İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"TÜBİTAK ORTAOKUL VE LİSE ÖĞRENCİLERİ ARAŞTIRMA PROJELERİ YARIŞMASI FİNALİ"NDE İSTANBUL 25 DERECE ALDI

2023 yılı kapsamında 54.sü düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması ve 17.si düzenlenen 2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması'nın ödül töreni Ankara, ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi'nde düzenlendi.


Törene Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Milli Eğitim Bakan yardımcısı Dr. Nazif Yılmaz, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Bilimler Akademisi Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Şeker ve Bilim, Teknoloji ve Yenilik Politikaları Kurulu üyesi Dr. Osman Coşkun katıldı.

 

İstanbul ekimiz TÜBİTAK 2204-B 17. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi ve Ödül Törenine 18 proje ile katıldı; 1 birincilik, 1 İkincilik, 3 üçüncülük, 4 teşvik olmak üzere 9 Türkiye derecesi aldı.

 

TÜBİTAK 2204-A 54. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi ve Ödül Törenine İstanbul ekibimiz 29 proje ile katıldı ve 16 Türkiye derecesi aldı.

 

İstanbul ekibimizin 2 birincilik, 3 İkincilik, 7 üçüncülük, 4 teşvik ile toplamda 47 projenin  25'i Türkiye derecesi aldı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, törende yaptığı konuşmada, küresel rekabetin hızlandığı dünyada, siyasi ve ekonomik bağımsızlığın ancak bilim ve teknolojiye yatırım yapmakla mümkün olacağını söyledi. "TÜBİTAK Ortaokul ve Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları"nın bilime ve araştırmaya gönül vermiş gençlerin buluşma noktası olduğuna dikkati çeken Kacır, öğrencilere şöyle seslendi: "Birçoğunuz uykusundan feragat etti. Sabır acıdır ama kuşkusuz meyvesi de bir o kadar tatlıdır. 65 bine yakın öğrenci, 42 bini aşkın proje içinden adım adım finale yükseldiniz. Bu yoğun ilgi, gençlerimizin araştırmaya ve bilime yönelik somut bir göstergesi. Dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum.

 

"Cumhuriyetin gelecek yüzyılı Türkiye Yüzyılı olacak"

 

Kacır, Cumhuriyet'in gelecek yüzyılının "Türkiye Yüzyılı" olacağını ve buna gençlerin mimarlık yapacağını ifade ederek, tam bağımsız Türkiye'nin taşlarının el ele dizileceğini dile getirdi. Bakanlık olarak bu doğrultuda gençlere yatırım yapmaktan hiç vazgeçmediklerini ve vazgeçmeyeceklerini vurgulayan Kacır, "Araştırma desteklerinden bilim merkezlerine, burslardan festivallere, laboratuvarlardan şenliklere gençlerimizi bilime, eğitime, teknolojiye ısındıracak adımlar atıyoruz. Geçtiğimiz ay TEKNOFEST'i İstanbul'da yaptık. Orada, her gencimizin gözünde, ülkemizi teknolojinin gücü üzerinde yükseltme iradesinin, azminin ışığını gördük." değerlendirmesinde bulundu.

 

139 projeye 100 milyon liraya yakın destek

 

Kalkınma ajanslarıyla, ortaokul ve lise öğrencilerine yazılımdan fen bilimlerine, girişimcilikten kariyer planlamaya kadar birçok konuda 139 projeye, 100 milyon liranın üzerinde destek sağladıklarına işaret eden Kacır, şöyle konuştu: "Toplumumuzu bilimle buluşturmayı hedeflediğimiz bilim merkezlerinin sayısını 8'e çıkardık. Bu sayı önümüzdeki dönemde daha da artacak. Bugüne kadar bilim merkezlerimizi 6 milyonda fazla vatandaşımız ziyaret etti. 530 bin ortaokul ve lise öğrencimiz, bilim merkezlerinde gerçekleştirilen eğitim atölyelerine katıldı. Önümüzdeki aylarda gerçekleştirilecek 3'üncü Ulusal Arktik Bilimsel Araştırma Seferi'ne, Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması birincisini göndereceğiz."

 

"TÜBİTAK'ın 60. yılını kutlarken ilk kez lise ve ortaokul öğrencilerini birlikte ödüllendiriyoruz"

 

Törende konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Cumhuriyetin 100, TÜBİTAK'ın 60. Yılını kutlarken ilk kez lise ve ortaokul öğrencilerini böyle bir ödül töreninde birlikte ağırlamanın heyecanı içinde olduklarını kaydetti.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır'ın da bakan olarak katıldığı ilk resmi program olduğu vurgusu yapan Mandal, Bakan Kacır'ı bir kez daha kürsüden tebrik etti.

 

Lise öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasının kurumun 54 yıldır devam eden bir geleneği olduğunu kaydeden Mandal, ortaokul öğrencilerine yönelik yarışmanın ise 17'ncisini gerçekleştirdiklerini belirtti. 

 

Prof. Dr. Mandal, "Öğrencilerimiz farklı tematik alanlarda çözüm üretmeye çalışıyorlar. Burada hedefimiz ne diye sorarsanız. Cumhurbaşkanımızın gündeme sürekli getirdiği, bundan sonra sürekli duyacağımız Türkiye Yüzyılı... Türkiye Yüzyılının anahtarı da tam bağımsız Türkiye olabilmekle yani sadece Türkiye için değil, sadece bölge için değil, dünyada lider olabilmek için bilim ve teknoloji gerekli.  Onu da yapacak olan işte sizlersiniz arkadaşlar. O yüzden ben size yürekten teşekkür ediyorum."  ifadelerini kullandı.

 

2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları kapsamında, 43.530 öğrencinin hazırladığı toplam 27.013 proje başvurusu alındı.  2204-B Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları kapsamında ise, 21.131 öğrencinin hazırladığı toplam 14.883 proje başvurusu alındı. Bu törende her alanda yapılan değerlendirmelerin sonucunda ulusal düzeyde Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödüllerini alan proje sahipleri ilan edildi.

 

Dereceye giren öğrenciler ve öğretmenlere para ödülü yanında başka avantajlar da sağlanıyor.  Jüri değerlendirmesi sonrasında ulusal düzeyde dereceye giren lise öğrencileri, üniversite sınavına girecekleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere ek katsayı uygulamasından yararlandırılıyor.

 

Yarışma sonucunda derece alan ve üniversite giriş sınavında her alan için ilk 25.000'e giren öğrenciler, TÜBİTAK 2205-Lisans Burs Programından faydalandırılıyor. Yine derece alan projeler için patent desteği veriliyor. Ulusal düzeyde derece alan lise projeleri arasından seçim yapılarak ülkemizi temsilen Uluslararası Regeneron ISEF Bilim ve Mühendislik Yarışması ile Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışmasına katılacak projeler belirleniyor.

 

Ayrıca uluslararası proje yarışmalarına TÜBİTAK tarafından gönderilerek Birincilik, İkincilik ve Üçüncülük ödüllerinden birini alan öğrenciler, uluslararası yarışmada derece aldıkları alanla ilgili bir bölümü tercih etmeleri durumunda üniversiteye sınavsız geçiş hakkı kazanıyor.

 

Öte yandan dereceye giren öğrenciler GENÇ STAR, öğretmenler de STAR Öğretmen programından faydalanarak devam eden projelerde araştırmacı olarak yer alma fırsatı bulacak.

 

Dereceye giren Ortaokul öğrencilerinin listesine ulaşmak için tıklayınız.

Dereceye giren Lise öğrencilerinin listesine ulaşmak için tıklayınız.

10-06-202310-06-2023 10-06-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.