İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİNDE HEDEFE ULAŞILDI

26 Ekim'de başlatılan "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinin kapanış töreni Bağcılar Hikmet Barutçugil Güzel Sanatlar Lisesi'nde gerçekleşti.
KÜTÜPHANESİZ OKUL KALMAYACAK PROJESİNDE HEDEFE ULAŞILDI

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi'nin himayelerinde Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hayata geçirilen "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" Projesi Kapanış Töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in katılımıyla İstanbul'da gerçekleştirildi.   

Hikmet Barutçugil Güzel Sanatlar Lisesi'nde düzenlenen kapanış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 'Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" Projesi"nin Millî Eğitim Bakanlığı'nca kısa bir süre önce tüm okullarda başlattığını, kütüphanesi olan okullarda ise içeriklerin zenginleştirilmesinin projede hedeflendiğini ifade etti.

26 Ekim'de başlatılan projenin 31 Aralık itibarıyla hedefine ulaştığını aktaran Erdoğan, Milli Eğitim Bakanlığını ve emeği geçenleri tebrik etti.

Kütüphaneler okulların kalbi

İnsanlığın ortak hafızası olan kütüphaneleri "okulların kalbi" olarak niteleyen Erdoğan, "Öğrenciler kütüphaneler aracılığıyla, kişisel gelişimlerini gerçekleştirirler. Bilgiye erişme becerileri artar. Bunun yanında araştıran, okuyan, üreten bireyler haline gelirler. Elbette, bu becerileri kazanmış insanlar çok daha özgüvenli olurlar. Doğal bir sonuç olarak da hayatta daha çok başarı elde ederler." dedi.

Kitaplar, insanlığın ortak birikiminin saklandığı sandıklardır

Edebiyattan bilime kadar her kitabın her satırının bir keşif yolculuğu olduğunu belirten Erdoğan, çıkılan bu yolculukta insanın hem kaptan olduğunu hem de yolcu olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Okuduğumuz kadar ilerler, ilerlediğimiz kadar seyre dalarız. Bir kitabın iki kapağı arasına yeri geliyor en muhteşem insan hikayeleri, yeri geliyor çağların tarihi ve hatta uzak gezegenler sığıyor. Dolayısıyla kütüphaneler, kitapların raflarda depolandığı mekanlardan çok daha fazlasıdır. O raflarda bambaşka coğrafyalar, bilim tarihinin en heyecan verici anları, öğrenilecek yeni diller ve kazanılacak sonsuz beceriler vardır. Yani kitaplar bir anlamda, insanlığın ortak birikiminin saklandığı sandıklardır."

Mühim olan, kitapla okur arasındaki kucaklaşmayı sağlamak

Emine Erdoğan, "Çok kısa bir zamanda, kütüphanesi olmayan 16 bin 361 okulda kütüphane kurulumu tamamlandı. Kitaplıkların üretimini de meslek liselerimiz yaptı." diyerek, bu dayanışma örneği ve katkıları için tebrik ve teşekkürlerini iletti.

TÜBİTAK'ın 138 bin 940 dergi hibe ettiğini, Türk Dil Kurumunun da 385 bin yazım kılavuzu hediye ettiğini anlatan Erdoğan, ayrıca MEB Kültür Yayınlarından çıkan 120 eserin raflarda yerini aldığını söyledi.

Erdoğan, kütüphanelerin koleksiyonlarını dijital yayınlarla da çoğalttığını, Bakanlığın da "Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Uygulaması ve İnternet Sitesi"ni hizmete açtığını belirtti.

Dünyada 5 milyara yakın insan aktif internet kullanıcısı var

İnternet kullanımının dünyada herkesin hayatında çok yaygın olduğunu hatırlatan Erdoğan, bugün dünyada 5 milyara yakın insanın aktif internet kullandığına vurgu yaptı.

Zamanının büyük bir bölümünü internette geçiren insan sayısında hızlı bir artışın olduğuna dikkat çeken Erdoğan, gençlere bilgi kirliğinin olduğu sosyal medyanın etkilerine karşı en güçlü panzehirin faydalı kitaplar olduğunu söyledi.

Erdoğan, öğrencilerin hayatlarına dokunan, onları vatana millete hayırlı evlatlar olarak yetiştiren tüm öğretmenlere teşekkür etti. Herkesin yeni yılını kutlayan Erdoğan, yeni yılın tüm insanlığa huzur, barış ve sağlık getirmesini temenni ederek sözlerini sonlandırdı. 

Kütüphanesiz okul kalmadı

"Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" Projesi Kapanış Töreni'nde yaptığı konuşmada 2 ay önce başlatılan seferberliğin ülkenin dört bir yanında büyük karşılık bulduğunu belirten Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer; çocuklar, gençler ve öğretmenlerle ilgili hayata dokunan her projede yanlarında olan Emine Erdoğan'a şükranlarını sundu. 

İki ay gibi kısa bir sürede gerekli tüm kaynağın okullara aktarıldığını, kütüphanesi olmayan okullarda yeni kütüphaneler inşa edilirken mevcut kütüphanelerin de zenginleştirildiğini ifade eden Bakan Özer, 16 bin 361 yeni kütüphane yapıldığını ve 57 bin 108 okulda kütüphanesi olmayan okulun kalmadığını söyledi.

En fazla kütüphane Diyarbakır'a yapıldı 

Bu süreçte en fazla kütüphanenin Diyarbakır'a kazandırıldığını belirten Özer, şunları kaydetti: "Diyarbakır'a 1.035 kütüphane yaptık. Diyarbakır'ı 974 kütüphane ile Şanlıurfa ve 891 kütüphane ile İzmir takip etti. Ben yeni yıla böylesine anlamlı bir proje ile "Kütüphanesiz Okul Kalmayacak" projesinin tamamlanmasıyla tüm okullarımızı kütüphane ile buluşturarak girmekten duyduğum mutluluğu özellikle belirtmek isterim."

Yapılan kütüphanelere verdikleri kitap destekleri nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığına ve Bakan Mehmet Nuri Ersoy'a da teşekkürlerini ifade eden Özer, Millî Eğitim Bakanlığı bürokratları, 81 ilin millî eğitim müdürleri, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrencilerine de ayrıca teşekkür etti. 

Ocak ayı itibarıyla Türkiye'de 250 sıfır atık kütüphane hizmete açılacak

Proje yürütülürken Ağrı'dan çok güzel bir haber geldiğini anlatan Bakan Özer, şunları söyledi: "Ağrı'da Erol Parlak Güzel Sanatlar Lisesinin öğretmen ve öğrencileri, tüm geri dönüşüm malzemelerini kullanarak sıfır atıktan bir kütüphane oluşturdu ve biz de bu güzel örneği tüm Türkiye'mizde yaygınlaştırmak istedik. 81 ilde 2022'in Ocak ayı itibarıyla 250 sıfır atık kütüphaneyi de hizmete alacağız. Ben inanıyorum ki bu güzel proje, yeni ve başka projelere de kaynaklık teşkil edecek."

Kütüphanelerdeki kitap sayısı 41 milyonu aştı

Proje tamamlanırken okullardaki kitap sayısının 41 milyonu aştığını kaydeden Bakan Özer, 2022 yılı hedefini de şöyle açıkladı: "2022 yılında hedefimiz bu 41 milyonu 100 milyona taşımak ve dünyaya da örneklik teşkil etmek. İnşallah Türkiye'de çocuk kitaplarından kültür kitaplarına kadar üretim yapan tüm yazarlarımızı desteklemiş olacağız. Hem de çocuklarımızı tüm kaynaklarla buluşturmuş olacağız."

Tüm kütüphanelerin tefrişatı meslek liselerinden

Millî Eğitim Bakanımız Sayın Mahmut Özer, meslek lisesi öğrencilerine teşekkür etti.. Özer şöyle konuştu: "Meslek lisesi öğrenci ve öğretmenleri bu sürecin en fedakâr isimleri oldular. Başlangıçta '2 ay çok kısa 2 ayda içinde tamamlanır mı?' diye tereddütler vardı, gerçekten çok zordu. Ülkemizin gizli kahramanları mesleki eğitim... Gerçekten kara gün dostu. Kovid-19 salgın sürecinde maskeden dezenfektana, solunum cihazından maske makinesine en son antijen kitine kadar üreten meslek liseleri, bu projenin başarılı bir şekilde tamamlanması için de gece gündüz demeden çalıştılar ve tüm okulların kütüphane tefrişatları meslek liseleri tarafından yapıldı."

Projenin tamamında 16 bin 361 kütüphane yapıldığını bunun ortalama bir hesapla günde 272 yeni kütüphane yapılması anlamına geldiğini belirten Özer, bunun takdire değer bir başarı olduğunu belirtti ve tüm kütüphanelerin okullara hayırlı olmasını diledi.

Konuşmaların ardından Emine Erdoğan'a, Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile liseye adını veren ve UNESCO'nun "Yaşayan İnsan Hazinesi" unvanına sahip ebru sanatçısı Hikmet Barutçugil tarafından tablo takdim edildi.

Hediye takdiminin ardından Erdoğan ve Özer, lisede eski televizyon, çöp tenekesi, su borusu ve kavanoz gibi atık malzemelerle hazırlanan kütüphanenin açılış kurdelesini kesti. Kütüphaneyi gezen Erdoğan, buradaki kitapları inceledi. Emine Erdoğan, Afrika Seyahatlerim adlı kitabını da bir öğrenci için imzaladı. Öğrenciler, sohbet ettikleri Erdoğan ve Özer'e kitap da okudu. 

Daha sonra bağlama sınıfını ziyaret eden Emine Erdoğan ve Özer, bağlama çalan öğrencilerin türkülerine eşlik etti.

Programın sonuna doğru Emine Erdoğan, Hikmet Barutçugil ve ebru sanatını icra eden öğrencilerle de bir araya geldi. Erdoğan, günün anısına ebru yaptı.

 

01-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-202201-01-2022

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.