İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

RAMAZAN-I ŞERİF PROGRAMI VE SERGİSİ

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen  'Ramazan-ı Şerif Programı ve Sergisi' İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür'ün teşrifleriyle müdürlüğümüz sergi salonunda gerçekleşti.
RAMAZAN-I ŞERİF PROGRAMI VE SERGİSİ

Programda konuşan İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, Ramazan ayının insanların kendilerini muhasebeye çektiği, rahmet ve merhamet ayı olduğunu belirtti. Yentür,  konuşmasının devamında şunları aktardı:

"Ramazan'ın ayına erişmenin mutluluğunu ve heyecanını yaşıyoruz. Ramazan, mutluluk ve berekettir. Ancak İslam coğrafyasında, Filistin'de, Gazze'de, Doğu Türkistan'da ve dünyanın dört bir yanındaki mazlum coğrafyada gerçekten büyük acılar yaşanmaktadır. Modern dünyanın hukuki söylemler adı altında gerçekleştirdiği bu ağır zulüm ve katliama duyarsız kalmamız mümkün değil. Bizler, dilimizle en olmadı kalbimizle bu zulümlere tepkimizi vermeye devam ediyoruz. İnşallah zamanı geldiğinde bu zulümlere elimizle tepki verecek gücü Allah'ın bize bahşedeceğine inanıyor ve mazlum coğrafyalarını kurtuluşuna vesile olacak iradenin bu topraklardan yükseleceğine inanıyoruz."

"Ramazan bizim için adeta bir okuldur"

Ramazan ayının eğitim ve öğretim açısından önemine değinen Yentür, "Ramazan bizim için adeta bir okuldur. Çünkü okul, insanları hayata, yarınlara hazırlarken, insanların kendilerini inşa etmesine ve bulmasına yardımcı olur. Ramazan ayı da bu anlamda insanların kendileriyle yüzleştikleri, yanlış ve doğrularını tekrar gözden geçirdikleri, gelecek on bir ayı en iyi şekilde yaşayabilmek için kendilerini sigaya çektikleri, bir terbiye okuludur. Ramazan aç kalmak değildir; farkındalık, duyarlılık, dayanışma, kaynaşma, hissetme ve arınma ayıdır. İnşallah bizler de Ramazan'ın bize vermiş olduğu bu anlamlı mesajları kendi ruhsal ve sosyal yaşantımızda gerçekleştirenlerden oluruz." şeklinde konuştu.

Program, Küçükçekmece Toki Güneşparkevleri Kız AİHL öğrencileri tarafından hazırlanan Geleneksel Türk Tiyatrosu 'Karagöz ve Hacivat' oyununun sergilenmesi ve Ramazan manilerinin seslendirilmesi ile devam etti. Ayrıca Üsküdar Hakkı Demir AİHL Korosu tarafından tasavvuf müziği dinletisi icra edildi.

Katılımcılar programın sonunda Üsküdar Hakkı Demir AİHL ve Fatih Kız AİHL öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı Hüsn-ü Hat ve Ebru eserlerinden oluşan sergiyi gezdiler.

07-03-202407-03-202407-03-202407-03-202407-03-202407-03-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.