İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TBA OKUL TEMELLİ ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ

Öğretmen eğitimlerine yönelik kurulan Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin, yeni dönem faaliyetleri arasında yer alan "Okul Temelli Eğitimler" başladı.
                TBA OKUL TEMELLİ ÖĞRETMEN EĞİTİMLERİ

Eğitim öğretim süreçlerinde "içerik ve uygulamanın geliştirilmesi" amacıyla ilkokuldan başlanarak tüm öğretim kademelerinde, çocukların sahip oldukları yetenek kümeleriyle ilişkilendirilmiş becerilerin uygulama düzeyindeki çalışmaları destekleyen "Tasarım Beceri Atölyeleri'nin öğretmenlere yönelik akademi eğitimleri devam ediyor. 

TBA'lar sayesinde eğitimin gerçek hayatla ilişkisinin kurulması, öğrenme süreçlerinin beceri temelinde derin ve kalıcı hâle getirilmesi, okul aidiyetinin artırılması, eğitimde duygu, düşünce ve eylem bütünselliği sağlanarak çocuğun tabiatına ve gelişimine uygun hareket edilmesi ve eğitimden istihdama sürdürülebilir bir zemin inşa edilmesi hedefleniyor.

Tasarım beceri atölyelerinin arkasındaki pedagojik kuram özü itibari ile eğitimde başarıya bütünsel bir yaklaşımı içeriyor ve çocukta karakter gelişimini ön plana çıkarıyor.  Bilim, sanat, kültür, spor ve yaşam becerileri alanlarında hayata dokunan her temada atölye çalışmalarını kapsayan TBA'lar; çağımızın gerektirdiği problem çözme, takımla/ekiple iş birliği içinde çalışma, eleştirel ve yaratıcı düşünme, disiplinler arası hareket etme yetilerinin edinilmesi ve süreç temelli bir yaklaşımla bilgiyi tasarıma dönüştürme becerilerinin kazandırılmasına olanak tanıyor. TBA Öğretmen Akademileri çalışmaları ile süreç daha da zenginleşerek öğretmenlerin çok yönlü gelişimine katkıda bulunuyor.

Eğitimleri TBA mezunu öğretmenler veriyor             

Eğitimlere, atölyeleri kurulmuş fakat salgın süreci dolayısıyla yüz yüze eğitim yapılamamış okullardan başlandı. Eğitimlerde TBA Akademisinin birinci dönemini tamamlayan öğretmenler, eğitmen olarak görev alıyor.

Mart ayında başlayan eğitimler, Başakşehir, Kadıköy, Pendik, Bağcılar, Bakırköy, Zeytinburnu, Arnavutköy, Esenler, Beykoz ve Sultangazi ilçelerindeki okullarda birer haftalık çalışmalar şeklinde gerçekleştirildi.

Her eğitim gününde farklı bir atölye türüne yönelik tamamen uygulamalı örneklerden oluşan etkinlikler yapılıyor. Eğitimlerde TBA Akademiyi bitiren 34 temsilci, eğitmen olarak görev aldı. 10 okulda toplamda 230 öğretmene, okullarında bulunan atölyeleri verimli kullanabilmelerine yönelik eğitim verildi.

Eğitimler mayıs ayında da devam edecek

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğünde çalışmalarına devam eden Tasarım Beceri atölyeleri Akademisinin hazırladığı okulda bulunan atölye türlerine yönelik, okulun ihtiyacına göre hazırlanan eğitimler, mayıs ayında da devam edecek. TBA Akademinin eğitmen kadrosuna ikinci dönemde eğitim sürecinde olan öğretmenlerin de eklenmesiyle daha kapsamlı, yaygınlaştırılmış eğitimler gerçekleştirilecek. Bu şekilde TBA Akademi öğretmenlerinin bilgi ve deneyimlerini uygulamalı olarak meslektaşlarıyla paylaşmaları ve geliştirmeleri sağlanacak.

 

 

 

31-03-202231-03-202231-03-202231-03-202231-03-2022

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.