İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MEB İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ARASINDA "AİLELERDE TRAFİK BİLİNCİNİN GELİŞTİRİLMESİ İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ" İMZALANDI

Millî Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında "Ailelerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü" imzalandı.
MEB İLE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ARASINDA

Millî Eğitim Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı arasında trafiğin tanımı, kuralları, trafik güvenliğinin önemi, trafikte insanların rolleri ve iletişim konularının öğretilmesi amacıyla "Ailelerde Trafik Bilincinin Geliştirilmesi İş Birliği Protokolü", Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından imzalandı.

 

Emniyet Genel Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde konuşan Bakan Mahmut Özer, Millî Eğitim Bakanlığının sadece eğitim çağ nüfusundaki çocuklara eğitim vermediğini anımsatarak son yirmi yılda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde Türkiye'nin eğitimde kitleselleşme evresine eriştiğini kaydetti. Özer, "19 milyon öğrenci, 1.2 milyon öğretmenle devasa bir eğitim sistemine sahibiz. Ülkemizin her geçen gün rekabet gücü, bu eğitim sistemine erişim nedeniyle artmaya devam ediyor. Bizler de Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu rekabet gücünü artırmak için eğitimde fırsat eşitliğini odağa koyarak erişimi artırmak için tüm çalışma arkadaşlarımızla gece gündüz demeden çalışmaya devam ediyoruz." ifadelerini kullandı.

 

"Yetişkinlere Halk Eğitimi Merkezi üzerinden üç binin üzerinde kurs veriyoruz"

"Millî Eğitim Bakanlığı olarak aynı zamanda yetişkinlerle ilgili eğitim alanımız, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz, var." diyen Bakan Özer, bu kapsamda yaklaşık bin halk eğitim merkezinde vatandaşlara ve yetişkinlere, yani eğitim çağ nüfusu dışında kalanlara, istediği her türlü eğitimi ücretsiz sunabilmek amacıyla üç binin üzerinde kursla hizmet verildiğini bildirdi.

 

Özer şöyle devam etti: "Ülkemizin en kalıcı sermayesi olan beşeri sermayesinin niteliğini artırmak için gece gündüz demeden hem eğitim çağ nüfusuna hem de eğitim çağı nüfusunun dışındaki yetişkinlere eğitim vermeye devam ediyoruz. 2022'de hedefimiz, her ay bir milyon vatandaşımıza erişmekti. Normalde her yıl halk eğitim merkezleri üzerinden dört beş milyon vatandaşımıza erişiliyordu. Bu sene hedefi çok yükselttik ve ayda bir milyon vatandaşımıza ulaşmayı, eğitim hizmeti sunmayı hedef koyduk. Onuncu ayı bitirdiğimizde, on buçuk milyon vatandaşımıza eriştiğimizi görüyoruz. On buçuk milyon vatandaşımızın yüzde 60'ı da kadınlarımız. Kadınlarınızı çok daha güçlendiren, istihdam kabiliyetlerini geliştiren eğitimlerle ayakta tutacak mekanizmaları Bakanlık olarak desteklemeye, onlara sunmaya devam ediyoruz."

 

Vatandaşa sunulan hizmetler arasında geçen temmuz - ağustos ayında yeni bir açılım yapıldığını dile getiren Özer; aileye odaklanan, kültürel değerlerimizi ailelere hatırlatacak, aile içi iletişim ve psikososyal gelişimi destekleyici, aynı zamanda çevre bilinci ve ilk yardımla ilgili bilinç geliştirecek ve çocukların madde bağımlılıklarıyla ilgili gelişim süreçlerini kontrol edebilecek şekilde kırk dört saatlik bir eğitim paketi oluşturulduğunu söyledi. Özer, "18 Ağustos 2021'de Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayesinde, 81 ilde Aile Okulu projemizi İstanbul'dan başlattık. Hedefimiz, yıl sonuna kadar bir milyon ailemize erişmek ve bir milyon ailemizi aile okulu projesinden yararlandırmaktı. Bugün itibarıyla yaklaşık beş yüz elli bin ailemize ulaşmış bulunuyoruz ve yıl sonuna kadar, inşallah, bu sayıyı bir milyona çıkaracağız. 2023 yılında da iki buçuk milyon aileye ulaşma hedefimiz var." diye konuştu.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.