İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TBA DİSİPLİNLER ARASI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ÖĞRETMEN KİTAPÇIĞININ İKİNCİ SAYISI YAYIMLANDI

Tasarım Beceri Atölyeleri Akademisinin 2. dönem mezunu olan öğretmenlerin beraber hazırlayıp atölye ortamlarında uyguladıkları etkinlik planları bir kitapçık halinde yayımlandı.
TBA DİSİPLİNLER ARASI ETKİNLİK ÖRNEKLERİ ÖĞRETMEN KİTAPÇIĞININ İKİNCİ SAYISI YAYIMLANDI

Kitapçık TBA konusunda öğretmenler tarafından hazırlanmış ve uygulanmış etkinlikleri içeriyor. TBA Akademisinin bir çıktısı olan, 261 sayfadan oluşan kitapçıkta okul öncesi, ilkokul ve ortaokul düzeyine yönelik disiplinler arası etkinlik planları yer alıyor.

TBA Akademide öğretmenlerimiz tüm atölye türlerini deneyimledikleri keşfetme döneminin ardından üretim dönemine geçtiler. Üretim döneminde farklı branşlardan öğretmenlerimizin iş birliğiyle oluşturulan etkinlik planları, okullarımızda uygulandı ve görselleştirildi. Kitapçık TBA konusunda tamamen öğretmenler tarafından hazırlanmış ve uygulanmış etkinlikleri içeren ikinci kitapçık olarak yayımlanıyor.

Dört bölümden oluşan kitapçığın ilk bölümünde TBA Akademisi 2021-2022 2. Dönem çalışmaları tanıtılıyor. Kitapçığın diğer üç bölümünde ise sınıf düzeylerine göre gruplandırılmış disiplinler arası etkinlik planları yer alıyor. Okul öncesi döneme yönelik "Bitkiler" teması  işleniyor. İlkokul düzeyine yönelik planlarda ise "1. Sınıf-Paralarımız", "1. Sınıf- Saatler (Kaplumbağa TİBA'nın Yolculuğu", "2. Sınıf-Geri Dönüşüm", "2. Sınıf-Saatler", "2. Sınıf Suyun Serüveni", "3. Sınıf-Sıfır Atık", "4. Sınıf-Hava Olayları", "4. Sınıf-Maddenin Halleri", "4. Sınıf-Zamanı Ölçme" temaları yer alıyor. Ortaokul düzeyine yönelik "5. Sınıf-Elektrik Devre Elemanları" adlı tema bulunuyor.

Kitapçıkların 1. Sayısından farklı olarak 2. Sayıda lise düzeyine yönelik planlar da yer alıyor. "9. Sınıf-Mors Alfabesiyle İlkyardım", "9. Sınıf-Enerji" ve "12. Sınıf-Zamanın Göreliliği" adlı temalar atölyelerin lise düzeyinde kullanımına yönelik farklı bakış açıları getiriyor. 

Disiplinler arası etkinlik planları; öğretmenlerimize atölyelerin birbiriyle bağlantılı biçimde nasıl işleyebileceği, ders kazanımlarıyla nasıl ilişkilendirebilecekleri ve bütüncül bakış açısını nasıl geliştirebilecekleriyle ilgili örnek olunmasını amaçlıyor.

Kitapçığa ulaşmak için tıklayınız. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.