İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TÜRK MUTFAK SANATLARI ATÖLYESİ" TANITILDI

Bakan yardımcımız Sayın Sadri Şensoy, Genel Müdürümüz Hüseyin Burak Fettahoğlu ve İstanbul İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı; İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesinde kurulan, Sabancı Öğretmenevi'nde faaliyetlerine başlayan "Türk Mutfak Sanatları Atölyesi"nin tanıtım programına katıldı.


Gastronomi alanında ihtiyaç duyulan niteliklere sahip, akademik ve güncel gelişmeleri takip eden, Türk ve dünya mutfak sanatlarını yorumlayabilen profesyonel şefler yetiştirmek ve dünyaya miras lezzetler bırakmak amacıyla kurulan 'Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü Türk Mutfak Sanatları Atölyesi' ile Türk ve dünya mutfak sanatları alanında profesyonel şefler yetiştirilmesi amaçlanıyor.

 "Geçmişten geleceğe uzanan bir köprü"

Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sadri Şensoy konuşmasında; "Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü bünyesindeki Türk mutfak sanatları atölyesi ziyaretimizde buradaki faaliyetleri yerinde gördük. Olgunlaşma enstitüleri geçmişten geleceğe uzanan bir köprü görevi görüyor. Kadim tarihimizi, kültürümüzü geleceğe taşıyan merkezlerimizden biri. 29 ilimizde 30 olgunlaşma enstitümüz var. Sayın Bakanımızın eşi Nebahat Özer tüm enstitülerimizle tek tek ilgileniyor. Değerli Hanımefendi desteğini buradan hiç eksik etmedi. Tanıtımı yapılan ürünleri çok beğendik. Emeği geçen herkese katkılarından dolayı teşekkür ederiz" dedi.

"Beylerbeyi olgunlaşma enstitümüzün içinde müstesna bir alan"

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise, "Olgunlaşma enstitülerimiz geleneksel Türk mutfak sanatlarıyla dünya mutfağını harmanlayan; araştıran, araştırdıklarını inovatif bir anlayışla birleştiren ve bu alanda çok yetkin meslek insanlarını yetiştirecek bir kurum haline geldi. Eğitim alanının her boyutunda çok büyük fark oluşturacak yeniliklere, çalışmalara imza attık. Bu süreçte olgunlaşma enstitülerimiz de çalışmalarını çeşitlendirerek sürdürdü ve Beylerbeyi olgunlaşma enstitümüzün içinde müstesna bir alan açılmış oldu. Burada hem profesyonel aşçılık eğitimlerini, beraberinde yine eğitimcilerin eğitimini programlayarak Türk mutfak sanatlarını gelenekten geleceğe uzanan bir anlayışla sunmaya devam edeceğiz" diye konuştu.

Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, İstanbul Üniversitesi Rektörü Mahmut Ak, TÜRES Başkanı Ramazan Bingöl ile İş insanı Demet Sabancı'nın da katıldığı "Türk Mutfak Sanatları Atölyesi" tanıtım programı sonrasında "Sofralar Sergisi" Bakan Yardımcısı Şensoy ve beraberindeki heyet tarafından ziyaret edildi.

On farklı temada hazırlanan sofralar ile geçmişten bugüne özel olarak tasarlanıp üretilen mutfak tekstili, seramik objeler, yemek takımları gibi tematik ürünler sergilendi. Sergide, patenti alınan geleneksel lezzetlerden oluşan tadım köşesi, geleneksel Türk kahvesi sunumu ile sıfır atık temalı gıda ve mutfak tekstili ürünleri de sergilendi.

 

 

 

10-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-202310-05-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.