İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TEMEL EĞİTİMDE 10 BİN OKUL PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI AVRUPA VE ASYA YAKALARINDA YAPILDI

"Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" değerlendirme toplantısı Genel Müdürlerimizin katılımıyla Avrupa ve Asya Yakalarında gerçekleşti.  
TEMEL EĞİTİMDE 10 BİN OKUL PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTILARI AVRUPA VE ASYA YAKALARINDA YAPILDI

Okul müdürlerine yönelik olarak Anadolu ve Avrupa yakalarında yapılan toplantıya, Temel Eğitim Genel Müdürü Sayın Tuncay Morkoç, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, ilçe müdürleri şube müdürleri ve okul müdürleri katıldı.

Millî Eğitim Bakanlığımız tarafından okullar arası başarı ve imkân farklılıklarını azaltmak ve eğitimde fırsat eşitliğini güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen "Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi" değerlendirme toplantısında projenin okul öncesi eğitimi ayağı konuşuldu. Toplantının en önemli gündem maddesi erken çocukluk eğitiminin desteklenmesi ve erken çocukluk eğitimine erişimi artırmak için 2022 yılı sonuna kadar yapılması planlanan çalışmalar oldu.

Proje değerlendirme toplantıları, Anadolu Yakası toplantısı Üsküdar Haydarpaşa Lisesi, Avrupa Yakası toplantısı ise Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde gerçekleşti.

Her iki yakada okul müdürlerine yönelik yapılan toplantıda, Genel Müdürlerimiz tarafından erken çocukluk eğitimin güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması amacıyla atılacak adımların önemi vurgulandı. Proje kapsamında yapılması planlanan 3 bin anaokulundan bin tanesinin İstanbul'a yapılması hedefleniyor.

Proje kapsamında 2022 yılı sonuna kadar Türkiye geneli 40.000, İstanbul geneli 1000 yeni anasınıfı açılması Türkiye geneli 6.332 ilkokul, 450 anaokulu, İstanbul geneli 343 ilkokul, 13 anaokulu iyileştirilmesi hedefleniyor.

Toplantının açılış konuşması İl Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı tarafından yapıldı. Yazıcı konuşmasında toplantılarda proje kapsamında yapılması planlanan 3 bin anaokulundan bin tanesinin İstanbul ekseninde çalışmalarının sürdürülmesini ele aldıklarını söyledi ve konuşmasına şöyle devam etti: "Millî Eğitim Bakanlığımızın Mesleki Eğitim Genel Müdürlüğümüz eliyle yürüttüğü "Mesleki Eğitimde Bin Okul" Projesi kapsamında emek verdiğimiz gibi hep beraber Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projemizi de de hızla çalışmaya başladık. Projede yer alan 1000 okuldan 127'si İstanbul'daydı.  Bu okullardaki çalışmaları uyguladığımızda hem mevcut olan alt yapının güçlendirilmesi, fiziksel olanakların geliştirilmesi ve bunlardan çok daha önemlisi olan eğitim öğretim süreçlerinin sağlıklı ve çok yönlü katkısını birlikte gördük. Bu bağlamda Temel Eğitimde 10 Bin Okul Projesi bizler için çok büyük bir heyecan uyandırdı."

 Projeye birimler arası iş birliği yaparak çalıştıklarını ifade eden Yazıcı, "Proje sürecinde öğrencilerimizin eğitim olarak çok yönlü desteklenmesi beraberinde Öğretmen Yetiştirme Birimimizle öğretmen eğitimlerinin desteklenmesi, Hayat Boyu Öğrenme Birimimizin ekip faaliyetlerine katılması ve veli eğitimleriyle süreci desteklemesi, Ölçme Değerlendirme Birimimizin öğretmenlerimizin ölçme değerlendirme sürecine katkı sağlamaları, Destek Hizmetleri Birimimizin ilk yardım eğitimlerini yapmasının bu bağlamda bu kadar iş birliğinin mutlaka çok iyi çıktıları olacak." dedi.

Temel Eğitim Genel Müdürü Tuncay Morkoç, proje çalışmaları ile ilgili bir sunum yaparak büyük çaplı bu projede yoğun çalışmalar içinde olduklarını tüm paydaşlarla beraber bu toplantıda İstanbul özelinde projenin detaylarını paylaşma şansı bulduklarını ifade etti.  Projenin hayata geçmesiyle birlikte yaklaşık 2 milyon 2 yüz altı bin çocuğa dokunacaklarını belirten Malkoç projenin iki ayağının yeni mekanlar oluşturmak ve mevcut olanları iyileştirmek olduğunu söyledi.

 Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sabahattin Dülger, "Bütünsel eğitimi sağlayabilmek için kurumsal farklılıkları gerek fiziki noktada gerek eğitim noktasında azaltmak öncelikli olmalıdır. Bakanlığımız 10 Bin Okul Projesini hayata geçirirken buna dikkat etti. Sağlık süreci sonrasında şunu daha iyi gördük ki evdeki ebeveynlerle iş birliğimiz gaye birliğimiz ne kadar güçlü olursa o kadar iyi çıktılar elde ediyoruz. Bizler Hayat Boyu Genel Müdürlüğü olarak bu proje kapsamında velilerimize halk eğitim merkezlerinde eğitimler vereceğiz." dedi.

 Projenin en önemli parçası olan erken çocukluk eğitimine erişimi artırmak amacıyla 2022 yılı sonuna kadar 3 bin yeni anaokulu ve 40 bin yeni ana sınıfının hizmete girmesi planlanıyor. Bu kapsamda 93 yeni anaokulu hizmete alındı. 216 yeni anaokulunun ihalesi tamamlandı. 2 bin 148 yeni anaokulu ise yatırım programına alındı. Bu kapsamda ilimizde 1000 anasınıfı sınıfı açılması hedefleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.