İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL'UN FETHİNİN 571. YILI "ÖZEL MEDDAHLAR TİYATRO GÖSTERİSİ" İLE KUTLANDI

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Eram Fatih Özel Eğitim Meslek Okulu iş birliğiyle gerçekleştirilen 'Özel Meddahlar' tiyatro gösterisi, Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi'ndeki Fatih Sultan Mehmet Kültür Merkezi'nde sanatseverlerle buluştu. Özel eğitim öğrencilerinin sahne aldığı etkinlikte, İstanbul'un fethi ve önemli efsaneler özel eğitim öğrencileri tarafından canlandırıldı. 
İSTANBUL'UN FETHİNİN 571. YILI

 

Gösterime, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Mücahit Yentür, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şubesinden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Gülşen Özer, Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şubesinden sorumlu İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy İl Milli Eğitim Şube Müdürü Dilek Maden katıldı.

Yentür, etkinlikte yaptığı konuşmada, İstanbul'un fethinin sadece bir zafer değil, aynı zamanda büyük bir medeniyetin kapılarını aralayan tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. "Bu büyük zaferi, bugün burada özel eğitim öğrencilerimizin performansıyla yeniden yaşamak, onların bu önemli tarihi olayı kendi dillerinde anlatmalarını görmek bizler için büyük bir mutluluk. Eğitimde fırsat eşitliği ve her çocuğun kendi potansiyelini ortaya koyması adına üzerimize düşen sorumlulukların bilincindeyiz. Eram Fatih Özel Eğitim Meslek Okulumuzun değerli öğrencileri ve öğretmenleri, bu anlamlı günü unutulmaz kıldı." dedi.

Etkinlik, meddahlık geleneğinin modern eğitim teknikleriyle harmanlanarak sunulduğu üç bölümlük bir oyunla taçlandırıldı. İstanbul'un kuruluşundan fethine kadar olan süreç, öğrenciler tarafından canlandırılan efsanelerle zenginleştirildi. İstanbul Masal Okulu Koordinatörü Gamze Aksu'nun yönetmenliğinde sahneye konan oyun, yaklaşık üç ay süren bir hazırlık sürecinin ürünüydü. Marmara Üniversitesi Abdülkadir Meragi Güzel Sanatlar Lisesi öğretmenlerinin müzikal destek verdiği bu performans, izleyiciler tarafından büyük beğeni topladı.

29-05-202429-05-202429-05-202429-05-2024

 

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.