İSTANBUL İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTANBUL MASAL OKULUMUZ TARAFINDAN KAHRAMANMARAŞ'TA ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ÇADIRI KURULDU

Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olarak belirlenen depremin ardından İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Masal Okulu, bölgedeki çocuklara psikososyal destek vermek amacıyla masal çadırı kurdu.
İSTANBUL MASAL OKULUMUZ TARAFINDAN KAHRAMANMARAŞ'TA ÇOCUKLAR İÇİN MASAL ÇADIRI KURULDU

Kahramanmaraş'ta yaşayan ve depremden etkilenen çocuklar, İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü Masal Okulu tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle hayata tutunuyor.

 

İstanbul Masal Okulu çocuklar için alanda çadırlar kurarak eğitim ve eğlence amaçlı çeşitli aktiviteler düzenliyor. Çocuklara yönelik oyunlar, boyama etkinlikleri, müzikli ritim, masal ve hikaye anlatımı, kukla oyunları gibi çeşitli etkinlikler yapılıyor. Bu çalışmalara gönüllü öğretmenler, masal okulu koordinatörleri destekte bulunuyor.

 

Masal etkinliklerinin yanı sıra çeşitli yaş gruplarına yönelik çocuklar için resim, oyun, drama ile çocukların sanatsal aktivitelerle zaman geçirmeleri sağlanıyor. Ekipler, psikolojik travma yaşanmasının önüne geçmek için çocuklara masallar anlatıyor, hikâyeler okuyor, resimler çizdirip oyunlar oynatıyor.

 

10 ilde depremden etkilenen çocukların olumsuz duygulardan uzaklaşmaları için Millî Eğitim Bakanlığı'nın psiko-sosyal destek personelleri, çalışmalar yapıyor. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından oluşturulan gönüllü öğretmenlerin depremzede çocuklara yönelik psiko-sosyal destek çalışmaları aralıksız devam ediyor.

 

Çocuklara farklı noktalarda destek veriliyor

Depremin merkez üssü Kahramanmaraş'ta kurulan yardım ve destek faaliyetlerini koordine eden İl Millî Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Yazıcı, Kahramanmaraş'ta depremin ilk gününden itibaren koordinasyon merkezi oluşturduklarını, okulları, okul pansiyonlarını ve öğretmenevlerini Millî Eğitim Bakanlığının sunduğu tüm imkânları depremden etkilenen vatandaşlar için seferber ettiklerini söyleyen Yazıcı: "Bakanlığımızın koordinesinde Kahramanmaraş ili ve ilçelerindeki sıcak yemek ve diğer yardım faaliyetlerinin planlanması, okulların depremden etkilenme durumlarının değerlendirilmesi, eğitim öğretime hazırlık çalışmaları, öğrencilerin psiko-sosyal açıdan desteklenmesi amacıyla İstanbul'daki gönüllü ilçelerimizle Kahramanmaraş'ın tüm ilçeleri de eşleştirilmiştir." dedi.

 

"Çocuklarımızın moral ve motivasyonları için buradayız"

Kahramanmaraş'ın farklı noktalarında depremden etkilenen çocuklara psikolojik destek sunulduğunu ifade eden Yazıcı, şöyle konuştu:

"Bakanlığımız tarafından depremden etkilenen 10 ilimizde okullarımız, 1 Mart tarihine kadar tekrar tatil edildi. İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü olarak bizler Kahramanmaraş ilimizin farklı noktalarında yardım ve destek faaliyetlerinin yanı sıra gönüllü öğretmenlerimizle depremden etkilenen vatandaşlarımızın ve çocuklarımızın moral ve motivasyonları için de buradayız. Özellikle çocuklarımızı depremin yıpratıcı etkilerinden uzaklaştırarak iyi vakit geçirmelerini sağlamaya çocuklarımızda depremin psikolojik etkilerini hafifletmeye çalışıyoruz. Bunun için hızlı bir şekilde psikolojik danışman öğretmenlerimiz çocuklarımıza bölgede psikolojik ilk yardım hizmeti vermeye başladı. Yine hızlı bir koordinasyonla masal çadırımız da kuruldu. Burada İstanbul Masal Okulundan gelen öğretmen ekibimizle çocuklarımıza masal etkinlikleri düzenliyoruz.  Çocuklarımızın yaşadıkları süreci en sağlıklı şekilde atlatabilmeleri ve normal yaşamlarına devam edebilmeleri için Bakanlığımızın sunduğu imkânlarla her zaman çocuklarımızın yanında olacağız. Tüm eğitim camiamızla birlikte gece gündüz demeden çalışarak depremin yaralarını sarmaya devam edeceğiz."

15-02-202315-02-202315-02-202315-02-202315-02-202315-02-202315-02-202315-02-202315-02-2023

Binbirdirek M.İmran Öktem C.No1 Eski Adliye Binası Sultanahmet/Fatih/İSTANBUL - (0212) 384 34 00

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.