İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Salgın Dönemi Bağımlılıkla Mücadele Çalışmaları

Bağımlılıkla mücadele eğitimlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi  için geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Uzaktan Eğitim Portalı yenilendi ve EBA ile entegre edildi.
Salgın Dönemi Bağımlılıkla Mücadele Çalışmaları

Millî Eğitim Bakanlığımızla Yeşilay iş birliğinde uygulanan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı her yıl yaklaşık 10 milyon öğrenci ile 3 milyon yetişkine ulaşıyor. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele içerikleri, periyodik olarak güncellenip zenginleştirilerek, öğrenci ve yetişkinlerin bağımlılıklara ilişkin en güncel önleyici bilgilendirmelerle buluşması sağlanıyor.

Ülkemizdeki eğitim faaliyetlerini olumsuz etkileyen salgın şartları nedeniyle Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitimlerinin yaygınlık ve etki alanında bir düşüş yaşandığı gözlenmiştir. Bu durumun, öğrenciler ve yetişkinler üzerinde orta ve uzun vadede olumsuz etkiler oluşturma riski bulunmakta. Salgın hastalık şartları ve sosyal izolasyon dönemi, teknoloji bağımlılığı başta olmak üzere farklı bağımlılık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilmekte. 

Salgın döneminde ortaya çıkan bağımlılık risklerinin azaltılması için Türkiye Bağımlılıkla Mücadele formatör ve uygulayıcıları tarafından gerçekleştirilen eğitim ve farkındalık çalışmaları büyük önem taşımakta ve bu konuda güçlendirici çalışmalar yapılması ihtiyacı kendini göstermekte.

Yeşilay Uzaktan Eğitim Portalı

Türkiye Bağımlılıkla Mücadele eğitimlerinin kesintisiz bir şekilde devam etmesi  için geliştirilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Uzaktan Eğitim Portalı yenilendi ve EBA ile entegre edildi. 

Yeşilay tarafından yeni neslin öğrenme özelliklerine uygun olacak biçimde özel olarak geliştirilen etkileşimli içerikler, https://uzaktanegitim.yesilay.org.tr  adresi üzerinden erişime açılmıştır. Türkiye Bağımlılıkla Mücadele uygulayıcısı öğretmenler, Yeşilay Uzaktan Eğitim Portalı'na EBA üzerinden giriş yapabilmekte ve öğrencileri sisteme kaydederek etkileşimli içerikleri onların kullanımına açabilmektedir.

EBA Dijital Kütüphanesine Yüklenen Videolar

Aynı zamanda Yeşilay tarafından hazırlanan bağımlılık alanlarına dair temel bilgilendirmelerin yer aldığı video içerikler, EBA dijital kütüphanesine yüklenmiş ve öğretmenlerin erişimine sunulmuştur. 

EBA dijital kütüphanesinde yer alan videoların, öğretmenler tarafından öğrencilere ve velilere izletilmesi salgın döneminde bağımlılıkla mücadeleye büyük fayda sağlayacaktır. TBM eğitimlerinin salgın öncesindeki etkililik ve yaygınlığının devam ettirilmesi adına yukarıda sözü geçen bağımlılıkla mücadele çalışmalarının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması ihtiyacı bulunmakta.

Bu amaçla; öğrenci ve veli gruplarına EBA üzerinden çevrim içi eğitimler gerçekleştirilmesi, EBA ile entegre edilen Yeşilay Uzaktan Eğitim Portalı'na öğrenci ve öğretmenlerin yönlendirilmesi ve EBA dijital kütüphanesine yüklenen videoların öğrenciler ve velilere duyurulması ile birlikte, tüm düzeylerdeki okullarda görevli rehber öğretmen ve sınıf rehber öğretmenlerinin konu ile ilgili bilgilendirilmeleri önem taşıyor. 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.