İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye'nin Teknoloji Buluşması: TEKNOFEST İstanbul

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzün faaliyet ve projeleri ile öğrencilerimizin robotları, müdürlüğümüzün standında teknoloji severlerle buluştu.
Türkiye'nin Teknoloji Buluşması: TEKNOFEST İstanbul

Atatürk Havalimanı'nda bu yıl ikincisi düzenlenen İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, ziyaretçi sayısının yanı sıra etkinlik çeşitliliğiyle de ön plana çıktı. Diğer uluslararası festivaller, belli alanlarda ve sınırlı bir çerçevede gerçekleştirilirken, TEKNOFEST İstanbul havacılık ve teknoloji alanında farklı alanlarda çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Etkinlikler için bu yıl toplam 410 bin metrekare alan kullanıldı.

Çoklu İş Birlikleri ve Ödüller

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğündeki festivale, 7 bakanlık, 4 başkanlık, 11 üniversite, 10 medya kuruluşu ve 24 kurum paydaş olarak destek verdi. Festivalin paydaşları 115 farklı stantta etkinlik gerçekleştirdi. Ayrıca belediye, dernek-vakıf, firma, teknopark ve bilim merkezleriyle toplam 158 kurum ve kuruluş festivaldeki yerlerini aldı.

Festival kapsamında gerçekleştirilen 44 kategorideki 19 teknoloji yarışmasına 17 bin 373 takım, 50 bin yarışmacı katıldı, 10 bin yarışmacı finalde boy gösterdi. Yarışmalara 122 ülke ve 81 ilden katılım sağlandı.Yarışmacılara 4 milyon lira maddi destek verildi, dereceye girenlere 3 milyon lira ödül dağıtıldı.

Dünyanın en büyük teknoloji festivali kapsamında 38 farklı kategoride düzenlenen 19 yarışmanın ödül törenleri 21-22 Eylül'de yapıldı. 21 Eylül Cumartesi günkü törene Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan katıldı ve kazananlara ödüllerini verdi. Festivalde, araştırma proje yarışmalarında Gazi, Hacettepe, Amasya, Fırat, Celal Bayar, Eskişehir Teknik, İstanbul Bilgi ve Selçuk üniversitelerinin projeleri birinci olurken, 40 farklı ülkeden gelen 64 sporcunun katıldığı Dünya Drone Kupası'nda da dereceye girenlere ödülleri verildi.

Her Yaştan Öğrenci Festivalde Buluştu

Festivale İstanbul'dan ve il dışından katılan 7'den 70'e çok sayıda kişi, sabah saatlerinden itibaren giriş bankoları önünde uzun kuyruklar oluşturdu.Türkiye'nin teknoloji buluşması TEKNOFEST İstanbul, 1 milyon 720 bin ziyaretçiyle "dünyanın en büyük havacılık festivali hâline geldi.Etkinliklerde 2 bin 13 öğrenci uçak ve helikopter uçuşu, 57 öğrenci balon uçuşu, 689 öğrenci drone deneyim uçuşu, 421 öğrenci simülasyon uçuşu yaptı.Öğrencilerinin TEKNOFEST İstanbul etkinliğini kaçırmaması için çok sayıda okulumuz ve öğretmenimiz, festival alanının yolunu tuttu. Bunun yanında çok sayıda aile de etkinlikleri izledi ve çocuklarının etkinliklerde yer almasını sağladı.

7-10 yaş öğrencileri, enerji teknolojileri, nanoteknoloji, havacılık ve uzay; 11-14 yaş öğrencileri elektronik programlama, mobil uygulama ve programlama, robotik kodlama; 18 yaş altı öğrencileri drama görsel ve yaratıcılık atölyesi; 18 yaş üstü öğrencileri lehim, roketimi tasarlıyorum, blok tabanlı kodlama eğitimi; her yaştan öğrenciler de robotik kodlama, medya ve çocuklara muhabirlik deneyimi etkinliği başlıklı atölyelere katıldı.Binlerce öğrenci bu teknolojilerle tanışıp yeni şeyler öğrenirken, aynı zamanda etkinlikte yer alan çok sayıda ve çeşitlilikteki simülatörleri deneyimledi.

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, TEKNOFEST'in  beşinci gününe katıldı. Selçuk, Bakanlığımızınrobotik yarışmaları ve tanıtım alanlarıyla İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müzün standını ziyaret etti. Yarışmalar ve sergilenen ürünler hakkında bilgi alan Bakanımız Selçuk, öğrenci ve velilerin yoğun ilgisiyle karşılandı. Selçuk, öğrencilere, görevliler ve teknik ekibe yarışmalarda başarılar diledi. 

TEKNOFEST kapsamında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü'müze bağlı birimlerce yapılan faaliyetler ve projeler ile öğrencilerin robotları, müdürlüğümüzün standında teknoloji severlerle buluştu. İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, festivalde yer alan faaliyet, proje ve diğer çalışmalarımız hakkında Bakanımıza bilgi verdi.

Müdürlüğümüz standı ziyaretçi sayısı kadar etkinlik çeşitliliğiyle de ön plana çıktı.

Deneyimler ve Robot Gösterileri

Festivalde, Büyükçekmece Rosvita-Timur İmrağ Mesleki Teknik Anadolu Lisesi demonte robot eğitim kiti, beyin gücüyle hareket kontrolü; Kadıköy 50. Yıl Cumhuriyet Feridun Tümer Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ise robotik kol uygulamaları yaptırdı. Kartal Atalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi okulu tarafından geliştirilen ARDUİNO Eğitim Seti ile öğrencilere uygulama yaptırıldı.

FRC (First Robotics Competition) Robot Yarışması gösterileri için ise şu okullarımız standımızda yer aldı: Esenyurt Borusan Asım Kocabıyık Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Bayrampaşa İstanbul Ticaret Odası Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Şişli Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Bakırköy Florya Koleji, Kartal Atalar Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Kâğıthane Gültepe Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Borsa İstanbul Başakşehir Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Fatih Sultan Ahmet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Arnavutköy İbrahim Özaydın Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Başakşehir Akif İnan Anadolu İmam Hatip Lisesi, Bahçelievler Füsun Yönder Anadolu Lisesi. Uluslararası yarışmalarda boy gösteren ekipler, belirli bir temada robotlarını birbiriyle yarıştırdılar.

Okul Tanıtımı, Teknoloji ve İmkânsız Görev

Bu yıl eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan Beşiktaş İTÜ Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ise okul tanıtımıyla festivalde yer aldı. Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi ise dünya üçüncüsü robot takımıyla festivale katıldı. Güney Kore'nin Changwon şehrinde, 8-16 Ağustos 2019 tarihleri arasında yirmi üçüncüsü düzenlenen robot yarışmasında Türkiye'yi temsil eden Güngören İTO Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri, jüri heyeti tarafından "imkânsız görev" diye adlandırılan kategoride dünya üçüncüsü olan projelerini sergiledi.

Küçükçekmece Kartaltepe Ortaokulu, Beylikdüzü Şehit Büyükelçi Galip Balkar Ortaokulu, Bahçelievler Kemal Hasoğlu İmam Hatip Ortaokulu, Fatih Uzun Yusuf Ortaokulu ile Eyüpsultan Gümüşsuyu Ortaokulu ise Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yürütülen projelerle ilgili sergi ve gösterilerle festivale renk kattı.

Sanat, Tasarım ve Hârezmî Eğitim Modeli

Özel İstanbul Başakşehir Mektebim Anadolu Lisesi TÜBİTAK'tan derece alan projesini sergiledi. Beylikdüzü Âşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi, Kadıköy Avni Akyol Güzel Sanatlar Lisesi ve Ataşehir Aydın Doğan Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinden oluşan ekipler ise müzik dinletisi sundular.

Küçükçekmece Halkalı Cumhuriyet İlkokulu, Üsküdar Hezarfen Ahmet Çelebi Ortaokulu ile Başakşehir TOKİ Ertuğrul Gazi İmam Hatip Ortaokulu ise tasarım beceri atölyelerini tanıttılar.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, kursiyerlerin cam işleme, seramik, kabak işleme, ahşap oyuncak ve kuyumculuk ürünlerini sergiledi. Ayrıca  Kafkas ekibi halk oyunları gösterimi yaptı.

Avcılar Borusan Oto Zehra Nurten Kocabıyık Ortaokulu, Büyükçekmece Akçansa Fatih Sultan Mehmet Ortaokulu ile Sultangazi Mesleki Teknik Anadolu Lisesi HârezmiEğitim Modeli çerçevesinde okullarda gerçekleştirilen faaliyet ve ürünlerin tanıtımını yaptı. Millî Eğitim Bakanlığı'mızın bu yıl on üçüncüsünü düzenlediği Uluslararası Millî Eğitim Bakanlığı Robot Yarışmasının "Hızlı Çizgi İzleyen" kategorisinde ikinci olan Ataşehir Fuat Sezgin Bilim ve Sanat Merkezi ise robotlarını sergiledi.

Festivalin son gününde, çocuklar ve gençler hem eğiten hem de eğlendiren atölye çalışmalarına katılma fırsatı elde etti. Festivale katılanlar bir yandan Türkiye'nin teknolojide geldiği noktayı inceleme fırsatı bulurken diğer yandan gösteri uçuşları, konser, atölyeler ve yarışmalarla büyük bir coşku yaşadı.

TEKNOFEST, Mehter Takımının gösterisi ile sona erdi.

24-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-201924-09-2019

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.