İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SİLİVRİ MASAL EVİ

Silivri Masal Evinin açılışına katılan Millî Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk, "Çocukları hayata davet etmeden önce hayallere davet etmek lazım. Hayallere davet etmenin de en kısa ve kolay yolu, Anadolu metodu masallardır." dedi.
SİLİVRİ MASAL EVİ

Millî Eğitim Bakanımınız Sayın Ziya Selçuk, Yolçatı Mahallesi'nde Silivri Masal Evi'nin açılışında yaptığı konuşmada, UNESCO Millî Komisyonuyla hayata geçirilen masal okulları projesinin Türkiye'de olağanüstü bir yankı bulduğunu ve bunun sonucunda çok sayıda masal okulunun ve atölyelerin hayata geçtiğini anlattı.

Çocuklarımızı Masallarla Tanıştırmak

Bakanımız Selçuk, çocukları hayata davet etmeden önce hayallere davet etmek gerektiğini belirterek, "Hayallere davet etmenin de en kısa ve kolay yolu, Anadolu metodu masallardır. Çocuklarımızı masallarla tanıştırmak aslında kültürle tanıştırmanın çok doğal bir yoludur. Çocukları masallarla tanıştırmak aslında eğitimin doğal bir yoludur." dedi.

Öğretmenlerin projeye sahip çıktığını ve yaklaşık 300 bin öğretmenin masal anlatıcılığı sertifikası aldığını kaydeden Bakanımız Selçuk, "Masal anlatmak, Anadolu'nun köklerine inmek, evrensel masallarla tanışmak, Dedem Korkut'la hasbihal etmek gerçekten çok önemli, çok değerli. Bu yüzden de öğretmenlerimizin drama temelli masal anlatıcılığı sertifikası almış olması ayrı bir mutluluk kaynağı. Hem öğrencilerine hem de kendi çocuklarına bu konularla ilgili çok büyük bir eğitim verecekler bundan da mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

Anadolu Metodu Masallardır

Bakanımız Selçuk, şunları söyledi: "Çocukları hayata davet etmeden önce hayallere davet etmek lazım. Hayallere davet etmenin de en kısa ve kolay yolu, Anadolu metodu masallardır. Çocuklarımızı masallarla tanıştırmak aslında kültürle tanıştırmanın çok doğal bir yoludur. Çocukları masallarla tanıştırmak aslında eğitimin doğal bir yoludur. Bundan dolayı da biz çocuklarımızın kültürümüzden kopmaması, Anadolu'yu tanıması, Dede Korkut'u bilmesi, dünya masallarını bilmesini insana ve insanlığa dair önemli bir hizmet olarak görüyoruz ve 2023 Eğitim Vizyonu'nun da ana hedeflerinden birine böylece bir yol açmış oluyoruz."

Masal evinin yapımında emeği geçenlere teşekkür eden Bakanımız Selçuk, eserin uzun yaşamasını ve çocuklar için güzel geleceklere mekân olmasını diledi.

Çocuklarımızı Çok Yönlü Geliştirmek

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı da çocukların yeni değerler edinmelerini temin eden ve yaratıcılıklarını destekleyen çok önemli bir işleve sahip masalların çocukların duygularını geliştirmenin yanı sıra onların zihinlerini büyüten bir aktivite olduğunu belirtti.

Öğretmenlerin, öğrencilerin öğrenmelerini ateşleyebilmek için onları çok yönlü ve farklı ortamlarla karşılaştırmaları gerektiğini düşündüğünü dile getiren Yazıcı, "Öğrenme ortamlarının çeşitlendirip zenginleştirirken kullandığımız yöntem ve teknikleri de argümanları da bu boyutta farklılaştırmaya gayret ederiz. Bu nedenle masal okullarımızın ve masalın biz öğretmenler için de aslında çocuklarımızı çok yönlü geliştirmemiz ve kendi kültürümüzden de yararlanarak yetiştirmemiz için önemli bir misyon üstlenecek." diye konuştu.

Konuşmaların ardından Millî Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk, çocuklarla birlikte açılışını yaptığı masal evini gezdi. Çocukların tekvando gösterisinin izleyen Bakanımız Selçuk, ok atan çocuklarla sohbet etti, kendisine hediye edilen yay ve oku aldı. Ayrıca küçük çocuklarla da oyun oynadı.

10-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-202110-07-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.