İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜSİAD İş Birliği Protokolü

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve Eğitime Destek Platformu arasında Ahilik Kültürü ile Millî Üretim Hareketi İş Birliği Protokolü imzalandı.
MÜSİAD İş Birliği Protokolü

Millî Eğitim Müdürlüğümüz, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği ve Eğitime Destek Platformu arasında; ahilik kültürünü destekleyecek eğitsel, sosyal ve kültürel çalışmalar gerçekleştirilmesi, bu konudaki çalışmalara destek olunması ve tecrübe ve bilgi paylaşımında bulunulması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı.

Ahilik Kültürü ile Millî Üretim Hareketi

MÜSİAD Genel Merkez'indeki imza törenine İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, MÜSİAD Genel Başkanı Sayın Abdurrahman Kaan, Eğitime Destek Platformu İstanbul Şube Başkanı Sayın   Seçkin Turan'nın yanı sıra ilgili yönetim kurulu üyeleri, komite başkanları, meclis üyeleri ve okul müdürleri katıldı.

 Ahilik Kültürü ile Millî Üretim Hareketi İş Birliği Protokolü kapsamında, tarafların birbirlerinin faaliyetlerini mümkün olduğu ölçüde desteklemesi kurumların mesleki eğitim çerçevesinde ortaklaşa her türlü bilimsel, akademik, sosyal ve kültürel çalışmalara imza atması, projeler geliştirilmesi amacıyla birlikte faaliyetler gerçekleştirilmesi gibi konulara ilişkin iş birliği protokolü imzalandığı açıklandı.

Okullarda eğitimi verilen alanlarda çerçeve öğretim programlarının ahilik kültürünü içine alacak şekilde güncellenmesini, ahilik kültürü dersine ilişkin müfredat hazırlama çalışmalarının gerçekleştirilmesini ve eğitim materyallerinin hazırlanarak Bakanlığa sunulmasını hedefliyor. İmzalanan anlaşma kapsamında okullarda öğretmen ve öğrencilerin ahilik kültürü çerçevesinde eğitilmelerine yönelik eğitimler düzenlenecek. 

2023 Eğitim Vizyonu 

İş birliği protokolü Millî Eğitim Bakanlığımızın 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde iş piyasasının ihtiyaçları dikkate alınarak gereksinim duyulan nitelikli insan gücü oluşturulmasına ilişkin teknoloji, donanım, insan kaynağı, AR-GE, üretim vb. odaklı konular ve ahilik kültürü ile ilgili çalışmaların çok boyutlu gündeme alınarak değerlendirilmesini sağlayacak. 

Protokol kapsamındaki mesleki ve teknik eğitim kurumlarımız şöyle sıralandı: Beşiktaş İstanbul Teknik Üniversitesi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Esenler Mesleki Eğitim Merkezi, Eyüpsultan Alibeyköy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi,  Kartal Atalar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Üsküdar Bağlarbaşı Pazarlama ve Perakende Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesini kapsıyor.

On yıllık bir süreyi kapsayan protokol doğrultusunda mesleki ve teknik eğitime yönelik kariyer günü, rehberlik, yarışma, gezi gibi etkinliklerle farkındalık faaliyetlerini kapsayan protokol çerçevesinde hizmetçi eğitim ve çalıştaylar da düzenlenecek. Protokolün yürürlükte olduğu süre içerisinde taraflarca gerek görülmesi ve mutabık kalınması hâlinde değişiklik ve ilaveler yapılabilecek.

Ahilik Kültürünü Gündeme Getirmek

İmza töreninin ardından açıklamada bulunan MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, "İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Eğitime Destek Platformu başkanımızla birlikte güzel bir iş birliği protokolü imzaladık. Ahilik kültürü ile millî üretim hamlesi başlığı ile eğitim sistemine yeni bir anlayışın dâhil olması sağlanacak. MÜSİAD olarak bizim de katkı vereceğimiz çalışmalarla meslek lisesinden mezun olan öğrencilerimizi iş dünyasıyla buluşturacağız. Onların ticari ahlak sahibi, birbiriyle iyi geçinen aynı zamanda helal haram çizgisine dikkat eden güzel insanlar olarak yetiştirmeyi önemsiyoruz. İmzaladığımız protokolün hayırlı olmasını diliyorum. Kadim medeniyetimizin önemli bir unsuru olan ahiliği tekrar gündeme getirmek bizlere memnuniyet verdi. Protokol ile ilgili olarak gerekli çalışmayı yapan yönetim kurulu üyesi Ali Gökhan başta olmak üzere Eğitim Platformu başkanımıza ve İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzdeki kardeşlerimize teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Genel Üretim ve Gelişim Hamlesi

Tarihsel mirasımıza dikkat çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı ise imzalanan iş birliği protokolünün nitelikli mesleki eğitimin,  atölye ve laboratuvar kurulumu ve donatımını gönüllülük esaslı olarak gelişmesine katkıda bulunacağını söyledi. 

Mesleki eğitimde ahilik kültürünüm çok önemli olduğunu ifade eden Yazıcı şöyle konuştu: "Çok güzel hayırlı bir çalışmanın başlangıcındayız, arifesindeyiz. Ramazan arifesinde olduğumuz bugün çok güzel bir çalışma oldu. Özellikle gençlerimizin çocuklarımızın ahilik kültürü içerisinde millî bir anlayışla yetişmelerine katkı sağlayacak şekilde bir iş birliği protokolü imzaladık. MÜSİAD'la ve Eğitime Destek Platformu ile birlikte bu anlaşma yapıldı. İş birliği mesleki eğitim okullarındaki genel üretim ve gelişim hamlesi ile de çok uyumlu. Bundan sonra benzer olan okullarımızda da bu kültürü yerleştireceğiz. Protokolümüz okullarımızın hayat olması şeklinde yürüyecek. Umarım buradaki uygulama Türkiye geneline de başarıyla yaygınlaştırılır. Böylece hem meslek okullarındaki öğrencilerimiz teknik bilgi ve beceri bakımından hem de kendi millî değerlerine bağlı ahilik kültürünü benimsemiş bir nesil olarak yetişirler. Temel amaç buydu zaten. Ahilik Kültürü ile Millî Üretim Hareketi İş Birliği Protokolü'nün üreten Türkiye yolunda güçlü yarınlar için hayırlı olmasını diliyorum. Çalışmaya katkı sağlayan herkese çok teşekkür ediyorum."

Protokol ve Kalkınma

Protokolün amaç ve kapsamının çok kapsamlı olduğunu belirten Eğitime Destek Platformu İstanbul Şube Başkanı Seçkin Turan, protokol kapsamındaki mesleki eğitim kurumlarının atölye/laboratuvarların kurulmasının desteklenmesinin başlı başına önem arz ettiğini ifade etti. Turan  "Öğrencilerimiz kendilerini manevi açıdan daha iyi hissedecekleri bir süreci yaşamış olacaklar. Bunun yanında hem ahlaklı hem de aranan eleman dediğiniz meslek erbabı statüsündeki gençlerimizin bu okullarımızda çok daha verimli bir şekilde gelişmesine vesile olacak bir sürecin ilk imzasını atmış bulunduk. Ülkemizin kalkınmasını beraberinde getirecek bu protokolle ilgili özverisinden dolayı MÜSİAD Genel Başkanımıza teşekkür ediyorum. Aynı şekilde İl Millî Eğitim Müdürümüz Levent Yazıcı hocama da ayrıca teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum.  Ahilik kültürünü de işin içerisine ekleyerek daha verimli sonuçlar alacağız. İnşallah bu imza ile birlikte yeni bir süreci de başlatmış olduk. Emeği geçen hocalarımıza, mutfakta çalışan Gökhan Bey'e, Zeki Bey'e ayrıca Serkan Bey'e de teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Tören karşılıklı plaket takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

10-04-202110-04-202110-04-202110-04-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.