İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

OKULUMDA BİR SES İKİ HAREKET

PROJENİN AMACI

Öğrencilerin akademik başarılarının kendi yetenek ve becerileri doğrultusunda  ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeleri deçok önemlidir. 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında öğrencilerin sanatsal,kültürel ve sportif faaliyetlere katılmaları, güzel sanatlara ve fiziksel aktiviteye ilgi duymaları, yeni ilgi alanları kazanmaları, dolayısıyla yetenek ve kişiliklerinin sağlıklı bir şekilde geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu sayede öğrencilerimizin sadece akademik anlamda değil, aynı zamanda sosyal, kültürel, sportif ve sanatsal açıdan da gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri sağlanacaktır.

Halk oyunları içinde barındırdığı kardeşlik duygusu, melodi, ritim ve hareket yapısı ile bireyin bedensel ve ruhsal gelişiminde önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Birlikte oynamanın avantajı ile kişiye kaynaşmayı, beraber hareket etmeyi, paylaşmayı ve kendini ifade etmeyi öğreten halk oyunlarının bu özelliklerinden yola çıkarak, uygulanacak etkinliklerle toplumsal gelişimin de sağlanmasına katkıda bulunmaktır.

Müzik, özü itibari ile eğitsel bir nitelik taşır. Herkes,  müzik eğitiminin bireyin duyuşsal ve devinişsel davranışlarındaki olumlu etkilerinin yanı sıra, bireyin bilişsel öğrenmelerinde de önemli ölçüde etkili rol oynadığı birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. Müzik sanatı kendi ile barışık, toplumda sorunları çözebilen iyimser bireyler yetiştirmenin önemli bir unsurudur.

Fiziksel aktivite ve sportif faaliyetler bireyin zihni ve bedeni yönleriyle bir bütün olarak yetiştirilmesine katkı sağlamaktadır. Bireylerin bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı ve mutlu olması, toplumsal kalkınmanın da önde gelen koşullarındandır. Spor yapan bireylerin refleksleri güçlü, odaklanma becerileri yüksektir ve hedefe odaklanırlar. Fiziksel aktivite, müzik ve halkoyunları, öğrencilerin davranışsal, bilişsel ve duyuşsal olarak gelişimini sağladığı gibi; kentleşme ve teknolojinin beraberinde getirdiği stres, hareketsizlik, psikolojik olumsuzlukların giderilmesinde de çok etkilidir.

PROJEYİ YÜRÜTECEK KİŞİ/KURUM/ KURULUŞLAR

·         İstanbul Valiliği

·         İl Millî Eğitim Müdürlüğü

·         İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü

·         İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

·         İl Sağlık Müdürlüğü

·         Üniversiteler

·         İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri

·         Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri

·         Sivil Toplum Kuruluşları

PROJENİN KAPSAMI

Proje, İstanbul geneli39 ilçede bulunan ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim kademelerindeki tüm devlet okullarında uygulanacaktır.

UYGULAMA SÜRESİ

Proje, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılında uygulanacaktır.

PROJE İLETİŞİM

istmemarge@gmail.com - birsesikihareket@gmail.com

 

 

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.