İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"PEYGAMBERİM ÖNDERİM KIRK HADİS-İ ŞERİF ve 7. HER KİTAP YENİ BİR HAYAT YARIŞMASI" ÖDÜL TÖRENİ KADIKÖY ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ'NDE GERÇEKLEŞTİ

Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüz ve ÖNDER İmam Hatipliler Derneği tarafından ortaokul ve lise öğrencileri arasında düzenlenen 7. Peygamberim Önderim Kırk Hadis-i Şerif ve 7. Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışmaları ödül töreni Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleşti.


Ortaokul ve lise öğrencileri, okul hayatlarının yanında kendilerine güzel hasletleri katan dolu dolu bir dönemi daha geride bıraktı. 7. Her Kitap Yeni bir Hayat Kitap Okuma Yarışması ile Peygamberim Önderim 40 Hadis-i Şerif Yarışması'na katılarak dereceye giren öğrenciler ödüllerine kavuştu. Programların ödül töreni ise Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde yapıldı. Programa İstanbul Valimiz Sayın Davut Gül, İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, ÖNDER Genel Başkanı Sayın Abdullah Ceylan, ödül alan öğrenciler, öğretmenleri, aileler, eğitimciler ve protokol üyeleri iştirak etti.

İyi okul iyi öğretmen ve iyi öğrenci

Programda konuşan İstanbul Valisi Davut Gül, kitap okumanın gençlerin hayatlarında çok önemli olduğunu belirterek, "Okunulan kitap Kur'an-ı Kerim ise Peygamberimizin hayatı ise daha çok önemli. Yarışmada yer alan tüm öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okullarımıza teşekkür ediyorum" dedi. İstanbul'da ziyaret ettiği ilkokul olan Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'ni çok beğendiğini ifade eden Gül, "Hep derler ya iyi okul yok, iyi öğretmen, iyi öğrenci ve iyi veli vardır. Ben aslında burada üçünü de görüyorum. Hem velilerimizin hem öğrencilerimizin bu işe sahip çıkması hem öğrencilerimizin gayreti ile köklü bir okul olan Kadıköy Anadolu İHL'nin daha da ileri gideceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

"Okunan her kitap çocuklarımızın hayatında ayrı bir değer"

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı da Peygamber Efendimizin hayata bakışını tanımanın gençlerin gelecek hayatlarına doğru yürüyüşlerinde bir rehber olacağını söyledi. ÖNDER'in de gençlere bu rehberlikte çalışmalarıyla eşlik ettiğini kaydeden Yazıcı, "Hepimizin amacı gençlerimizin en iyi şekilde yetişmesi, yapılacak tüm çalışmalar çok kıymetli. Gençlerimizin özellikle kitapla buluşmaları, hayatlarının dinimizin ilk emri olan oku ile anlam bulması ve ilahi mesajları hayatlarına dahil etmesi çok kıymetli. Ben her okunan kitabın çocuklarımızın hayatında ayrı bir değer olduğuna inanıyorum. Yaşamlarını zenginleştiren onları çok yönlü hayata hazırlayan çok önemli unsur olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"Satır aralarını okuyacak gençler yetiştiriyoruz"

Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencisi Ahmet Coşan'ın Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda katılımcılara hitap eden ÖNDER Genel Başkanı Abdullah Ceylan acısıyla tatlısıyla bir eğitim-öğretim dönemini daha geride bıraktıklarını belirterek, "Bu süreç içerisinde öğrencilerimizle onlara hayatın gerçeklerini sunacak farklı yarışmalarda bir araya geldik" dedi. 1951'de Mahmud Celaleddin Ökten'in imam hatip öğrencisini tarif ederken kullandığı "çift kanatlı" bir gençlik yetiştirmek üzere harekete geçtiklerini ifade eden Ceylan, "Bir taraftan dünyaya ve ahirete göre bakış açımızı güncellemeye çalışıyoruz. Bir taraftan da kitap okurken hayatın satır aralarını da okuyacak gençler yetiştiriyoruz. Dünyayı ve ukbayı kuşatacak nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz. Ödül alan tüm kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Sadece hadisi şerifleri okumadık, hayatımızın bir parçası haline getirmeye çalıştık" diye konuştu.

6 bin öğrenci hadisleri ezberledi

Gençlerin, Peygamber Efendimizin (sav) hayatını yakından tanımaları ve mesajlarını öğrenmeleri amacıyla başlatılan yarışmaya İstanbul genelindeki 140 imam hatip ortaokulundan 3 bin 900 öğrenci iştirak etti. 115 imam hatip lisesinden ise 2 bin 100 genç katıldı. Yarışmanın finali 22-23 Mayıs 2023 tarihlerinde İstanbul Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yapıldı. Prof. Dr. Bekir Kuzudişli, Doç. Dr. Mustafa Celil Altuntaş ve Dr. Seyit Ali Güşen'den oluşan jüri tarafından yapılan seçmelerde ortaokul kısmından 10, lise kısmından 10 olmak üzere toplam 20 genç ödül almaya hak kazandı. Düzenlenen törende birinciye tam altın, ikinciye yarım altın, üçüncüye çeyrek altın, 4 ve 10. arasındaki isimlere ise mansiyon ödülü olarak gram altın hediye edildi.

Binlerce genç kitap okuyup yarıştı

7. Her Kitap Yeni Bir Hayat Kitap Okuma Yarışması'nda ise İstanbul'daki imam hatip lisesi öğrencilerinden belirlenen kitapları okuyan ve yapılan yarışmada başarılı olan öğrencilere çeşitli ödüller verildi. Gençlerde kitap okuma sevgisinin gelişmesini sağlamaya ve öğretmen-öğrenci ilişkisini en verimli hale getirmeye yönelik projeye lise öğrencilerinden 2 bin 225 genç katıldı. Okuma halkalarında belirlenen 3 eserin tahlil edilmesinde onlara 291 öğretmen eşlik etti. Yarışma sonrasında dereceye giren ilk 20 öğrenci ödüllendirildi. Birinciye 4 bin, ikinciye 3 bin 500, üçüncüye 3 bin, dördüncüye 2 bin, beşinciye bin 750, altıncıya bin 500, yedinciye bin 250, sekiz, dokuz ve onuncuya 1000 TL, 11-20 arasındaki isimlere de 500 TL ödül verildi.

 

15-06-202315-06-202315-06-202315-06-202315-06-202315-06-202315-06-202315-06-202315-06-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.