İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SEREBRAL PALSİ VE EŞLİK EDEN DURUMLAR

Özel Eğitim Akademisi'nde serebral palsi ve eşlik eden durumlar konulu bir seminer düzenledi.
SEREBRAL PALSİ VE EŞLİK EDEN DURUMLAR

Serebral palsi beyin anormalisi sonucu gerçekleşen bireyin kas hareket gelişiminde gecikme ve yetersizliklere neden olan fiziksel yetersizlik bütünüdür. Serebral palsi durumuna en çok eşlik eden durumlardan biri epilepsi olmaktadır. Birey sınıfta, okulda veya başka bir ortamda bu durumu yaşayabilir. Bu noktada okul ve kurumların epilepsi durumu yaşayan öğrenciye yaklaşımları önemli olmaktadır. Öğretmen ve öğrencilerin yaklaşımları ile ilgili eğitimlerin artırılması önemli olmaktadır.

Bu kapsamda İstanbul Öğretmen Akademileri Özel eğitim Akademisi Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Nörolojisi EEG Epilepsi Uzmanı Sayın Prof. Dr. Dilşad Türkdoğan ile bir seminer gerçekleştirdi. Seminere ilgili öğretmenler katıldı.

Öğretmenlerin çocukların hayatında her zaman önemli olduğunu belirten Dilşad Türkdoğan serebralpalsiye en çok eşlik eden durumlardan biri olan epilepsiye ve CP tanılı olan özel gereksinimli çocukların yaşadıkları zorluklara değindi.

Öğretmenlere epilepsi durumunda yapılması gerekenler ve süreçleri aktaran Türkoğlu özellikle tüm öğretmenlerin epilepsi ile ilgili bilgilendirilmesinin gerekliliğinin altını çizdi. Serebral palsinin şimdiki bilimsel verilere göre önlenemediğini belirten Türkdoğan, günlük yaşam düzenlemesi ve çocuklardan beklentilere dikkat çekti. Denge için bazı sporların yapılması gerektiğini ifade eden Türkdoğan, ilkyardımın eğitimin bir parçası olması gerektiğini vurguladı.

Seminer konuyla ilgili soruların cevaplanmasıyla sona erdi.

20-10-202120-10-202120-10-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.