İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'UN FETHİ'NİN YIL DÖNÜMÜ

İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, 29 Mayıs İstanbul'un Fethi'nin 569. yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımladı.
İSTANBUL'UN FETHİ'NİN YIL DÖNÜMÜ

Yeryüzünün en önemli tarihî şehirlerinden İstanbul'un fethi, siyasi, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla Osmanlı ve dünya tarihinin akışını değiştiren çok yönlü bir olaydır.  Adeta bir bütünün parçaları gibi nakış nakış işlenmiş bu büyük ve kutlu fethin 569. yıl dönümünü canı gönülden kutluyorum.

Fatih Sultan Mehmet'in iradesi, milletimizin azim ve kararlılığı ile bu önemli şehrin alınması kadar önemli olan bir diğer husus, her yönüyle üstün niteliklere sahip yeni bir medeniyetin inşa edilmesidir. Bizi biz kılan değerlerimizin şekillendirdiği fethin ardından İstanbul, farklı inanç ve kültürlerin bir arada yaşadığı önemli bir merkez hâline gelmiştir.

Hemen her semtinde medeniyetlerin izlerini barındıran, önemli eserleriyle geçmişimizi geleceğimize bağlayan kadim şehrimiz, kültürel mirasımızın olduğu kadar birlik ve beraberliğimizle anlam kazanan yüce hasletlerimizin de simgesidir.

Aziz İstanbul'un ufkunu şiirle, bilgiyle, denemeyle ve kültürle okuyup anlamak gerekiyor.  Hiç şüphesiz varlığın bütünlüğünü, insan hayatının bütün veçhelerini kuşatan fethin ruhunu yükselterek yaşatmak kültüre duyarlı nesiller sayesinde mümkün olacaktır. Bizler de bu sorumluluk bilinciyle şehrimizi ve tarihimizi öğrencilerimize inceliği, güzelliği ve anlamı ile kavratmak için bir dizi önemli çalışmayı hayata geçirdik. İstanbul'un sade bir semtini sevmenin bile bir ömre değdiğine inanıyoruz. Gönlümüz istedi ki mazimizi ve özümüzü dirilten sanat eserleriyle tarihimizi hayal ettirelim.

İstanbul'un Fethi'nin 569. yıl dönümü vesilesiyle, bu kadim şehri bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ile şehitlerimizi ve fethi halka halka ören ecdadımızı rahmetle, hürmetle ve minnetle yâd ediyorum.

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.