İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB, ÖZELLİKLE LGS VE YKS'YE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER İÇİN SINIF REHBERLİK PROGRAMLARINI DESTEKLEYİCİ VE KARİYER DANIŞMANLIĞI EL KİTAPLARI HAZIRLADI

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), depremden etkilenen öğrenciler başta olmak üzere özellikle LGS ve YKS'ye hazırlanan öğrencilerin sınıf rehberlik programlarını ve kariyer gelişimlerini desteklemek için psikoeğitim programları ve 'Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı' yayımladı.
MEB, ÖZELLİKLE LGS VE YKS'YE HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER İÇİN SINIF REHBERLİK PROGRAMLARINI DESTEKLEYİCİ VE KARİYER DANIŞMANLIĞI EL KİTAPLARI HAZIRLADI

MEB, Liselere Geçiş Sistemi (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'ye hazırlanan öğrenciler ile depremden etkilenen öğrenciler başta olmak üzere, ortaokul ve lisedeki tüm öğrenciler için kariyer planlama ve rehberlik programlarını destekleme kitapları hazırladı.

 

Kitaplar, ortaokul ve lisedeki öğrencilerin ilgi, yetenek, değer ve kişilik özeliklerini tanıması, mesleki seçenekleri fark etmesi, mesleklerin gerektirdiği nitelikler ile kişisel özellikleri arasında bağ kurması, mesleklere yönelik olumlu tutum geliştirmesi ve kariyer farkındalığı kazanması amacıyla oluşturuldu.

 

Bu amaçla, öğrencilerin iş yaşamı ile eğitim arasındaki ilişkiyi ve yaşam boyu öğrenmenin kariyer gelişimi açısından önemini fark etmesini sağlayacak sınıf rehberlik programlarını destekleyici psikoeğitim programları ve "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı" hazırlandı.

 

7. ve 8. sınıf öğrencilerin LGS sınavına hazırlık sürecinde "Kariyer Uyumunu Destekleme Psikoeğitim Programı", üniversiteye ve iş hayatına hazırlanan ortaöğretim öğrencilerine yönelik de "Kariyer Gelişimi ve Planlama Psikoeğitim Programı (KAGEP)" oluşturuldu.

 

Ortaokullarda ve liselerde görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanlar için el kitabı

Ayrıca ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik, okullarda görev yapan rehber öğretmen/psikolojik danışmanların kariyer psikolojik danışmanlığı ve kariyer müdahale konusundan öğrencilere nasıl bir kariyer danışma süreci gerçekleştireceği, hangi teknikleri kullanabileceği ve öğrencilerin özelliklerine uygun olan ölçme araçları hakkında bilgi veren "Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabı" hazırlandı.

 

7. ve 8. sınıflar İçin Kariyer Uyumunu Destekleme Psikoeğitim Programı Kitabına ulaşmak için tıklayınız.

 

Kariyer Gelişimi ve Planlama Psikoeğitim Programı (KAGEP) Kitabına ulaşmak için tıklayınız.

 

Okulda Bireysel Kariyer Psikolojik Danışmanlığı El Kitabına ulaşmak için tıklayınız.

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.