İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Mesleki Eğitimde Çok Yönlü Dönüşüm

Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi usta öğretici ve öğrencilerinin sunduğu mesleki ve sosyal hizmet büyük övgü topladı. 
Mesleki Eğitimde Çok Yönlü Dönüşüm

Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile yapılan sözleşme ile bu yılın başından itibaren malzeme dâhil yemek hazırlama, pişirme, dağıtım ve sonrası hizmet alımı faaliyetine başlandı. Hastanenin yemek üretimi Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin mutfağında başlandı ve sonrasında hastaneye ait mutfak eksikleri giderilerek üretime hastane mutfağında devam edildi. Büyükçekmece Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaptığı 4 milyon 619 bin liralık üretimle Türkiye birincisi konumunda.

İstihdam Süreci

Yemek hizmeti için gerekli izinler ve olurlar alınarak 30 usta öğretici, 10 öğrenci ve 14 çıraktan oluşan profesyonel bir ekip oluşturuldu. Usta öğreticilerimizin büyük çoğunluğu okulumuz mezunlarından seçildi. Büyükçekmece, Beylikdüzü, Bahçelievler ve Küçükçekmece'deki mesleki ve teknik liseleri ile çıraklık eğitim merkezlerinden stajyer öğrenci ve çırak istihdam ediliyor. 

Gençlerimiz sektöre çok daha donanımlı bir şekilde hazırlanıyor. Böylece hem mezunlarımıza iş imkânı hem de öğrencilerin uygulamalı eğitim almaları sağlanıyor. Yaklaşık 3 bin kişiye hizmet veren yemekhanede sabah kahvaltısı, yatan hasta ara öğünleri, öğle ve akşam yemekleri ve gece kahvaltısı olmak üzere 24 saat kesintisiz üretim ve servis hizmeti sunuluyor. Yemeğin pişirilmesi, personele sunulması, hasta katlarına çıkarılıp dağıtılması sürecinin tamamı okulumuz DÖSE işletmesine ait personel ile sağlanıyor. Hastane yetkilileri, çalışanları, hastalar ve refakatçiler de bu sistemden memnuniyetlerini "altı aydır rüyada gibiyiz" sözleriyle ifade ettiler.

Mesleki Eğitimin Kalitesi Artıyor

Bu çerçevede Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın  Mahmut Özer,  Küçükçekmece Kanuni Sultan Süleyman Hastanesini ziyaret etti. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, İl Millî Eğitim Müdür Yardımcılarımız Sayın Serkan Gür ile Sayın Levent Özil ve Küçükçekmece İlçe Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Gözüdok Bakan yardımcımıza eşlik etti. 

Millî Eğitim Bakan Yardımcımız Mahmut Özer,  Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesiyle sürdürülenfaaliyetler hakkında bilgi aldı.  Bu çerçevede Hastane Kalite Yönetim Birimi sorumlusu Serap Akgül'le okulumuzun hizmet kalitesi ve ortam iyileştirmesi çerçevesinde konuşuldu. Bakan Yardımcımız Özer, hastanede personel, hasta ve refakatçiler dâhil tüm birimlere yemek hizmeti verilmesinin öğrencilerimizin işletmelerde kendilerini kanıtlaması bakımından önemli olduğunu kaydetti.  Özer sözlerini şöyle sürdürdü: "Devlet üretirse özel sektör daha iyisini ve kalitelisini yapmak zorunda. Devlet üretmezse özel sektörün kalitesinin ne olduğunu bilmemeye mahkûm olacağız. Bizim amacımız kâr etmek değil. Biz bu işi yapıyoruz. Önemli olan öğrencilerimizin üreterek öğrenmesini sağlayabilmek onların üretime katkı sağlaması... Yetenekleri ile birlikte iş dünyasında itibarlarını sağlamak bu arada da kamunun ihtiyacını kaliteli bir şekilde karşılamak."

Mesleki eğitimin kalitesini arttırmak için yatırımlar yapıldığını  belirten Özer, okul ile sektör arasında kurulan iş birliklerini çok önemsediklerini vurguladı. Böylesi bir iş birliğinin gerçekleşmesi için büyük emek veren herkese teşekkür etti.

 

22-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-202122-05-2021

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.