İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Âkif'e Mektuplar

İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen mektup yarışmasının sonuçları açıklandı. 
Âkif'e Mektuplar

İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzle Eyüpsultan Belediyesi tarafından millî mutabakat metnimiz İstiklal Marşı'mızın 100'üncü yılı etkinlikleri kapsamında bir mektup yarışması düzenledi.  Yarışmayla dijital çağın bizlere unutturduğu mektuplaşma geleneğini yeniden hatırlatılması millî ve manevi değerlerimizi gençlere kazandırılması, millî şuurun bireysel ve toplumsal yaşamdaki önemine dikkat çekilmesi ve kaybettiğimiz kavramları nasıl kazanacağımızın vurgulanması; geçmiş ile gelecek arasında bağ kurulabilmesi amaçlandı. 

Yarışma aynı zamanda gençleri yazma konusunda cesaretlendirmeyi ve duygularını ortaya koyabilmelerini kolaylaştırmayı da hedefledi. Büyük şair Mehmet Âkif'le ilgili duygu ve düşünceleri mektup aracılığıyla anlatmayı öne çıkaran yarışma, ortaokul ve liselilerin duygu ve düşüncelerini yazıyla ifade etmelerini desteklerken onların mektuplarını başkalarıyla paylaşmalarına imkân tanıdı.

Yarışmanın önemine dikkati çeken İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı "Uzaktan eğitim sürecinin devam ettiği günlerde öğrencilerimizi sosyal ve kültürel açıdan destekleyen çok boyutlu etkinlikler düzenliyoruz. Bilindiği gibi 2021 'İstiklal Marşı Yılı' ilan edildi.  Öğrencilerimizin öğrenme yolculuklarında millî şairimiz Mehmet Akif Ersoy'u tanımalarını çok önemsiyoruz. İstiklal Marşı Yılı dolayısıyla gerçekleştirilen  yarışmamıza katılım hayli yüksek oldu. Katılan yüzlerce öğrencimiz arasından dereceye giren öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Yarışma sürecine katkı sunan herkese müteşekkirim." dedi. 

Yarışmaya Katılma Şartları

Süreci 27 Aralık 2020'de başlayan yarışmaya İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı resmî/özel okullarda okuyan ortaokul ve lise öğrencilerimiz katıldı. Sadece bir eserle başvuru yapılan yarışmaya gönderilen mektupların daha önce yayımlanmamış ve başka bir yarışmada ödül almamış olması gerekiyordu.

Yarışmaya gönderilen mektuplar Türk Dil Kurumu Yazım Kılavuzu'na uygun şekilde, A-4 kâğıt boyutu ebadında, Times New Roman karakteriyle 12 punto büyüklüğünde ve en fazla 2 sayfa şeklinde hazırlandı dijital ortamda ve ıslak imzalı EK-1 Başvuru Formu ve Taahhütnamesi ile ilgili okul müdürlüklerine teslim edildi. Yarışma şartnamesine uygun olmayan ve son teslim tarihinden sonraki başvurular değerlendirmeye alınmadı.

Mektuplarda yazarın kişisel bilgileri yerine mektubun ilk sayfasının sol üst köşesinde rumuz kullanıldı. Yarışmaya gönderilen mektupların hukuki sorumluluğu yazarına ait olduğu için üçüncü kişilerin mektubun telif hakkı konusunda iddia ve talepleri olması durumunda yazar tüm sorumluluğu kabul etmiş sayıldı.

Yarışma Takvimi, Seçici Kurul ve Ödüller

Öğrencilerimiz eserlerini okul müdürlüklerine 8-12 Şubat 2021 tarihleri arasında teslim ettiler. Okul müdürlüklerimiz mektupları 12 Şubat 2021'e kadar ilçe millî eğitim müdürlüklerine gönderdiler.  İlçe millî eğitim müdürlüklerimiz ilçelerini temsil eden birinci eseri 19 Şubat 2021 tarihine kadar İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze ulaştırdılar.

Seçici kurul tarafından yapılan ön ve son değerlendirme ile dereceye giren eserler İl Millî Eğitim Müdürlüğümüzce 10 Mart 2021 tarihinde ilan edildi. Yarışmanın seçici kurulunda Mustafa Özçelik, Nurullah Genç, Ali Ural ve Emel Nermin Temel yer aldı.

Yarışmada ödül alan öğrencilerimiz şöyle sıralandı:

Lise:

  İlçe Rumuz Öğrenci Adı  Okul Sınıf
1 Tuzla Bülbül Feyza Geniş  Tuzla Mehmet Tekinalp Anadolu Lisesi  10. Sınıf 
2 Kartal Lilyum Hanife Meryem Kulaç  Kartal Mehmet Akif Ersoy Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf 
3 Pendik Nesl-i Ati  Ebrar Hacıahmetbeyoğlu Pendik Velibaba  Çok Programlı Anadolu Lisesi  11. Sınıf 
4 Bağcılar Ruh-i Mücerret  Ayşe Hatice Gül  Bağcılar Prof. Dr. Necmettin Erbakan Fen Lisesi  9. Sınıf 
5 Ataşehir Hamiyet Esmanur Demirci  Ataşehir Esatpaşa Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. Sınıf 

 

 

Ortaokul:

  İlçe Rumuz Öğrenci Adı  Okul Sınıf
1 Sultangazi Asımın Neslinin Bir Ferdi  Elif Siverekli  Sultangazi Mimar Sinan İmam Hatip Ortaokulu  8. Sınıf 
2 Beykoz Vatan Sevdalısı  Burhan Berk Önder  Beykoz Gündoğdu Nene Hatun Ortaokulu  8. Sınıf 
3 Maltepe Emine ?Şerife Narin Gamze Tercan Maltepe Prof. Abdullah Türkoğlu Ortaokulu 8. Sınıf
4 Avcılar Mavi Kartal Yusuf Kaya Cihangir Ortaokulu 8. Sınıf
5 Silivri Anka Kuşu  Elif Kula  Silivri Çayırdere Ortaokulu  8. Sınıf 

 

Ödül töreni önümüzdeki günlerde yapılacak yarışmada dereceye giren ortaokul ve lise öğrencilerinden her bir birinciye 3 bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek. İkinciye 2 bin, liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verilecek.

Üçüncüye bin liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek. Seçici kurul özel ödülü için 750 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki verilecek. Ayrıca seçici kurul özendirme ödülü için 500 liralık ödül yanında plaket ve danışman öğretmenine 200 liralık kitap çeki takdim edilecek.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.