İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL´U OKUYORUM

       PROJENİN AMACI

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda uygulanacak İstanbul'u OkuyorumProjesiyle öğrencilerimize yaşadıkları şehri niçin tanıyıp sevmeleri gerektiği konusunda bilinç kazandırılacaktır.

Şehri tanımanın en güzel yollarından biri okumaktır. Hakkında en fazla kitap yazılan şehirlerden biri de İstanbul'dur. Bu proje kapsamında okullarda "İstanbul'uOkuyorum Köşesi" oluşturulacak, her okulda okuma grupları kurulacak ve yapılacak diğer faaliyetlerle de okuma sevgisi pekiştirilecektir. Okumaların ardından yapılacak yazı, şiir, video, fotoğraf ve "İstanbul Bilgi Yarışması / İSTANBULMACA" ile öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin bilgi ve duyarlılıkları pekiştirilecek ve aynı zamanda ödüllendirilecektir. İstanbul'u Okuyorum Projesiile tarih ve şehir şuurunu öğrencilerimize kazandırmak projenin genel hedefidir. Şehrini okuyup gezen ve onu bir bilgi hazinesi olarak görüp öğrenen nesiller yetiştirilecektir.

PROJENİN GEREKÇESİ

2023 Vizyonunun temel öğelerinden öğrenci ve öğretmenin geleceğe hazırlanması;  aynı zamanda medeniyetimizi tanıyıp kültür mirasımıza sahip çıkması projemizin uygulanma esaslarındandır. 2023 Vizyonunda gösterilen kuramı ve pratiği uzlaştırmak, öğrencinin başarısının sadece sınavla ölçülemeyeceği anlayışıyla hareket etmek önemlidir. Öğrencilerimizin yaşadıkları şehri kendi evleri olarak görmelerini sağlamak,İstanbul'u okuyan kültürünü bilir, kültürünün insanı olur şuurunu yerleştirmek, İstanbul'da yaşamanın kültürel bir ayrıcalık olduğu konusunda farkındalık oluşturmak projenin temel amaçlarındandır. Çevreye duyarlı, İstanbul'un tarihî ve kültürel değerlerini öğrenip benimseyen, geçmişi bilen ve geleceği yapılandırabilecek, okuma kültürü elde etmiş öğrenci ve öğretmenler projenin beklenen çıktılarıdır.

Bu sebeple, öğrencilerimiz arasında gönüllülük esasına bağlı olarak teşkil edilecek okuma grupları ve edebiyat öğretmenlerimizin rehberliğinde bu proje uygulanacaktır.

PROJEYİ YÜRÜTECEK KİŞİ/KURUM/ KURULUŞLAR

ü    İstanbul Valiliği

ü    İl Millî Eğitim Müdürlüğü

ü    İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü

ü    Sivil Toplum Kuruluşları

ü    Yerel Yönetimler

PROJENİN KAPSAMI

Proje, İl Millî Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okullarda tüm kademelerdeki öğrencilere uygulanacaktır.

UYGULAMA SÜRESİ

Proje 2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında uygulanacaktır.

PROJE İLETİŞİM

istmemkultur@gmail.com

https://twitter.com/istmemkultur

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.