İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

LİSELERDE BİLİM UYGULAMALARI PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

Bakanlığımız tarafından yürütülen 'Liselerde Bilim Uygulamaları Programı' kapanış töreni, İl Millî Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür'ün katılımıyla Kadıköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde gerçekleştirildi.  
LİSELERDE BİLİM UYGULAMALARI PROGRAMI BAŞARIYLA TAMAMLANDI

2023-2024 eğitim öğretim yılında Türkiye genelindeki fen liseleri ve merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liseleri arasında uygulamaya konulan program; öğrencilerin teknoloji, çevre, ekonomi, bilim, eğitim, kültür, tarih gibi çeşitli alanlarda bilinç ve becerilerini artırmayı hedeflemektedir.

Törende konuşan İl Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, programa gösterilen yoğun ilgiye ve eğitmenlerin bu süreçte üstlendiği önemli rollerine değindi. Yentür, " İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak okullarda yaptığımız anket neticesine göre okullarımız Barış ve Güvenlik Yenilenebilir Enerji Teknolojileri İklim Değişikliği başlıkları altında çalışmayı tercih etmiştir. Böylelikle İstanbul genelinde 1117 öğrenci ve 214 öğretmenimiz projede aktif bir şekilde yer almıştır." şeklinde konuştu.

"Bilgiye dayalı bir toplum oluşturmak ve gençlerimizi geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmek istiyoruz"

Bilgiye dayalı bir toplum oluşturmak ve gençlerimizi geleceğin bilim insanları, mühendisleri ve düşünürleri olarak yetiştirmek için çabaladıklarını dile getiren Yentür, "Bu projeyi başlatırken hedefimiz, öğrencilerimizin bilimsel düşünme yeteneklerini geliştirmek, araştırma ve sorgulama becerilerini artırmak ve onları gerçek dünya problemlerini çözmeye teşvik etmektir." dedi.

Öğrencilerin proje kapsamında gösterdikleri yoğun gayretlere dikkat çeken Yentür, "Geçen aylarda siz sevgili öğrencilerimizin gösterdiği ilgi ve özveri, bu hedeflere ulaşmada ne kadar başarılı olduğumuzu gözler önüne serdi. Laboratuvarlarda yapılan deneylerden, saha çalışmalarına; teorik incelemelerden, proje sunumlarına kadar pek çok etkinlikte sizlerin ne kadar büyük bir gayretle çalıştığınızı görmek bizleri gururlandırdı." ifadelerinde bulundu.

 "Bu projeler, sadece sizin yaratıcılığınızı değil, aynı zamanda topluma olan duyarlılığınızı da gözler önüne seriyor"

Yentür, konuşmasının devamında şunları aktardı:

"Bu süreçte birçok yenilikçi fikir ve projeyle karşılaştık. Bu projeler, sadece sizin yaratıcılığınızı değil, aynı zamanda topluma olan duyarlılığınızı da gözler önüne seriyor. Elbette bu başarıda sizlere her daim destek verip rehberlik eden öğretmenlerimizin ve akademisyenlerimizin de katkıları çok büyük. Onlar, sizlere yol gösterdi, merakınızı teşvik etti ve bilimin heyecan verici dünyasında rehberlik etti. Hepinizin huzurunda, bu fedakâr ve özverili eğitimcilere teşekkür etmek istiyorum. Bu kapanış töreni, projemizin sonu değil bilakis yeni başlangıçların ilk adımıdır. Öğrencilerimizin bu proje kapsamında elde ettikleri bilgi ve deneyimlerle, gelecekte daha büyük projelere imza atacağına yürekten inanıyorum. Bilim, sürekli bir öğrenme ve keşfetme sürecidir  ve sizler bu sürecin en önemli parçasısınız."

 'Liselerde Bilim Uygulamaları Programı', Türkiye genelindeki fen liseleri ve merkezi sınavla öğrenci alan Anadolu liselerinde öğrenim gören öğrencilerin teknoloji, çevre, ekonomi, bilim, eğitim, kültür, tarih gibi çeşitli alanlarda bilinç ve becerilerini artırılmasını amaçlamaktadır.

21-05-202421-05-202421-05-2024

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.