İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Siber Güvenlik Lisesi Ziyareti

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer, siber güvenlik ekosistemine katkı sunan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulundu.
Siber Güvenlik Lisesi Ziyareti

Ülkelerin güvenlik stratejileri incelendiğinde hemen hepsinin ortak vurgusu, toplumun her kesimini siber güvenlik ve ilgili konularda bilinçlendirmek ve eğitmek olduğu görülür. Eğitim, bu stratejilerde anahtar kelimedir.  Dünyada olduğu gibi Türkiye'de de siber güvenlik alanında nitelikli insan gücü eksikliği yaşanmaktadır. Siber güvenlik algısı içinde siber etiğin de küçük yaşlardan itibaren bireylere benimsetilmesi ayrı bir gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır.

2023 Vizyonu ve Kurumsal İş Birlikleri

Son yıllarda sıklıkla telaffuz edilen siber savaşlardan galip çıkmak, toplumu oluşturan bireyleri hem temel hem ileri düzeyde internet okuryazarlığı, sosyal ağ okuryazarlığı, sosyal ağ uzmanlığı, siber güvenlik, ayrıca dijital vatandaşlık gibi önemli kavramlar hakkında bilgi ve becerilerle donatmakla doğrudan bağlantılıdır.

Bu gerçeklerden hareketle birçok ülke, siber güvenlik stratejisi geliştirme konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bunların odak noktasında, Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu'nda olduğu gibi özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının güç birliği yaparak, liselerde öğrenim gören öğrenciler başta olmak üzere toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve eğitim almasının sağlanması yer almaktadır. Ayrıca ileriye dönük olarak siber güvenlik alanında oluşacak uzman açığının kapatılması da stratejik hedefler arasındadır.

Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ile Teknopark İstanbul AŞ arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılmıştı.       Türkiye'nin teknoloji üssü, İstanbul'un teknoloji geliştirme merkezi Teknopark İstanbul bünyesinde, savunma sanayisinin kalbinde yer alan okulumuzla ilgili tüm çalışmalara destek veren on üç üniversitenin yanında BTK, TÜBİTAK, HAVELSAN, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bilişim Suçları Bürosu, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü gibi pek çok kurum ve kuruluştan yararlanmak da mümkün. Aynı zamanda Savunma Sanayii Başkanlığı Siber Güvenlik Kümelenmesi bünyesinde yer alan siber güvenlik üzerine faaliyet gösteren birçok kurum öğrencilere istihdam, staj vb. konularda destek vermeye başladı. 

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın Mahmut Özer siber güvenlik alanında eğitim veren Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde incelemelerde bulundu. Bakan yardımcımıza İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı'nın yanında yöneticilerimiz ve eğitim yöneticilerimiz eşlik etti. 

Küçük Adımlar Büyük Sonuçlar

2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde Türkiye'de ilk olan siber güvenlik lisesinin önemini dile getiren Bakan Yardımcımız Mahmut Özer "Bu lisemiz bizim İstanbul'da mesleki eğitimle ilgili en önem verdiğimiz liselerden biri.  Burası siber güvenlik ve yazılımda ülkemizin merkezi olacak. Türkiye'nin insan kaynağını yetiştirecek bir eğitim kurumu kimliği kazanacak. Bu okulumuz geçen yıl kuruldu. Yüzde birlik dilimden öğrenci alan okulumuz çok iyi bir başlangıç yaptı." dedi.

Eğitim yanında tehditlerden korunmanın, sanal dünyada varlığı sürdürmenin, etkin ve güçlü savunma sistemleri inşa etmeninin öneminin gün geçtikçe arttığını söyleyen Özer, bunu sağlamanın en etkili yolunun ise mesleki eğitimdeki çeşitlilikten geçtiğini vurguladı. Çocukların bu okulda aldıkları eğitim sayesinde mesleki yeterliliklerinin artacağını aktaran Özer, şunları kaydetti: "Hazırlık sınıfıyla birlikte 5 yıl eğitim veren okulumuz, siber güvenlik tatbikatı laboratuvarı, sızma testi ve adli bilişim laboratuvarı, robotik kodlama atölyeleri ve ferah sosyal yaşam alanlarıyla öğrenci dostu bir okul. Öğrencilerimiz gayet mutlular ve azimliler. Dileğimiz bu tür okulların sayısının ve çeşitliliğinin artması. Unutmamak gerekir ki küçük adımların çok bereketli sonuçları olacaktır. Mesleki eğitim güçlü oldukça Türkiye'nin ekonomisinin ve kalkınmasının güçleneceğine canı gönülden inanıyoruz. Sektörün mesleki eğitime verdiği destek çok önemli. Bu okulumuzun açılmasına destek olan Teknopark Yönetimine, yönetim kurulu üyelerine, İstanbul Valimize, İl Millî Eğitim Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum." 

 

06-02-202106-02-202106-02-202106-02-202106-02-202106-02-202106-02-202106-02-202106-02-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.