İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TRT EBA TV Destek Ziyareti

TRT EBA TV çalışmalarını yürüten öğretmenlerimize destek ziyareti yapıldı.
TRT EBA TV Destek Ziyareti

Bütün dünya gibi Türkiye'nin de zorlu bir süreçten geçtiği koronavirüs salgınında çocuklarımızın eğitimi için çaba gösteren öğretmenlerimizin anlattığı dersler önem arz ediyor.  Koronavirüse karşı alınan tedbirler kapsamında milyonlarca öğrencinin eğitim sürecinde, TRT ile Millî Eğitim Bakanlığımız ortak çalışıyor. Özverili bir çalışmayla rekor sayılacak bir sürede 6 kanal yayına hazır hâle getirildi. Bu sayede TR EBA TV uzaktan eğitim sürecinin önemli bileşenlerinden biri hâline geldi.  Sınıfların stüdyoya, stüdyoların sınıfa çevrildiği uzaktan eğitimde temel amaç, okullarda yapılan birçok faaliyetin elbette tümüyle aynı şekilde evde yapılması değil. Temel amaç, çocuklarımızın eğitimden kopmaması; okullarından, sınıflarından, derslerinden soğumamaları...

İstanbul ve Ankara Stüdyoları

Millî Eğitim Bakanlığımızın TRT iş birliği ile yürüttüğü uzaktan eğitim çalışmaları İstanbul'da 6, Ankara'da 7 olmak üzere toplamda 13 stüdyoda sürüyor. Uzaktan eğitim kapsamında her geçen gün zenginleşen TRT EBA TV ders çekimlerinin yapıldığı mekânlardan biri Validebağ Öğretmenevi. Buradaki TRT EBA TV çalışmalarını büyük bir gayretleyürüten öğretmenlerimize ve TRT ekibine destek ziyareti yapıldı. Ziyarete Millî Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Daire Başkanı Sayın Ayhan Korkmaz,  İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı katıldı. Destek ziyaretinde ayrıca uzaktan eğitim ders çekim süreci ile ilgili bilgi alışverişinde bulunuldu. 

Öğretmenliğin İçtenliği ve Çabası

Daire Başkanı Ayhan Korkmaz, Eğitim Bilişim Ağı sürecinde Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğümüzün altyapısının önemli bir rol oynadığını kaydetti. Korkmaz, 2023 Vizyonu doğrultusunda Dünya Bankası ile beraber yapılan proje ile salgın sırasında ve sonrasında eğitim sisteminin okul çağındaki çocuklara e-öğrenme imkânlarını eşit bir şekilde sunma kapasitesini arttırmayı amaçlandığını belirtti. Sürece hazırlıklı olmanın önemini vurgulayan Korkmaz "Kırk bin dersle başladığımız süreçte üç buçuk milyona ulaştık. Bunların hepsi bir yana, insan kaynağının öğretmen olması önemli. Öğretmen asli işini nerde ihtiyaç varsa orda yapmaya başladı. Öğretmenin içtenliği ve çabası başarıyı getirdi." şeklinde konuştu. EBA'nın bundan sonraki süreçte eğitimin tamamlayıcı bir parçası olmayacağına dikkat çeken Korkmaz sözlerini şöyle tamamladı: "EBA özellikle büyük sınıflarımızda uygulamaya dönük çalışmalarla okuldaki ders saatlerinin azalarak, çocukların kendi gelişimlerini sürdürdüğü bir mecraya dönüşecek. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi'nde öngörüldüğü gibi ders saatlerinin azaltılması ve öğrencilerin okul haricinde belge odaklı çalışmalar yapmaları mümkün olacak. Bu da bizim için çok önemli. EBA tamamlayıcı değil birleştirilmiş bir eğitimin parçası olacak.

Bireysel Öğrenme Süreci ve EBA

İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise uzaktan eğitimin bir alternatif değil bir gereklilik olduğu salgın şartlarında Millî Eğitim Bakanlığımızın ve öğretmenlerimizin özveri ile çalıştığını ifade etti. Bu dönemde Türkiye'nin dijital eğitim sisteminin kapsamını ve dayanıklılığını artırdığını vurgulayan Yazıcı,  daha önce FATİH Projesiyle kurulan altyapının daha da güçlendiğini dile getirdi. 

Yazıcı sözlerini şöyle sürdürdü:  "EBA çekimleri öğretmenlerimizin özverisiyle başladı. Tabi ilk zamanlarda acemiliklerimiz oldu. Bence onlar güzel heyecanlardı. Öğretmen odaklı güzel bir çalışma çıktı. Doğrusu ben bundan gurur duydum. Çok daha profesyonel bir boyuta geldi. Çocuklarımıza fırsat adaleti sunmak bağlamında gerek TRT gerek EBA destek noktaları gerekse tablet üzerinden yürütülen çalışmalar öğretmenlerimizin çabalarıyla fasılasız sürdürüldü. Öğrencilerin bireysel öğrenme hızlarına katkı sunan uygulamalar bu süreçte fark yarattı. EBA'nın öğrenci odaklı ödev verebilme, geri bildirim alabilme gibi yönleri bu çerçevede çok önemliydi. Dolayısıyla bundan sonra uzaktan eğitime ihtiyacımızın azalmasını fakat bu süreçte elde edilen kazanımların daha da büyütülmesi gerekiyor."

Yazıcı ayrıca Millî Eğitim Bakanlığımızın salgın sürecinde köylerdeki çocuklar ve gençler, düşük sosyoekonomik geçmişe sahip çocuklar, engelli çocukların ihtiyaçlarına cevap vermeyi başardığını kaydetti.

 

04-03-202104-03-202104-03-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.