İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İstanbul'u Okuyorum

İstanbul'u Okuyorum Projesi salgın döneminde de faaliyetlerine devam etti.
İstanbul'u Okuyorum

Öğrencilerin eğitim öğretim ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla faaliyet gösteren İstanbul'u Okuyorum Projesi salgın döneminde de faaliyetlerine ara vermeden devam etti. 2023 Eğitim Vizyonuçerçevesinde öğrencilerimize kültür dünyasının kapılarını aralayan proje, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı'nın ikinci yarısında, karantina dönemi itibariyle faaliyetlerine dijital ortamdadevam etti. İstanbul'u Okuyorum Projesi; "Altı Çizili Satırlar, Evim Kütüphanem, Evde Kal Günlükleri" etkinlik ve yarışmalarını gerçekleştirdi. Öğrencilerimizin nitelikli eserler okuma alışkanlığı kazanmasını ve edebî metinler üretebilmelerini amaçlayan etkinlikler onlara ilham oldu.

Altı Çizili Satırlar

Çevrimiçi olarak gerçekleştirilen "Altı Çizili Satırlar" etkinliğine, ilimiz genelindeki resmî-özel ilkokul, ortaokul ve lise olmak üzere üç farklı kategoriden öğrenciler katılım gösterdi. Öğrenciler, okudukları kitaplardan beğenip altını çizdikleri satırları elektronik posta yoluyla İstanbul'u Okuyorum Projesi koordinatörlerine ulaştırdı. Komisyonca uygun görülen gönderiler, sosyal medya üzerinden paylaşıldı ve en çok etkileşim alan gönderiler birinci oldu. Yarışmada ilkokul kategorisinde Zehra Mina Coşkun, ortaokul kategorisinde Özgürcan Uşar, lise kategorisinde Tuana Bulut, birinci olarak kitap seti ile ödüllendirildiler.

Evim Kütüphanem

Okumaya, öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya önem veren öğrencilerimiz ile velilerimiz tarafından diğer öğrencilerimize ilham olması amacıyla kütüphaneler oluşturuldu. Yarışma ilimizdeki tüm resmî ve özel ilkokul, ortaokul ile lise öğrencileri arasında yapıldı. Sosyal medya üzerinden gerçekleştirilen yarışmada en çok etkileşim alan kütüphane fotoğrafları birinci oldu. Yoğun ilgi gören, hem eğitip hem eğlendiren yarışmada Ferhan Koçak ilkokul, Zahide Uslu ortaokul, Mehtap Ezgi Yıldız lise kategorisinde birinci oldu. Dereceye giren öğrencilerimize kaykay hediye edildi.

Evde Kal Günlükleri

Tarihe tanıklık ettiğimiz salgın dönemi hatıralarını kalıcı hâle getirmek ve bunları tarihe bir not düşmek amacıyla gerçekleştirilen "Evde Kal Günlükleri" etkinliğine ilimiz genelindeki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri tarafından yoğun katılım gösterildi. Öğrencilerimizin yazdığı ve komisyonca uygun görülen günlükler dijital kitap hâline getirildi.

30-06-202030-06-202030-06-202030-06-2020

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.