İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Osmanlı’dan Cumhuriyet´e Maarife Yön Veren Eğitimciler

Osmanlı’dan Cumhuriyet´e Maarife Yön Veren Eğitimciler

 

PROJE KONUSU

İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Zeytinburnu Sicil Arşivi’nde bulunan Osmanlıca (eski Türkçe) eğitimci dosyalarının olumsuz her türlü durum karşısında korunması amacıyla dijitalleşme, tasnif, transkripsiyonunu gerçekleştirmek.

PROJENİN AMACI

 1928 öncesi personel bilgilerinin sisteme dâhil edilerek yapılacak başvurularda da gerekli kolaylıkların sağlanması amacıyla ve ayrıca çok az bilginin bulunduğu Osmanlı Devleti’nin son dönemi ile Cumhuriyet’in ilk devri eğitim tarihimiz açısından son derece önemli ilk elden vesikaların kurtarılması, dijitale aktarılması ve nihayetinde belgelerin kısa özetleri, gerekli görülenlerin sadeleştirilerek çevrilmesi, öğretmen, idareci, maaş, atama, okul, teftiş, dernekleşme vb. faaliyetlerin tespit edilerek katalog ve kitap haline getirilmesi ile mühim belgelerin sergilenmesinin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

PROJE GEÇMİŞİ

16.02.2016 tarihinde aldığımız olur ile İstanbul Millî Eğitim Müdürlüğü’nün Zeytinburnu Sicil Arşivi’nde bulunan Osmanlıca (eski Türkçe) eğitimci dosyalarının olumsuz her türlü durum karşısında korunması amacıyla dijitalleşme, tasnif, transkripsiyondan oluşacak çalışmalarımızın ilk aşamasında Zeytinburnu’ndaki arşivde dosya çekimlerine başlanmıştır. Bu çerçevede 600’ün üzerinde bulunan personel sicil dosyası ile Türk Eğitim Tarihi açısından çok mühim 70’in üzerinde Osmanlıca personel ve mektep defteri tespit edilerek titiz bir şekilde tasnif edilmiş ve 25.000 poz dijital çekimleri ile transkript/latinize süreci tamamlanarak bunların da tasnifleri karışmış evrak düzeltilerek yapılmıştır.

Projenin halen kitap yazımı tamamlanmıştır. Eser içinde yer alan fotoğrafların yüksek çekim pozları tasnif edilmiş olup matbaa süreci ile oluşacak tashih ile matbaaya teslimi yapılacak yüksek çekim pozların görüntüleme ayarları bitirilmiştir. Projenin devam eden süreci için çekimleri yapılan 25.000 poz içerisinden müze ve sergileme için diploma, icazetname vs. kıymetli evrakın tasnifleri yapılmakta olup ayrıca arşivimizde yer alan evrakın nakli sonrası zarflama ve etiketleme süreçleri ise beklenmektedir.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.