İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OSB BÜNYESİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNİN SORUNLARININ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN GÖRÜŞÜLDÜĞÜ İSTİŞARE TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın düzenlediği  "Organize Sanayi Bölgeleri İle İstişare Toplantısı" 25-26 Aralık tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşti. 
OSB BÜNYESİNDEKİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSELERİNİN SORUNLARININ VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİNİN GÖRÜŞÜLDÜĞÜ İSTİŞARE TOPLANTISI İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞTİ

OSB bünyesindeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü toplantıya Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sn. Kemal Şamlıoğlu, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sn. Oruç Baba İnan, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürümüz Ali Karagöz, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürümüz Fethullah Güner ve İl Millî Eğitim Müdürümüz Doç. Dr. Murat Mücahit Yentür katıldı.

Mesleki eğitimin sorunları ile ilgili olarak başta Bakanlığımız, TOBB ve ilgili kurum kuruluşların yapmış olduğu çalışmalarda ortaya çıkan sorunların ele alındığı sunumda, "Eğitim ve İstihdam Dengesizliği, Mesleki Eğitime İlgi Azlığı, Meslek Liselerindeki Donanım ve Öğretim Programlarının Teknolojideki Gelişme Hızına Uyumlu Hale Getirilmesi, Staj ve İşletmelerde Beceri Eğitimi Etkinliği, Mesleki Eğitim Paydaşları Arasında İş Birliği Mekanizma Eksikliği, İstihdam ve Mezunların İzlenmesi" başlıkları ele alındı.

"OSB'lerimiz içerisindeki işletmelerimizi birer okul olarak düşünebiliriz"

Toplantıda konuşan Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Kemal Şamlıoğlu, Bakanlığımızın mesleki eğitim konusunda stratejik adımlar atılması için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Türkiye'deki mesleki eğitim konusunun nasıl algılandığı ve eğitim-sektör ilişkisine dair değerlendirmelerde bulunan Şamlıoğlu, "Mesleki eğitimi sadece bir okul olarak görürsek çok büyük hata yaparız. Mesleki eğitim meselesi bir hayat tarzı meselesidir" dedi. Mesleki eğitim konusunda OSB'ler içerisinde adımlar atılması gerektiğini de ifade eden Şamlıoğlu, "OSB'lerimiz içerisindeki işletmelerimizi de birer okul olarak düşünebiliriz" şeklinde konuştu.

Toplantı, diğer başlıklarda yapılan sunumlarla devam etti.

27-12-202327-12-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.