İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

'TOBB PROJEKTÖR' PROJESİNİN ÖDÜL TÖRENİ ATLAS 1948 SİNEMASI'NDA YAPILDI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İstanbul Genç Girişimciler Kurulunun, iş birliğiyle gerçekleştirilen 'TOBB Projektör' projesi ödül töreni, Atlas 1948 Sineması'nda düzenlendi.  
'TOBB PROJEKTÖR' PROJESİNİN ÖDÜL TÖRENİ ATLAS 1948 SİNEMASI'NDA YAPILDI

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu tarafından girişimci gençlere destek olmayı amaçlayan ve bu yıl ikincisi düzenlenen TOBB PROJEKTÖR projesi ödül törenine İstanbul İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı, TOBB Projektör Genel Koordinatörü Ekrem Yıldırım, TOBB İGGK İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül, Webrazzi şirketinin kurucusu Arda Kutsal, işadamları, STK temsilcileri ile liseli gençler, öğretmenleri ve aileleri katılım gösterdi.

 

Liselerde girişimcilik kültürünün gelişmesini, araştıran ve üreten gençlere destek olunmasını amaçlayan projenin bu yıl ikincisi düzenlenirken finalist 50 proje arasından dereceye giren 10 projenin ödülleri sahiplerini buldu.

 

Öğrencilerin heyecanı törene yansırken, 613 proje arasından birinci seçilen proje; iletişimini konuşarak veya vücut hareketleri ile sağlayamayan felçli bireylerin göz kırpma davranışıyla uyumlu gözlük tasarımı sayesinde isteklerini ifade etmesine olanak sağlayan Göz Kırp isimli Pertevniyal Lisesi'nin projesi oldu.

 

Şampiyon öğrenciler; Yağız Gürarslan, Mehmet Emre Çankaya, Hasan Altan Turan, Kerem Yazıcı'dan ve öğretmenleri Esra Gürbüz'den oluşan Los Pollos Hermanos takımının ödül ve madalyalarını; İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Ömer Avcı ile TOBB İGGK İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül birlikte verdi. Finalist 3 projeye para ödülü verilirken, ayrıca ilk 10 projenin de ticarileşmesi için destek sözü verildi.

 

Finalist 10 projeye yatırım sözü verildi

 

İstanbul'da eğitim veren resmi ve özel tüm liselere ulaşılarak hazırlık süreci yürütülen projeye toplam 613 başvuru yapıldı ve 45 kişiden oluşan değerlendirme kurulu tarafından finalist olan 50 proje belirlendi. Projelerde yer alan toplam 200 öğrenciye 'Girişimcilik Eğitimi ve Deneyim Paylaşımı' sertifikalı eğitimler verildi. Ödül töreninde dereceye giren ilk 10 projeye ticarileştirilmesi için destek olunacak.

 

"Düşünen, araştıran, analiz eden ve üreten bir nesil..."

 

İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Ömer Avcı yaptığı konuşmada girişimcilik kültürünü öğrencilerimize kazandırarak, düşünen, araştıran, analiz eden ve üreten bir nesil oluşmasına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti ve "Başarı; sürekli öğrenmek, deneyim kazanmak, denemek, yılmamak ve çalışmak sonrasında geliyor. Gençler, siz doğru yoldasınız, kendinizi geliştirmeye devam edin, başarı sizlerle" diye konuştu.

 

"Girişimcilik ekosistemine gençler de dahil olacak"

 

Törende konuşma yapan TOBB İstanbul Genç Girişimciler İcra Kurulu Başkanı Hasan Bünül, katılımcı tüm projeleri kutlayarak tebrik etti ve projeye dahil olan liseli gençlerin girişimcilik süreçlerini destekleyeceklerinin sözünü verdi. Başkan Hasan Bünül; salonda bulunan gençlerden de, girişimcilik üzerine başarılı çalışmaların devam etmesi için söz aldı.

 

 

KAZANAN PROJELER :

 

1.      PROJE: Göz Kırp Projesi  / Pertevniyal Lisesi

 

PROJENİN AMACI: İletişimini konuşarak veya vücut hareketleri ile sağlayamayan felçli bireylerin günlük hayatta kendilerini ifade etme kolaylığı sağlayan proje ile; felçli bireylerin istekleri, tasarlanan özel gözlük sayesinde yakınlarına aktarılabilecek, kullanılan uygulama sayesinde hastadan alınan verilerin hasta bakıcısına iletilmesi sağlanacak.

 

Pertevnial Lisesi'nden Los Pollos Hermanos Takımı: Öğretmen / Esra Gürbüz ? Öğrenciler / Yağız Gürarslan, Mehmet Emre Çankaya, Hasan Altan Turan ve Kerem Yazıcı

 

2.      PROJE: Biyomatik Bubil Projesi / Modern Eğitim Koleji

 

PROJENİN AMACI: Proje kişilerin bitkilerinin durumlarını uygulama aracılığıyla istedikleri zamanda ve istedikleri konumda görmelerine olanak sağlamakta. İnsanların tarlalarındaki bitkilerinde yaşanabilecek olumsuz bir durum, yapay zeka yardımıyla kişiye bildirilecek.

 

Modern Eğitim Koleji'nden ile Biyomatik Bubil Takımı: Öğretmen / Erdal Hamarat ? Öğrenciler / Buğlem Yetkin, Muhammed Bilal Yetkin

 

3.      PROJE: Hackers Games Projesi / TOKİ Halkalı Anadolu İmam Hatip Lisesi

 

PROJENİN AMACI: Siber güvenlik alanında kendini geliştirmek isteyen kişilere, oyunlaştırma yolu ile interaktif bir uygulama üzerinden siber güvenlik eğitimleri verilerek, siber güvenlik alanında uzman kişilerin yetiştirilmesi sağlanacak.

 

TOKİ Halkalı Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden T4 Technology Takımı: Öğretmen / İrfan Yavuz ? Öğrenciler / Abdullah Dol, Muhammed Barutçu, Eren Sungur, Selman Taşkıran

16-06-202316-06-202316-06-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.