İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KIRMIZI KEDİ YAYINLARI İLE “ŞİİRLİ DERSLER”…

  “Yazarlar Okullarda Projesi” kapsamında,  İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Kırmızı Kedi Yayınları arasında  07/01/2016 tarihinde, şiir ve çocuk edebiyatı alanlarında müfredatı destekleyici çalışmalar  yapmak isteyen öğretmenlerimizin eğitimlerine yönelik programlar içeren eğitim işbirliği protokolü imzalamıştır. 
KIRMIZI KEDİ YAYINLARI İLE “ŞİİRLİ DERSLER”…

İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız:  “Henüz yazının olmadığı dönemlerde  bile toplumlar, sözü güzel söylemek, sözle mesajlar vermek yani sözü günlük kullanımın dışına çıkarmaya çalışmak gibi estetik amaçlara sahip olmuşlardır.  Şiir, en eski edebiyat türlerinden birisidir. Şiir Tarihi, İnsanlık tarihi ile eştir. Hayatın her alanında var olan şiir ile ilgili çalışmaları arttırmak, atölye çalışmaları ile desteklemek, müfredata eşlik edebilecek özel ve yenilikçi uygulamaların önünü açmak bizim için mutluluk vericidir. Biz ne desek de şiirin vermek istediği mesajı bir şiir kadar ifade edemeyiz. “Bizim Yunus” der mürşidi ona; Yunus Emre de sözü şöyle anlatır:  

Söz ola kese savaşı

Söz ola kestire başı

Söz ola ağulu aşı

Balıla yağ ede bir söz

 

Kişi bile söz demini

Demeye sözün kemini

Bu cihan cehennemini

Sekiz uçmağ ede bir söz

 

” dedi. Kırmızı Kedi Yayınları Genel Yayın yönetmeni İlknur Özdemir : “ Yayınevimizin temel prensiplerinden biri eğitim camiasına her konuda destek olmak ve Türkiye Cumhuriyeti Eğitim usul ve esaslarına uygun işbirlikleri yapmaktır.  Şiire yeterince zaman ayrılmadığını, bir yönüyle şiir konusunun eksik kaldığını düşünüyoruz. Haydar Ergülen’in şiir bilgisinden, şiir dünyasından yararlanmak istedik. Şiirin yanında çocuk edebiyatı ile ilgili seçkin eserlerin akademik ve saha incelemelerinin öğretmenlerimize ışık tutacağını düşünüyoruz. Bu anlamlı işbirliği için teşekkür ederiz. ” dedi.  

Protokol kapsamında sınıf öğretmenleri ve Türkçe öğretmenlerine yönelik eğitim programları düzenlenecektir. Yazar ve akademisyenlerin ders, söyleşi, atölye çalışması şeklindeki faaliyetleri sonrasında katılımcılara katılım belgesi verilecektir. Eğitimlere katılacak akademisyen, yazar ve şairler: Haydar Ergülen,  Görkem Yeltan, Koray Avcı Çakman, Hamit Annak, Arslan Sayman’dır.

13-01-201613-01-2016

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.