İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ MEDDAHLIK GELENEĞİNİ İSTANBUL'UN FETHİ KUTLAMALARINDA SAHNEYE TAŞIYACAK

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Eram Fatih Özel Eğitim Meslek Okulu iş birliğiyle gerçekleştirilen "Özel Meddahlar" tiyatro gösterisi, İstanbul'un 571. fethi yıl dönümü kutlamaları kapsamında sanatseverlerle buluşacak. Özel eğitim öğrencilerinin performans sergileyeceği özel etkinlik, Fatih Sultan Mehmet Uluslararası İmam hatip Lisesi bünyesindeki Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezi'nde 28 Mayıs 2024, saat 14:00'de gerçekleşecek.
ÖZEL EĞİTİM ÖĞRENCİLERİ MEDDAHLIK GELENEĞİNİ İSTANBUL'UN FETHİ KUTLAMALARINDA SAHNEYE TAŞIYACAK

"Özel Meddahlar" oyunu, Anadolu'da yüzyıllardır süregelen meddahlık sanatını özel eğitim öğrencileri aracılığıyla gelecek kuşaklara aktarmayı amaçlıyor. Oyun, meddahların geleneksel hikâye anlatımını canlandırırken, İstanbul'un kuruluşu ve fethi gibi önemli efsaneleri de sahneye taşıyor.

 

Gösterinin hazırlanması sürecinde, özel eğitim orta öğretim kademesinden öğretmen ve öğrenciler aktif olarak rol aldı. Tiyatro pedagojisi uygulamalarıyla hazırlanan oyun, özel eğitim öğrencilerine takım çalışması, pratik yapma ve rol öğrenme gibi beceriler kazandırmanın yanı sıra, iletişim ve özgüvenlerini artırma fırsatı sundu. 

 

Meddahlık geleneğini yaşatma ve özel eğitim öğrencilerinin toplumsal hayata katılımlarını artırma amacı taşıyan etkinlik, öğrencilere toplumsal uyumu ve birlikte çalışmanın değerini öğreten, öğretici hikayeler aracılığıyla toplumu bir araya getirmeyi hedeflemektedir. Herkesi bu anlamlı programa davet ediyoruz.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.