekâ uygulamaları” olarak belirlendi.

Yarışmanın, Türkiye’de mesleki ve teknik eğitimin niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerin paylaşılması amacıyla düzenlendiğini belirten Millî Eğitim Bakanımız Sayın Selçuk, şu açıklamayı yaptı: “Yarışma ile lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri süresince edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz. Yarışma her yıl daha çok ilgi görüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla birlikte düzenleyeceğimiz yarışma, Türkiye´de alanındaki en büyük ve organize yarışmalardan biri. 2019´daki yarışmada ilk defa yapay zekâ alanına odaklanılacak. Tüm lise ve üniversite öğrencilerimizi yarışmamıza davet ediyoruz.”

Yarışmanın, “serbest proje” kategorisine ilk kez bu yıl sınırlama getirilerek, “yapay zekâ”, “sağlık” ve “güvenlik” alanlarında geliştirilen projeler ile katılıma izin verilecek ve üç gün boyunca internet üzerinden canlı yayımlanacak.

Etkinlikte, temalı (yapay zekâ), çizgi izleyen, hızlı çizgi izleyen, sumo, mini sumo, robotino (hareketli robotlar), insansız hava aracı (mini drone), insansı robotlar, endüstriyel robotik kol, tasarla-çalıştır, yumurta toplama (caretta caretta) ve serbest proje (yapay zekâ, sağlık ve güvenlik) kategorilerinde tasarlanan robotlar yarışacak.

Her kategorinin birincilerine 7 bin 500, ikincilerine 6 bin, üçüncülerine de 4 bin 500 lira ödül verilecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.